Keď vrcholí sezóna rajčín, máte ich možno viac ako treba. Môžete si ich vymieňať so susedmi za iné plodiny. Alebo v skupinách na facebooku, kde si ľudia radi vymieňajú dopestovanú zeleninu a ovocie za niečo iné. Ale tiež si môžete pripraviť rôzne pochúťky, ktoré vydržia mesiac a v zime akoby ste ich našli 🙂 Máme pre vás tri recepty z paradajok – domáci kečup, sušené paradajky v oleji paradajkové čatní.
3 recepty z paradajok
Existuje množstvo super receptov, v ktorých viete využiť paradajky. My sme vybrali tieto tri a veríme, že vám zachutia. Mimochodom, vedeli ste, že paradajky prišli k nám nie z Talianska, ako by ste možno predpokladali, ale zo Severnej Ameriky cez Španielsko? Paradajky majú veľa liečivých účinkov na naše zdravie – viac si o nich môžete prečítať v tomto našom článku, kde nájdete aj užitočné tipy.
1. Domáci kečup
Príprava vám zaberie asi pol hodinky a samotné varenie 2 hodiny. Je však určite zdravší a tiež lahodnejší, ako ten kúpený v obchode.
SUROVINY
- 2 kg zrelých paradajok
- 5 cibúľ
- 2 jablká
- 2 červené papriky
- 5 lyžíc cukru (klasický, trstinový…)
- 1 lyžica soli
- 150 ml octu
- 2 lyžice mletej červenej papriky
- 1 cesnak
- 10 klinčekov
- trošku mletej škorice
- 3 bobkové listy
POSTUP
Paradajky sparte horúcou vodou, ochlaďte a dajte dolu šupku. Potom ich nakrájajte na kúsky a dajte do hrnca. Pridajte soľ, trošku vody a varte domäkka.
Následne ich prepasírujte, pridajte nakrájané jablká, cibuľu, papriku a opäť priveďte k varu. Prisypte mletú papriku, škoricu, nakrájaný cesnak, klinčeky, bobkové listy, polovicu cukru a polovicu octu. Zmes priveďte k varu a varte asi hodinu.
Po hodine vyberte von klinčeky a bobkové listy. Zmes rozmixujte dohladka. Nakoniec podľa potreby a svojej chuti dolaďte: pridajte cukor, ocot alebo soľ.
Horúci kečup dajte do vysterilizovaných fľašiek, uzavrite viečkom a dajte hore dnom. Po vychladnutí ich dajte na chladné a suché miesto.
2. Sušené paradajky v oleji
Príprava vám zaberie asi pol hodinky, prichystajte si 2 dvojdecové poháre.
Potrebujete pol kila menších rajčín, rozmarín, 4 strúčiky cesnaku, lyžičku sušeného cesnaku, hrubú soľ a olivový olej.
POSTUP
Paradajky nakrájajte. Plech vyložte papierom na pečenie a prekrojené rajčiny naň rovnomerne poukladajte. Posypte sušeným cesnakom, hrubou soľou, pokvapkajte olivovým olejom a vložte do rúry vyhriatej na 180 stupňov.
V rúre sušte asi hodinu a vždy po dvadsiatich minútach stiahnite teplotu o 20 stupňov, čím sa dostanete na 120 stupňov. Potom paradajky rozdeľte do pohárov, pridajte plátky cesnaku, kúsky rozmarínu a zalejte olivovým olejom až po okraj.
Takto naložené paradajky vám vydržia niekoľko mesiacov.
3. Paradajkové čatní
Polhodina prípravy, hodina varenia a získate skvelé čatní, ktoré sa hodí k mäsu, ale aj na zapečenú ciabattu, či klasický rožok.
SUROVINY
- 600 g paradajok
- 150 g červenej cibule
- 4 strúčiky cesnaku
- 2 červené papriky
- 100 ml mrkvovej šťavy
- 2 lyžice paradajkového pretlaku
- 1 zelená feferónka
- 2 lyžice citrónovej šťavy
- 2 lyžičky soli a korenie
- ½ lyžičky mletej škorice
- 2 čili papričky
- olej
POSTUP
Cibuľu a feferónku nakrájajte na kolieska. Rajčiny na kúsky, čili papričky nasekajte a papriku pokrájajte na prúžky. Cesnak nakrájajte na plátky.
Na panvicu (do hrnca) dajte olej a krátko opražte cibuľu, potom pridajte všetku zeleninu a vmiešajte korenie vrátane soli a korenia. Vlejte rajčinový pretlak, citrónovú a mrkvovú šťavu. Zmes priveďte k varu a potom ju nechajte prebublávať na miernom ohni asi 40 minút. Podľa potreby prilejte trošku vody.
Napokon paradajkové čatní rozdeľte do pripravených vysterilizovaných pohárov, dôkladne uzavrite a otočte hore dnom. Po vychladnutí ich dajte na suché a chladnejšie miesto.
Dobrú chuť.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Stocksnap.io