Ako obuť a obliecť dieťa v chladnejšom počasí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohé ženy začínajú s príchodom jesene panikáriť, ako svoju ratolesť zaodieť a zaobuť, aby neprechladla a nebola jej zima. Často je pritom jediným dôvodom na paniku skutočnosť, že sú skrátka mamy. Veď ktorá svoje dieťa neľúbi, však?
Poďme si teda zopakovať to, čo už dávno viete, ale pri tej panike ste na to jednoducho zabudli. Sú to, našťastie, len tri pravidlá 🙂

 

1. Nohy v teple

Ak plánujete niekoľkohodinové aktivity vonku, napr. výlet na bicykli, oblečte sebe i dieťaťu termoponožky. Do školy a späť si vystačíte aj s obyčajnými ponožkami z bavlny.
A kedy obliecť pančušky? Malé deti nosia plienku a väčšie zväčša chápu, že sa na studenej zemi nesedí, takže by sme pančuchy odporúčali obliecť len vo veľmi veternom a sychravom počasí, príp. až keď teploty klesnú pod 10 stupňov. Dovtedy ich nahraďte hrubšími teplákmi.

Čo sa týka topánok, noha by v nich mala dýchať, nespotiť sa a ostať suchá. Obuv z PVC, PU, koženky a poromérov možno vyzerá cool, ale pre detskú nohu vhodná nie je. Avšak pri športovej obuvi sa možno oplatí pouvažovať nad topánkami s vodonepriepustnou membránou. Ak ide o detské topánky na bežné nosenie, z hľadiska priedušnosti, absorpcie a prispôsobivosti je ešte stále ideálna koža.

A keby nebola sychravá jeseň, povedali by sme, že vyhovuje aj textil. Na toto ročné obdobie sa však látkové topánky, napr. klasické plátenky, z viacerých logických dôvodov nehodia. Možno len v kombinácii s inými materiálmi. V prípade, že sú vonku mláky a blato, treba mať v zálohe detské gumáky z prírodného kaučuku.

Príčinou studených detských nôh nebýva len potenie. Niekedy sa za týmto problémom skrýva príliš veľký alebo príliš malý nadmerok, celkovo úzke topánky alebo obuv tesná na priehlavku. V malých topánkach, či už do dĺžky alebo šírky, sú nohy obmedzené, nehýbu sa a skôr sa ochladia, resp. sa nevedia zohriať.
Náš tip: Na širšiu detskú nôžku pasujú topánky d.d.step. Členkovú, alebo hovorovo kotníkovú obuv môžete deťom bez problémov navliekať, kým sa teplota nezačne približovať k nule.

ako obuť a obliecť dieťa?

 

2. Vrstviť oblečenie

O ponožkách a pančuškách sme si už niečo povedali – ako by teda mal vyzerať zvyšok odevu? Oblečenie do premenlivého jesenného počasia, keď je ráno zima a poobede slnečno, by malo pozostávať z niekoľkých vrstiev, aby sa v prípade potreby jedna vrstva vždy dala vyzliecť alebo obliecť. Čiže keď budete najbližšie chystať školákovi veci, pred jedným hrubým svetrom uprednostnite radšej dve tenšie tričká.
Ak máte doma nechodca, odporúča sa pri pobyte vonku obliekať mu o jednu vrstvu viac ako máte Vy. Termoregulácia malého dieťaťa totiž ešte nie je dostatočne vyzretá.

Špeciálne vlastnosti má funkčné oblečenie.
Prvá vrstva, termoprádlo je typ spodnej bielizne, ktorá veľmi dobre odvádza vlhkosť od tela smerom von a dieťa prakticky nemá šancu spotiť sa. Pri bábätkách ju zväčša tvorí body z merino vlny s dlhým alebo krátkym rukávom a z toho istého materiálu aj legíny.
Druhou vrstvou je mikina. Vhodným materiálom na detské mikiny je fleece s vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami. Oproti vlneným výrobkom sa oblečenie z fleecu jednoduchšie udržuje a má dlhú životnosť. Do akej miery zahreje, záleží od gramáže.
Poslednú vrstvu tvoria nepremokavé bundy a nohavice zväčša zo softshellu bez alebo s membránou.

Dôležité je, všímať si vodoodolnosť, paropriepustnosť a priedušnosť vrchného odevu, pretože zbytočne oblečiete dieťaťu termoprádlo, ak prebytočnú vlhkosť nepustí von bunda. Takisto je zbytočné obliekať bundu, ak dieťa dostatočne neochráni pred nepriaznivými vonkajšími poveternostnými podmienkami ako je vietor a dážď.
Čiapka v jeseni u väčších detí nie je potrebná, ak majú vetrovku s kapucňou, ktorú si v prípade potreby môžu nasadiť. Pre menšie deti je v chladnejšom počasí lepšia kukla, ktorá nahradí aj šatku či nákrčník a nevznikajú zbytočné medzery, cez ktoré by prefukoval vietor.

čím potešiť tínedžera?Prečítajte si tiež
Čím potešiť športovo založeného tínedžera?

 

3. S množstvom oblečenia nepreháňať

Kým Vy trávite čas na lavičke, potomok pravdepodobne neobsedí a preháňa sa po celom basketbalovom ihrisku na kolobežke, prípadne lozí po preliezkach či okolitých stromoch. Ako je známe, pohyb produkuje teplo, preto ak je zima Vám, nenúťte malého duracella obliecť bundu tiež.

Ak bunda nie je dostatočne paropriepustná a priedušná, po chvíli začne byť drobcovi horúco a spotí sa. Pravdepodobnosť, že ochorie, je oveľa vyššia, ak si bundu vyzlečie a prehriate vlhké telo bude vystavené náhlemu chladu. Konštantná, i keď nižšia teplota vedie skôr k otužilosti. Samozrejme, pri detských vrtochoch, keď prší a duje nepríjemný vietor, na bunde trvajte. V takom počasí však pravdepodobne ostanete doma, resp. obmedzíte pohyb vonku len na odporúčanú pol hodinku či nutné presuny.

— PR článok —
Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.