Máte stresujúcu prácu, zvykne vás naštvať kolega, alebo vás péruje šéf? Prípadne ste v strese z povinností, ktoré vás ešte čakajú a vy si uvedomujete, že nestíhate? Cítite napätie, niekto trošku aj paniku, strácate rovnováhu?
Existuje niekoľko rýchlych a jednoduchých trikov, ktorými sa môžete uvoľniť, zbaviť stresu, spomaliť. Stačí niektorý z nich vyskúšať a uvidíte, ktorý na vás funguje a môžete sa rýchlo cítiť lepšie.
15 trikov, ako sa rýchlo cítiť lepšie
Nejde o žiadne zázračné lieky alebo finty, ale bežné veci, pri ktorých si ich účinnosť už ani neuvedomujeme. Podľa lekárov a psychológov však ide o efektívne kroky, ako sa upokojiť a dostať do pohody. Ako sa vraví, v jednoduchosti je krása…a pritom akoby bola čoraz vzácnejšia. Zbytočne si sťažujeme život, naša myseľ akoby bola nenásytnejšia a vyžaduje si komplikovanejšie podnety.
Zastavte sa a skúste niektorý z týchto trikov.
1. Umyte si tvár a ruky.
Takýto jednoduchý akt čistenia vás osvieži, oživí, rozprúdi krv a poskytne akoby pocit sviežeho štartu. Pokojne si aj umyte zuby, osviežte si krk. Vyčistite si upchatý nos, ktorý vás znepokojuje. Prepláchnite si ho slanou vodou – znie to nechutne, ale pomáha to.
2. Vymeňte si ponožky.
Niežeby vám zapáchali 🙂 Ale je to starý trik, ktorý funguje. Meňte si ponožky aj v práci a vždy napoludnie. Uvidíte, ako to zaberie a budete sa cítiť sviežejšie.
3. Zavolajte priateľovi.
Nie nejakému kvázi-kamarátovi, ale naozaj blízkemu priateľovi, ktorého máte radi. Stačí tzv. small talk, čiže krátky rozhovor o bežnej téme, hoci aj počasí, alebo o tom, čo práve robí. Brnknite niekomu, na kom vám záleží bez toho, aby ste niečo potrebovali…a vráti sa vám to v podobe lepšej nálady.
4. Ponaťahujte sa.
Neseďte stále za počítačom, nevylihujte. Vstaňte a ponaťahujte si ruky . akoby ste chceli dočiahnuť na plafón. Potom do strán, ohnite sa dotknite sa nôh. Trošku poohýbajte trup do strán…jednoducho, buďte ako mačka, ktorá sa ponaťahuje a budete sa cítiť svieži a čulí.
5. Choďte von.
Nadýchajte sa čerstvého vzduchu, neseďte len doma, v kancelárii, ale stačí na 10 minút vybehnúť, trošku sa poprechádzať, zadívať sa na zeleň naokolo. Lepšie tak prečistíte myseľ a zostríte zmysly.
6. Zacvičte si.
Netreba bežať do fitka alebo si dávať 10 kilometrový beh. Zacvičte si krátko – poskáčte si na mieste, urobte pár drepov alebo kľukov. Stačí rozprúdiť krv v žilách, čím osviežite myseľ, naštartujete mozog a znížite hladinu stresu v krvi.
7. Oblečte sa podľa seba.
Tak aby ste sa cítili pohodlne, ale tiež atraktívne a sexi. Urobí vám to dobre, najmä vášmu sebavedomiu 🙂
8. Počúvajte obľúbenú hudbu.
A nemusí to byť hodinu, dve, ale stačí pár minút. Máte „svoju“ skladbu, ktorá vás vie nakopnúť a dodať energiu? Tak si založte slúchadlá a vypočujte si ju, prípadne dve pesničky. Alebo si pustite niečo upokojujúce, ako je ENYA, či inštrumentálna hudba à la Vangelis, Mike Oldfield. Počúvanie obľúbenej hudby dokáže podľa psychológov výrazne zdvihnúť náladu.
9. Zhlboka sa nadýchnite.
Áno, správne a efektívne dýchanie dokáže robiť zázraky. Pritom vieme, že väčšina dýchame nesprávne, plytko, nedostatočne. Hlboké dýchanie znižuje hladinu stresu v tele, zaháňa vyčerpanosť, únavu a zvyšuje podiel kyslíka v krvi.
Prečítajte si náš článok, ako vám správne dýchanie zlepší náladu a dodá energiu.
10. Vyhýbajte sa energetickým upírom.
To sú ľudia, ktorí vás doslova vyciciavajú. Oberajú vás o dobrú náladu, aktivitu a nenápadne na vás preložia svoje starosti, problémy a negativizmus. Mnohí to robia podvedome, len sa chcú posťažovať…ale zatiaľ z vás doslova vysávajú energiu. Vyhýbajte sa takým ľuďom.
11. Neprokrastinujte.
Prokrastinácia je chorobné odkladanie vecí na neskôr, na zajtra, na potom. Nejde o lenivosť, či pohodlnosť, ale skôr psychický stav. Takéto odsúvanie dôležitých vecí sa však môže nahromadiť a potom už nestihnete vôbec nič. Navyše podvedome pociťujete čoraz väčší pocit viny, stres a napätie.
12. Pomôžte niekomu v núdzi.
Poraďte, dajte dobrý príklad, posuňte ho. Ak niekomu odovzdáte svoje pozitívum, má to vplyv aj na vás samých. „Veľkosť človeka je v ochote dávať a deliť sa,” píše Jozef Banáš vo svojom hite Kód 1. „Sila človeka sa nemeria podľa toho, koľko vezme, ale koľko dá.”
A nejde len o silu, či veľkosť človeka. Ono to bude mať úžasný vplyv aj na vás, na vaše šťastie, pohodu a vnútorný pocit.
13. Carpe diem.
Čiže užívajte si dnešok, túto chvíľu, každý jeden moment. A správajte sa tak, akoby bol každý deň požehnaním a darom. Výskumy ukázali, že často sa cítime tak, ako sa správame. Pozitívny postoj a naladenie naozaj vedie k tomu, že sa cítime lepšie a spokojnejšie.
14. Pripomínajte si úspechy.
Ale nie len preto, aby ste si posilnili ego, alebo sa v utápali v žiare reflektorov. Skôr premýšľajte o tom, čo úžasné ste dosiahli a ako sa vám niečo podarilo. Funguje to ako mantra, vizualizácia a pripomínanie si predošlých úspechov vedie neraz k novým.
Tiež pomáha sústrediť sa na to pozitívne, správne a fungujúce. Zvykne to nabíjať energiou.
15. Robte zmysluplné veci.
Najmä vo svojom osobnom život. Začnite s maličkým projektom, o ktorom ste už dávno uvažovali. Niečo, po čom ste túžili, čo vás priťahovalo a čo vám urobí radosť. Môže to byť drobnosť, ktorá vás však naplní radosťou a pocitom šťastia.
Zdroj: knihy Kód 1, 1000 + maličkostí, které dělají…, Wikipedia.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com