Ako si udržať zdravé črevo? Toto je 7 najväčších nepriateľov našich čriev

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý máme občas problémy s trávením – zjedli sme niečo zlé, prejedli sme sa, nesadlo nám niečo… No už bežná každodenná strava vie výrazne ovplyvniť zdravie našich čriev a tak aj celkové zdravie. Zjednodušene by sa dalo povedať, že naše zdravie ide cez zdravé črevo. To totiž pomáha telu absorbovať živiny, rozkladá potravu a pomáha pri trávení, podporuje a trénuje imunitný systém. Tiež umožňuje dobrým baktériám sa množiť a škodlivé baktérie drží pod kontrolou. A napokon, pozitívne ovplyvňuje duševné a emocionálne zdravie.

Na dôležitosť mikrobiómu už niekoľko rokov upriamuje pozornosť napríklad aj gastroenterológ a popularizátor Ladislav Kužela. Vďaka jeho knihe Zdravé črevo a trávenie pochopíte, ako to je s trávením. Dozviete sa množstvo užitočných informácií a tiež mýtov, ktoré kolujú okolo trávenia.

Zdravé črevo a jeho 7 nepriateľov

Výbornú knihu napísala aj renomovaná nemecká odborníčka v oblasti inovatívnej prevencie a nutričnej medicíny Anne Flecková – Veľké tučné klamstvo. Upozorňuje , že v rozvinutých krajinách zažívame obrovský nárast prípadov syndrómu dráždivého čreva a chronických zápalových ochorení čreva. Postihnuté osoby trápia rôzne symptómy ako pocit nafúknutia, slabé trávenie rozomletej potravy, hnačky a iné, čím sa výrazne znižuje kvalita ich života.
Vo svojej knihe ponúka 7 najväčších nepriateľov našich čriev, na ktoré by sme si mali dávať pozor a ideálne ich eliminovali.

ruka ikona červená1. Alkohol

Aktivuje mastocyty v sliznici čreva, ktoré produkujú a vylučujú prozápalové látky. Črevný mikrobióm je spoločenstvo mikroorganizmov, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri trávení, absorbcii, metabolických a imunitných funkciách. Mnohé štúdie ukázali, že užívanie alkoholu je jednou z hlavných príčin zmien v črevnej mikrobiote, ktoré nazývame dysbióza.

ruka ikona červená2. Fruktóza

Veľké množstvá čistej fruktózy, ktorú bežne nájdeme v ovocných šťavách, koncentrátoch ovocných štiav, energetických nápojoch, polotovaroch alebo ako súčasť glukózo-fruktózového sirupu v proteínových tyčinkách a rôznych sladkostiach, spôsobujú akýsi „atómový“ útok na sliznicu čreva.

Okrem toho bunky prichádzajú v dôsledku príjmu voľnej fruktózy o hromady energie, ktoré im potom chýbajú pri snahe o zachovanie stability bariéry čreva a funkcie vstrebávania živín cez črevnú sliznicu.
Prírodná fruktóza nám však starosti robiť nemusí: striedma konzumácia ovocia, ideálne jedna až dve porcie v prvej polovici dňa, nám nijako neškodí.

zdravé črevo a 7 nepriateľov

ruka ikona červená3. Kyselina linolová

Ak v tele dominuje kyselina linolová, ktorá patrí do skupiny omega 6 mastných kyselín, dochádza k narušeniu rovnováhy omega tukov a spusteniu zápalových procesov: poškodzujú sa biele aj červené krvinky a bunky pečene. NFkB je špeciálny proteínový komplex, ktorý reguluje reakcie imunitného systému, rast a smrť buniek. Aktivácia NFkB má výrazný podiel na vzniku zápalov a pribúda čoraz viac podozrení, že pravdepodobne hrá rolu aj pri rozvoji rakoviny.

Kyselinu linolovú nájdeme v rastlinných olejoch, ako je ľanový a slnečnicový olej. Tiež sa vyskytuje v živočíšnych potravinách, ako sú plnotučné mliečne výrobky, hovädzie a baranie mäso.

ruka ikona červená4. Antibiotiká

Antibiotiká sú síce niekedy absolútne dôležité na záchranu života, majú však aj svoje nevýhody, pretože zdravej črevnej flóre dokážu uštedriť poriadnu ranu. Neželaní bakteriálni zloduchovia sú totiž často odolnejší než ostatné dobromyseľné baktérie.
„V dôsledku procesu antibiózy sa potom tieto zákerné baktérie rýchlo rozmnožujú a budujú si v čreve čoraz pevnejšie škodlivé bašty, ktoré oberajú prospešné črevné baktérie o životný priestor a vypudzujú ich z prostredia, ktoré bolo kedysi ich mikrobiotickým rajom,“ tvrdí odborníčka Anne Flecková.

ruka ikona červená5. Lieky proti bolesti

Lieky ako aspirín, ibuprofén, diklofenak a naproxén, priamo ničia bariéru črevnej výstelky, ktorá tak prichádza o všetky svoje účinné zbrane. Táto skupina liekov navyše aktivuje receptory bunkových stien, ktoré podnecujú produkciu prozápalových látok a zákerne tak narúšajú črevnú sliznicu.

potraviny pre zdravé srdcePrečítajte si tiež
Najdôležitejšie potraviny pre zdravé srdce a krvný obeh.

ruka ikona červená6. Hydroxid hlinitý

Poznáte reklamy na obľúbené lieky na žalúdok? Takzvané antacidá s účinnou látkou hydroxidom hlinitým, ktorý sa používa pri refluxe alebo problémoch so žalúdočnou kyselinou. Často po nich siahame vtedy, keď cítime, že potrebujeme „niečo na žalúdok“. Málokedy si však uvedomujeme ich vedľajšie účinky, ktoré spočívajú vo zvýšení priepustnosti buniek sliznice čreva, čím prichádzame o prirodzenú ochrannú funkciu črevnej bariéry.

ruka ikona červená7. Stres 

Asi to nebude žiadne prekvapenie, no vylučovanie stresových hormónov kortizolu a noradrenalínu pri akútnom aj chronickom vnútornom strese môže mať negatívny vplyv na priepustnosť črevnej sliznice a trávenie bielkovín. Okrem toho sa stres spája aj so žalúdočnými vredmi, syndrómom dráždivého čreva a autoimunitnými ochoreniami závislými od stavu čriev, ako sú Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.