„Neistota je jedinou istotou, ktorú máme. Jediný spôsob, ako istotu dosiahnuť, je naučiť sa s neistotou žiť,“ povedal americký matematik John Allen Paulos. V živote sa skutočne môže všetko zmeniť z minúty na minútu a zrazu stojíme pred novou realitou, s ktorou sa treba popasovať. Zvládať neistotu je vždy náročné – ľudský mozog ju vyhodnocuje ako hrozbu, preto sa nás pred ňou snaží chrániť.
7 užitočných tipov, ako zvládať neistotu
Ku všetkým existujúcim hrozbám sa navyše pripojila pandémia, ktorá narušila naše rutiny, škrtla plány, priniesla obavy a vládne rozhodnutia, ktorým sa treba prispôsobiť na poslednú chvíľu. Ani v neistých časoch, keď sa dá máločo plánovať, nie je všetko stratené. Prinášame vám niekoľko metód ako získať pevnú pôdu pod nohami v období, keď sa všetko naokolo vymyká spod kontroly.
1. Nevzdorujte realite
Prežívame náročné obdobie, no vzdorovanie súčasnej situácii nám nepomôže zotaviť sa, učiť sa, rásť, ani sa lepšie cítiť. Práve naopak, vzdor predlžuje bolesť a zosilňuje všetky negatívne emócie. Neistota často vedie aj k paralýze, strachu a apatii, pod vplyvom ktorých nedokážeme nijako konať.
Oveľa prospešnejšie je trénovať prijatie. Výskum psychologičky Kristin Neff ukázal, že prijatie je jedným zo základných zdrojov šťastia. Umožňuje vidieť realitu takú, aká je v prítomnom okamihu, a tak nám dáva voľnosť sa od nej odraziť a napredovať. Prijatie totiž nie je rezignácia. Neprijímame, že veci zostanú navždy rovnaké, môžeme na nich pracovať. Možno sa to zlepší a možno nie, ale aspoň sa pohneme ďalej.
2. Investujte do seba
Keď sa nedostatočne staráme o našu myseľ, dušu a telo, ničíme tie najpodstatnejšie kľúče k tomu, aby sme viedli čo najlepší život. Je dôležité udržiavať si zmysluplné vzťahy, zdravo jesť, dopriať si spánok a odpočinok a zabaviť sa – len tak, pre vlastné potešenie. Starostlivosť o seba nie je sebecká, práve naopak, ak je správne využitá, vedie k osobnému rastu.
Zamyslite sa nad tým, čo ste vždy chceli urobiť, ale nenašli na to dosť času či energie. Chcete sa naučiť konverzovať v španielčine? Alebo nebodaj kódovať? Konečne vypratať skriňu a venovať veci tam, kde je to potrebné? Naučiť sa variť komplikované recepty? Prečítať ten 600-stranový román? Začať vstávať ráno skôr? Začať si písať denník?
Nikdy na to nebol lepší čas ako teraz.
3. Nájdite zdravé spôsoby, ako sa utešiť
Keď sa cítime neisto, mozog sa nás snaží chrániť aktiváciou dopamínu, ktorý nás zasa povzbudzuje, aby sme hľadali odmeny. Odolať pokušeniam je potom oveľa náročnejšie.
Mozog nás tlačí k pohodliu – ďalší pohár vína namiesto rozumného času spánku, plech koláčikov namiesto prechádzky, prihodenie ďalšej položky do nákupného košíka v internetovom obchode namiesto sústredenia sa na prácu. Namiesto toho, aby sme prepadli sociálnym médiám, nezdravému jedlu či nepotrebným výdavkom, nájdime radšej zdravšie alternatívy.
Vytvorte si zoznam zdravých vecí a aktivít, ktoré vám prinášajú radosť. Môžete vybehnúť na prechádzku do lesa alebo okolo bloku. Naplánovať si hovor s dobrým priateľom, prečítať si kapitolu z knihy, pozrieť si vtipné video či inšpiratívnu TEDx prednášku alebo si na chvíľu zdriemnuť.
Zamyslite sa nad tým, za čo ste vďační a čo vás teší. Tieto veci sa môžu zdať nevýznamné, ale umožnia, aby sme boli ľuďmi, akými chceme byť – a to je v časoch neistoty základným kameňom.
