Zvažujete laserovú operáciu očí? Ktorá je vhodná?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Operácie očí sú v posledných rokoch čoraz častejšie, obľúbenejšie  a najmä bez rizík. Možno aj vy ste už párkrát uvažovali, že si konečne necháte odstrániť dioptrie a zbavíte sa okuliarov aj kontaktných šošoviek. A možno ste už v minulosti podstúpili predoperačné vyšetrenie na očnej klinike a zistili ste, že nie ste tak úplne vhodným adeptom na laserový zákrok. Ešte ste sa predsa len neodhodlali na laserovú operáciu očí?

Ponúkame vám niekoľko užitočných a prehľadných informácií, ktoré vám možno pomôžu pri rozhodovaní. Existujú totiž rôzne zrakové chyby a aj rozličné operačné postupy. Či už ste krátkozraký alebo ďalekozraký, či máte tenšiu rohovku alebo trpíte syndrómom suchého oka – poradíme. Na základe našich komplexných informácií, ktoré sme zostavili po konzultácii s profesionálmi, zistíte vhodnosť jednotlivých laserov pre vaše oči.

 

Zvažujete laserovú operáciu očí?

Ste krátkozraký alebo máte krátkozraký astigmatizmus

Krátkozrakosť sa dá odstrániť excimerovým laserom, femtosekundovým laserom alebo ich kombináciou. Princíp je rovnaký – ubrať tkanivo z rohovky tak, aby sa zmenila jej dioptrická sila o hodnotu korigovanej chyby.

prístroj relex smile ak zvažujete laserovú operáciu očíOperácia excimerovým laserom predstavuje najjednoduchšiu 1. generáciu laserových operácií. Tkanivo sa odstraňuje z povrchu rohovky. Pooperačné hojenie je bolestivé a tieto operácie sú známe pod označením PRK, LASEK, Epi-Lasek, ASA.

Kombinácia  excimeru a femtolasera predstavuje 2. generáciu technológie. Priebeh po operácii je bezbolestný, pretože tkanivo sa uberá excimerovým laserom v hĺbke pod 90-140 mikrometrov hrubým rohovkovým lalokom kruhového tvaru vyformovaným femtosekundovým laserom.
Nevýhodou je, že tento lalok (flap) už nikdy pevne neprirastie k rohovke, a tá je oslabená trvalo. Komerčné názvy operácie sú vždy v kombinácii so slovom LASIK (Femtolasik, Z-lasik, i-lasik, Neo-lasik, XY lasik).

3.generáciu technológie predstavuje operácia Relex Smile, pri ktorej pracuje iba femtosekundový laser. Oddelí v hĺbke rohovky tkanivo, ktoré treba ubrať za účelom zmeny zakrivenia a chirurg ho cez maličký, iba 2 milimetrový rez vytiahne z rohovky. Tým dôjde ku korekcii dioptrickej chyby. Na rohovke nie je 20 mm rez, ako pri Lasiku a priebeh je úplne bezbolestný a rýchly. Obmedzenia po operácii sú minimálne.
Relex Smile predstavuje rovnakú revolúciu, ako prechod od laparotómie k laparoskopii v brušnej chirurgii.

relex smile ak zvažujete laserovú operáciu očí

 

Ak máte tenšiu rohovku

V minulosti mali pacienti s vyšším stupňom krátkozrakosti a tenkou rohovkou smolu. Seriózni oční lekári im totiž laserovú operáciu neodporúčali.
„Pacienti so strednou a vysokou dioptrickou chybou nad približne 5 dioptrií a rohovkou tenšou než 500 mikrónov majú vyššie riziko, že sa im po zákroku LASIK rohovka ešte viac oslabí. Tým by mohlo dôjsť ešte k zhoršeniu videnia. Všeobecne platí, že čím viac dioptrií pacient má, tým by mal mať pri zákroku hrubšiu rohovku,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Juhás, PhD., laserový chirurg z privátnej kliniky Oftum.

ak zvažujete laserovú operáciu očí

Pri zákroku femtosekundovým laserom dochádza k rezu v hornej tretine rohovky, ktorý pevnosť rohovky naruší, a tá už sa nikdy nezahojí tak pevne ako predtým. „Pre ľudí s vysokou krátkozrakosťou alebo tenkou rohovkou je ideálny operačný postup Relex Smile, ktorý mení zakrivenie rohovky až pod jej hornou tretinou. Tá tvorí akúsi kostru rohovky a je dôležitá pre jej výživu a pevnosť. Zásah do oka je teda v tomto prípade minimálny, nedochádza k prerušeniu dôležitých nervových vlákien a na rohovke zostáva len mikroskopická dvojmilimetrová stopa,“ dodáva MUDr. Tomáš Juhás, PhD.

Ak ste teda dlho čakali, kedy prídu vedci s takým laserom, ktorý umožní odstrániť dioptrie aj ľuďom s tenšou rohovkou, dočkali ste sa. Zákrok môžu podstúpiť aj pacienti s kombináciou krátkozrakosti a astigmatizmu.

 

Ak ste ďalekozraký

Pokiaľ vidíte slabo na blízko, metóda Relex Smile pre vás vhodná nie je. Ale pozor! Nepleťte si ďalekozrakosť s tzv. vetchozrakosťou (presbyopia), ktorá postihuje ľudí nad 40 rokov, a pri ktorej dochádza k zhoršovaniu zraku pri čítaní.

