Ako sa cvičí Päť Tibeťanov?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Knihu Päť Tibeťanov preložili do takmer tridsiatky jazykov a desaťročia bola svetovým bestsellerom.  V slovenčine vyšla už niekoľkokrát. Päť dynamických cvičení pre zdravie, energiu a osobnú silu zaujalo a chytilo mladých i starších ľudí. „Ide o výnimočné cviky,“ tvrdí autor knihy Chris Kilham. „Aj keď som im mohol denne venovať len pár minút, mal som pocit, že ma oživujú.“

Cvičenie Päť Tibeťanov stimuluje základné energetické centrá v tele. Zvyšuje vnútornú energiu a tým aj celkovú vitalitu organizmu. Omladzuje, zastavuje starnutie a prispieva k uzdravovaniu.

V tele sú totiž energetické centrá (čakry) ktoré sa podobajú na rotujúci vír energie. Ak je v týchto centrách dosť energie a centrá navzájom harmonicky spolupracujú, človek je zdravý. Ak je v niektorom energetickom centre málo energie (energetický vír rotuje pomaly), časť tela ochorie (staroba). Ak je v niektorom centre energie priveľa (energetický vír rotuje príliš rýchlo), telo sa dostane do nevyváženého stavu a tiež ochorie (nervozita, úzkosť).
Na tomto je založených Päť Tibeťanov.

Dokonca sú ľudia, ktorým sa vo vysokom veku zlepšil zrak, tak že odložili okuliare, stmavli im prešedivené vlasy, stratili sa im starecké škvrny na koži, vyliečili sa z ekzémov a mnohých ďalších chorôb.
Už po prvom týždni cvičenia možno pocítiť prílev vnútornej životnej energie, stráca sa únava počas dňa, znižuje sa „hlad“ po kofeíne a zvyšuje sa výkonnosť.

Takto sa cvičí Päť Tibeťanov

Toto cvičenie okrem iného posilňuje hlavné skupiny svalov, čo je prospešné pre silu a pružnosť tela.

Prvý Tibeťan
Postavte sa rovno, ruky rozpažte tak, aby boli rovnobežne so zemou, dlane smerujú dole, nohy sú vystreté.
Budete sa otáčať okolo svojej osi v smere hodinových ručičiek.
Cvičte postupne, pomaly a tak, aby sa vám nekrútila hlava.

Päť Tibeťanov

Prvý Tibeťan

Druhý Tibeťan
Ľahnite si na chrbát, ruky dajte pozdĺž tela dlaňami dole, nohy natiahnite. Pomaly sa nadýchnite a zdvihnite nohy čo najvyššie, tak aby tvorili s telom pravý uhol, chrbtom a panvou však nehýbte. Hlavu jemne skloňte smerom k hrudi. S výdychom sa vráťte do pôvodnej polohy.

Päť Tibeťanov

Druhý Tibeťan

Tretí Tibeťan
Kľakni si so vzpriameným telom. Opieraj sa o prsty na nohách. Rukami sa chyť za stehná (alebo si ruky opri o hrebeň bedrovej kosti vzadu).Skloň hlavu dopredu, bradu pritlač na hrudník. Zakloň hlavu aj chrbticu dozadu (ohýnaj len hrudné stavce nie bedrá). Opieraj sa o rukami o stehná. Zakloň sa len tak ďaleko ako ťa chrbtica pustí, nerob to násilne, lebo si ublížiš. Pri zakláňaní udržuj napäté svaly v oblasti chrbtice, najmä na krku, aby nedošlo k poškodeniu chrbtice. Pri výdychu sa vráť do východiskovej polohy (vzpriamená poloha).

Päť Tibeťanov

Tretí Tibeťan

Štvrtý Tibeťan
Sadnite si na zem a natiahnite pred sebou nohy vzdialené od seba približne 30 centimetrov. Dlane smerujú k podložke, bradu oprite o hruď a pomaly sa začnite zakláňať, dvíhajte trup a nohy ohnite v kolenách, ruky sú na mieste. Cvik sa podobá na klasický mostík. Keď ho dosiahnete, napnite všetky svaly, dýchajte však zhlboka, s výdychom sa vráťte do pôvodnej polohy.

Päť Tibeťanov

Štvrtý Tibeťan

Piaty Tibeťan
Ľahnite si na zem tvárou smerom k zemi, oprite sa o vystreté ruky, prsty na nohách sú zohnuté. Ruky aj nohy sú od seba vzdialené na šírku ramien, ruky aj nohy sú vystreté. Chrbtica je prehnutá nadol. Napnite sedacie svaly aby sa chránila bedrová časť chrbtice. Opatrne zakloňte hlavu čo najviac dozadu. Pri nádychu zdvihnite telo v bokoch aby vytvorilo obrátené písmeno „V“. Súčasne skloňte hlavu dopredu, bradu pritlačte na hrudník. Pri výdychu nechajte klesnúť telo do východiskovej polohy.

Päť Tibeťanov

Piaty Tibeťan

Cviky sa dajú cvičiť kedykoľvek cez deň. Odporúča sa cvičiť ráno alebo tesne pred spaním. Začnite najskôr s desiatimi opakovaniami každého cviku, hlavne cvičenie prispôsobte vlastným schopnostiam. Ideálne je opakovať každý cvik dvadsaťjedenkrát, počet netreba zvyšovať. K tomuto počtu sa postupne dopracujete.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.