4. Neverte všetkému, čo vám mozog predkladá
Jeden z najlepších spôsobov, ako znížiť hladinu stresu, je neveriť každej myšlienke, ktorú vám mozog nastolí. V neistých časoch je dôležité neveriť najmä takým, ktoré nám predkladajú len najhoršie možné scenáre. Takéto úvahy síce niekedy pomôžu odvrátiť katastrofu, ale ak veríme každej stresujúcej myšlienke, ktorá nám denne preblesne mysľou, naše telo reaguje tak, akoby sa scenár skutočne odohral.
Smútime za vecami, ktoré sme v skutočnosti nestratili a silnými emóciami reagujeme na udalosti, ktoré sa nedejú. Potom sa zbytočne cítime ohrození, vystrašení alebo smutní. Namiesto toho, aby sme rozvinuli každú stresujúcu myšlienku, sa radšej cielene zamerajme na ten najlepší možný scenár. Hľadajme svetlé stránky, ktoré vyvážia preceňovanie rizika.
5. Buďte vnímaví
Opakom neistoty nie je istota, ale prítomnosť. Namiesto toho, aby sme si predstavovali strašidelnú a neznámu budúcnosť, môžeme sa sústrediť na TU a TERAZ. Aj v časoch, keď ide všetko mimo našu kontrolu, môžeme mať kontrolu minimálne nad tým, čomu venujeme pozornosť. Upustite od častého premýšľania nad budúcnosťou a zamerajte sa na to, čo sa deje vo vašom vnútri. Umožní vám to rozvíjať pokoj, rozhľadenosť a schopnosť vzdať sa reakcie na všetko naokolo. Práve takto zabránime vonkajšej realite, aby určovala našu vnútornú pravdu.
6. Prestaňte hľadať niekoho, kto by vás zachránil
Keď sa správame, akoby sme boli bezmocní, uväzníme sa v príbehoch, ktoré v nás zanechajú pocit zlosti a slabosti. Potom začneme dúfať, že nás niekto zachráni. Mnoho „záchranárov“ nás však v skutočnosti nedokáže dostať z našich problémov. Zároveň, aj keď majú tie najlepšie úmysly, nám v skutočnosti dávajú povolenie, aby sme sa vyhli zodpovednosti za svoj život. Takto však stabilitu nedosiahneme.
Prvým krokom na vyrovnanie sa s neistotou je prestať sa sťažovať. Keď upustíme od fixácie na problém, môžeme sa sústrediť na želané výsledky. Skúste sa sami seba spýtať, ako môžete tieto neisté chvíle čo najlepšie využiť a čo môžete v tejto situácii získať. Keď prevezmete zodpovednosť, získate skutočnú moc na vytvorenie života, aký chcete žiť.
7. Nájdite zmysel
Podľa sociologických výskumov väčšinu ľudí najviac motivuje ich dôležitosť pre spoločnosť alebo vybraných ľudí. Pracujeme usilovnejšie a cítime sa pritom šťastnejšie, ak vieme, že naše úsilie niekomu prináša pomoc a podporu. Keď vidíte niečo, čo treba zlepšiť, skúste sa zamyslieť, ako môžete osobne prispieť k riešeniu. Popremýšľajte nad tým, aké máte zručnosti a na čo máte talent. Následne si definujte, na čom vám záleží a ako v tejto oblasti môžete byť užitoční. V časoch neistoty takýto pocit zmysluplnosti a užitočnosti, ako aj poznanie, aký máme pre druhých význam, dokáže upokojiť viac ako čokoľvek iné.
Prečítajte si tiež
Deti sa dnes menej smejú. Ako to napraviť?
- Zostaňte pozitívne naladení. Zamerajte svoju pozornosť na niečo dobré, čo sa vám nedávno stalo.
- Priznajte si, že nemôžete mať kontrolu nad všetkým. Túžba všetko ovládať sa môže rýchlo zmeniť na pocit osobného zlyhania. Prijmite fakty a postupujte podľa toho, čo viete, nie toho, čo neviete.
- Nad problémami sa pridlho nepozastavujte. Radšej sa zamerajte na to, čo zlepší vás aj vaše podmienky. Vytvoríte si tak pozitívne emócie, ktoré vám dodajú podporu.
- Vytvorte si náhradné plány. Nielen A, ale aj B a pokojne aj C a D. Neuviaznite však v budúcnosti, žite teraz.
- Nadýchnite sa. Na to, aby ste mohli čeliť neistote, musíte zostať pokojní. Najlepší spôsob, ako sa upokojiť, je zhlboka dýchať. Utíšite tak svoju myseľ aj všetky negatívne myšlienky, ktoré vás rozptyľujú.
- Nemusíte čakať na koniec pandémie, žiť spokojný život aj v neistých časoch môžete začať aj dnes.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com