Obyčajná škorica a pritom toľko benefitov. Najčastejšie ju využívame v kuchyni pri pečení, niekto si posype škoricou kávu a mnohí vedia, aké má priaznivé účinky na naše zdravie ( o tom si môžete prečítať v tomto našom článku Škorica. Superpotravina na každý deň).
Možno sa pýtate, ako sa dá využiť škorica v domácnosti alebo v záhradke, či pri pestovaní rastlín? Toto všestranné korenie funguje ako stimulátor na zakoreňovanie odrezkov, ako prevencia proti plesniam a dokonca aj na vyhnanie škodcov zo záhrady. V domácnosti je zasa užitočná….
Prečítajte si naše tipy, ako využiť škoricu a vyskúšajte niektoré. Oplatí sa.
Ako sa dá využiť škorica v domácnosti
Škorica má v domácnosti množstvo využití, tu je niekoľko možností:
1. Proti škodcom v dome, či byte. Ak máte doma alebo v skleníku problém s mravcami, škorica je dobrým odstrašujúcim prostriedkom. Neradi chodia tam, kde toto korenie vonia, takže problémy s otravným hmyzom sa znížia.
Vytipujte si miesto, kadiaľ mravce chodia najčastejšie a posypte im cestu škoricovým práškom. Mravce to síce nezabije, ale zabráni im to v prístupe. Ak máte problém s mravcami na detskom pieskovisku, zmiešajte mletú škoricu s pieskom a dobre premiešajte.
2. Aromaterapia: Vôňa škorice môže pôsobiť upokojujúco a povznášajúco. Použite škoricové oleje alebo vonné sviečky s škoricou na vytvorenie príjemnej atmosféry vo vašej domácnosti.
3. Domáca kozmetika: To ste si možno všimli, že škorica sa často používa v domácej kozmetike. Môžete ju pridať do domácej tvárovej masky, telového peelingu alebo dokonca do prírodného zubného prášku.
4. Odstraňovanie zápachu: Škorica má schopnosť absorbovať zápachy. Môžete umiestniť škoricu vo vrecúšku alebo v malej miske vo chladničke. Nasaje tak pachy a zanechá príjemnú vôňu.
5. Pri drobných poraneniach: Áno, škorica má antiseptické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť pri liečbe drobných poranení a podráždení pokožky. Môžete ju použiť ako domáci liek na rany.
6. Náhrada chemických čističov: Škorica poslúži ako prirodzený čistič na niektoré povrchy. Môžete ju zmiešať s vodou a octom, a použiť na čistenie povrchov v domácnosti, ako sú kuchynské linky alebo umývadlá.
Ako využiť škoricu v záhrade?
Škorica je užitočný pomocník aj v záhrade a pri pestovaní rastlín, zeleniny a ovocia:
7. Náhrada pesticídov: Škorica obsahuje éterické oleje a ďalšie látky, ktoré môžu pomôcť pri odstraňovaní škodcov ako sú mravce, slimáky a niektorí hmyzí škodcovia.
8. Proti plesniam. V laboratórnych podmienkach vedci dokázali, že prvky obsiahnuté v škoricovom prášku brzdia rozvoj niektorých plesní. Postrek roztokom mletej škorice a vody môže byť účinným spôsobom, ako zmierniť príznaky napadnutia hubami.
Dajte 1 lyžičku mletej škorice do 5 litrov teplej vody a nechajte niekoľko hodín lúhovať. Potom už len postrekujte.
9. Hnojivo: Škorica sa dá využiť aj ako prírodné hnojivo. Obsahuje stopové prvky ako vápnik a mangán, ktoré môžu podporiť rast rastlín.
10. Prevencia chorôb: Škorica má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť proti niektorým hubovým chorobám rastlín. Škorica totiž brzdí rozvoj hubových patogénov, môžete ju preto použiť aj na sadenice hneď po vyklíčení. Pomôže ochrániť mladé rastliny pred hnilobou, čo v konečnom dôsledku urýchli ich rast. Stačí posypať trochu škoricového prášku priamo na sadenice a korenie sa postará o zvyšok.
Prečítajte si tiež
Bylinky na cukrovku.
7 byliniek, ktoré chorobu zmiernia a pomôžu.
11. Podpora rastu: Niektoré štúdie naznačujú, že škorica stimuluje rast rastlín. Je rovnako užitočná ako vŕbová voda alebo práškový stimulátor rastu na podporu zakorenenia odrezkov. Jeho použitie pri výsadbe odrezkov podporí rast koreňov takmer všetkých druhov rastlín.
Môžete ju pridávať aj do pôdy alebo na povrch pôdy ako prírodný stimulant.
12. Ochrana pred škodcami: Keď skladujete zeleninu alebo ovocie, môžete pridať škoricu medzi ich vrstvy, prípadne vo vrecúškach pomedzi plody. Odradí to škodcov a zároveň dodá príjemnú vôňu.
13. Podpora pôdnej fauny: Škorica je podľa mnohých záhradkárov prospešná aj pre pôdnu mikroflóru a faunu. Pomáha udržiavať zdravú pôdu, ktorá je kľúčom k zdravému rastu rastlín.
14. Proti komárom na záhrade. Možno ste nevedeli, ale posypanie záhonu mletou škoricou odradí komáre tmavokrídle (Sciaridae). Táto metóda je účinná preto, že aromatický prášok narúša rozmnožovací cyklus komárov. Tento spôsob im zabráni vyliahnuť sa a pokračovať v rozmnožovaní.
Zdroj a foto: gardeningknowhow.com, plantura.garden,
dumazahrada.cz, LepšíDeň.sk,