„K odstráneniu ďalekozrakosti do +6 dioptrií alebo ďalekozrakosti kombinovanej s astigmatizmom je najvhodnejším riešením metóda 2. generácie Femtolasik 6D, iba týmto postupom vieme docieliť porovnateľné výsledky ako pri korekcii krátkozrakosti,“ vysvetľuje MUDr. Tomáš Juhás, ml.
Pri ďalekozrakosti je dôležité, aby pacient nosil okuliare, aby bol na korekciu zvyknutý, mal podľa možností 30 a viac rokov, pretože v mladom veku býva u ďalekozrakých ľudí významná tzv. skrytá zložka. Tá sa navonok neprejavuje a po korekcii laserom sa časom s vekom manifestuje, čo spôsobí návrat dioptrií.
Čím je pacient starší, tým je táto skrytá zložka menšia. Odhalí ju vyšetrenie v cykloplégii.

„Pri laserovej korekcii ďalekozrakosti nespôsobuje operácia očí pacientovi žiadnu bolesť. Celé to trvá len niekoľko minút a pacientovi sa videnie zaostrí už v priebehu niekoľkých hodín po operácii, predovšetkým na blízko,“ dodáva očný lekár.

zvažujete laserovú operáciu očí

 

Ak ste vetchozraký

Oslava štyridsiatky je už pár rokov za vami a vy máte pocit, že pri čítaní už nevidíte tak dobre ako kedysi? Pokiaľ okrem toho trpíte aj krátkozrakosťou, dočkáte sa okuliarov na čítanie pravdepodobne o čosi neskôr. Ak ste ďalekozraký, budú vás písmená v knižke strašiť už skôr, pred 40-tkou. Vetchozrakosti (odborne presbyopia) sa každopádne s postupujúcim vekom nevyhne nikto z nás.

Riešiť ju môžete okuliarmi, ideálne s multifokálnymi sklami, prípadne multifokálnymi kontaktnými šošovkami. Laser sa, pri ďalekozrakosti či krátkozrakosti, v tomto prípade k plnohodnotnému riešeniu použiť nedá. Môžete si ale nechať aplikovať do očí umelú vnútroočnú multifokálnu šošovku. Vďaka nej uvidíte dobre na všetky vzdialenosti aj bez okuliarov.

 

Ak trpíte syndrómom suchého oka

Rovnako aj ľudia, ktorí trpia syndrómom suchého oka, mali v minulosti smolu. Ani pre nich nebola laserová operácia vhodná.
„Hlavne po operáciách typu LASIK, čo je kombinácia femtosekundového alebo excimerového lasera, mohol po zákroku vzniknúť nepríjemný dlhodobý  syndróm suchého oka. Preto museli byť všetci záujemcovia o laserovú operáciu najprv dôkladne vyšetrení aj na tvorbu sĺz a ich kvalitu. Pokiaľ človek týmto syndrómom trpel, zákrok sme mu neodporučili,“ vysvetľuje primár MUDr. Tomáš Juhás, PhD.

Metóda Relex Smile však oproti starším generáciám iba minimálne zasahuje povrch rohovky. Nie je preto narušené ani zásobovanie rohovky nervovými vláknami. Riziko syndrómu suchého oka je teda po tomto zákroku násobne nižšie. Môže ho podstúpiť aj pacient, ktorý už miernu suchosť očí pociťuje. Typicky napríklad pri dlhoročnom nosení kontaktných šošoviek alebo práci s PC. Samozrejme po zvážení všetkých ďalších okolností a dôkladnom predoperačnom vyšetrení.
Revolučná metóda Relex Smile je dokonca vhodná aj pre športovcov, ktorí vykonávajú kontaktný šport alebo tiež pre vojakov z povolania. Je to preto, že nehrozí pri zásahu oka odtrhnutie laloku tak, ako u metódy LASIK.

zrak ociPrečítajte si tiež
7 tipov, ako si čo najdlhšie udržať zdravé oči.

Ak máte astigmatizmus

S ľahko fyziologicky zakrivenou rohovkou má dočinenia relatívne veľké percento ľudí (a mnohokrát o tom ani sami nevedia). Zvyčajne to ale nie je potrebné ani riešiť.
Vyšší astigmatizmus si už ale riešenie vyžaduje. Často sa objavuje spoločne s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, pričom pri laserovej operácii sa odstraňujú všetky očné chyby naraz. Dôkladnou diagnostikou sa odhalia tzv. nepravidelné astigmatizmy spôsobené jazvami alebo ochoreniami rohovky – tieto nie sú vhodné na klasickú laserovú korekciu.

„Ku korekcii astigmatizmu sa hodí metóda Femtolasik, aj metóda Relex Smile, prípadne PRK pri mínusových astigmatizmoch.
Metóda Femtolasik je vhodná na korekciu astigmatizmu v kombinácii s krátkozrakosťou aj ďalekozrakosťou.
Metóda Relex Smile je vhodná na korekciu astigmatizmu v kombinácii s krátkozrakosťou. Dnešné lasery sú naozaj presné aj u vyššieho stupňa astigmatizmu a dosahujú vynikajúce výsledky,“
dodáva MUDr. Tomáš Juhás, PhD.

—PR článok —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.