Máte suchú pleť, vidíte na nej, že nie je dobre prekrvená a nepáči sa vám to? Možno sa vám začala viac vysušovať pod rúškom, možno pribúdaním rôčkov. Alebo proste geneticky, lebo to máte v rodine. Dôvodom môže byť aj nevhodná starostlivosť o pleť, ktorú zbytočne vysušujeme a nevyživujeme.
„Suchá pleť sa vyskytuje približne od veku 30 rokov, keď normálna pleť začne prejavovať sklony k vysušovaniu. Je čistá a dobre prekrvená, ale postupne je viditeľné, že na lícach a pod očami je jemne napnutá a nadmerne sa mastí,” vysvetľuje Teresa Lewkowicz-Mosiej, autorka skvelej knižky Krása z prírody.
Výsledkom takéhoto vysušovania je predčasný vznik vrások, najčastejšie v oblasti očí a úst. Tento typ pleti je obzvlášť citlivý na vonkajšie vplyvy. Dlhodobé pôsobenie slnka, vetra a mrazu spôsobuje rôzne podráždenia. Vplyvom chladu pokožka často začervená a ľahko podlieha zápalovým stavom.
6 receptov na suchú pleť
Ak máte suchú pleť, musíte začať používať bylinky a rastliny s hydratačnými vlastnosťami. Napríklad ľan siaty, lipa malolistá, ibiš lekársky, mydlica lekárska, podbeľ liečivý alebo aloe vera. Tieto rastliny redukujú náklonnosť suchej pleti k lúpaniu, nadmernej citlivosti a vzniku zápalových stavov.
Pri suchej pleti ste náchylnejšie na rôzne zápaly. Protizápalovo pôsobia kvety čiernej bazy a rumančeka pravého. Zároveň chránia suchú pleť pred vplyvom voľných radikálov, ktorým je obzvlášť vystavená.
Vyskúšajte niektorý z týchto prírodných receptov na suchú pleť. Prípadne ich obmieňajte a používajte pravidelne, aby ste dopriali svojej pokožky všetky živiny, aj hydratáciu.
1. Bylinkové čistiace mlieko
Toto čistiace mlieko odporúčame najmä na suchú a citlivú pleť.
- 2 lyžičky čerstvých alebo sušených kvetov rumančeka (prípadne namiesto neho kvety čiernej bazy alebo kvety lipy)
- ½ pohára plnotučného mlieka
Bylinky zalejeme mliekom a 30 minút zohrievame vo vodnom kúpeli, čiže v nádobe, ktorá je vložená do väčšej nádoby s vriacou vodou. Mlieko nesmie vrieť ani sa na ňom nesmie vytvoriť koža. Po uplynutí tohto času odvar na 2 hodiny odstavíme a scedíme.
Skladujeme v chladničke (najviac týždeň).
Emulziu nanášame na tvár tampónom a nadbytočné množstvo odstránime kúskami vaty.
2. Olej z ľubovníka na vysušenú pleť
Tento prípravok vyživuje suchú pleť a dodáva jej pružnosť.
- 5 lyžičiek čerstvých kvetov ľubovníka
- 1 pohár oleja zo sladkých mandlí
Kvety zalejeme olejom tak, aby boli všetky ponorené, nádobu dôkladne uzatvoríme a necháme týždeň na slnečnom mieste.
Večer očistenú tvár pretrieme kozmetickými tampónmi namočenými v oleji, ale olej do pokožky nevtierame.
3. Tonikum na suchú a citlivú pleť
Týmto tonikom si môžete umývať tvár ráno aj večer, výborne pôsobí na suchú a precitlivenú pokožku.
- 1 lyžička kvetov rumančeka
- 1 lyžička listov ibiša alebo ľanových semien
- 1 pohár vody
Ľan alebo ibiš zalejeme ½ pohárom vody, necháme na noc odstáť a scedíme. Kvety rumančeka zalejeme ½ pohárom vriacej vody a necháme prikryté lúhovať približne 15 minút. Po vychladnutí a scedení zmiešame rumančekový odvar so scedeným macerátom z ľanu alebo podbeľa.
4. Osvieženie pre suchú a citlivú pleť
- 2 lyžičky kvetov bazy čiernej
- 2 lyžičky kvetov rumančeka
- 1 liter vody
Rozdrvené bylinky zalejeme vodou, prikryjeme a na miernom ohni privedieme do varu. Potom necháme pol hodiny lúhovať a po scedení umývame emulziou očistenú tvár. Aplikujeme ráno a večer.
5. Upokojujúca maska z aloe vera
- stredne veľký čerstvý list aloy
- 2 lyžice mäkkého tvarohu
- 1 lyžička medu
Postup je veľmi jednoduchý – list aloe vera ošúpeme, nasekáme na drobné kúsky, roztlačíme a pridáme mäkký tvaroh a med. Po dôkladnom vymiešaní kašu nanesieme na tvár a po 20 minútach umyjeme vlažnou vodou.
Prečítajte si tiež
4 recepty, ako odstrániť pigmentové škvrny z pokožky.
6. Maska na suchú olupujúcu sa pleť
- po 1 lyžičke sušeného oregana, lístkov šalvie, listov podbeľa, mletých semien rasce, kvetov rumančeka, mletého ľanového semena a mletých semien senovky
- 1 pohár vriacej vody
- 2 lyžice sušeného mlieka
Zmiešané bylinky zalejeme vriacou vodou. Keď pomerne riedka zmes ochladne, pridáme sušené mlieko a miešame, až kým nevznikne hustá kaša. Kúsok gázy s otvormi pre oči a ústa priložíme na tvár a nanesieme masku. Po hodine obklad zložíme a tvár umyjeme teplou vodou.
Zdroj: publikácia Krása z prírody, internet
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com