Náš zelený tip: bylinková a šalátová stena

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď sa obzriete okolo seba, v kuchyni, či do komory, určite uvidíte aspoň jeden tetrapak, však? Dnes sa v tetrapakoch uskladňuje mlieko, ovocná šťava, jablkové pyré a všeličo iné. Z takéhoto vodotesného materiálu si však môžete urobiť čosi, čo vám skrášli domov a zároveň vám to bude užitočné aj po dopití mlieka alebo šťavy 🙂 Máme pre vás praktický tip –  bylinková a šalátová stena poteší každú gazdinku.

Z kartónov na nápoje vyrobí praktické výsadbové nádoby aj menej zručný človek, takže hor sa do toho. Môžete do nich nasadiť bylinky, šalát, a sú prenosné! Vytvoríte si tak zelenú jedlú stenu, ktorá sa perfektné hodí nielen k rodinným domom, ale pokojne aj do mesta, na balkón, či terasu. Takáto voňavá zelená stena poteší, zasýti a skrášli. Nižšie zistíte, že na to netreba žiadne extra náradie a vyjde vás doslova za pár eur.

Bylinková a šalátová stena

Materiál

 • tetrapaky
 • štrk alebo keramzit
 • kvetinový substrát, príp. piesok
 • dlhá drevená lata
 • hák v tvare písmena S
 • skrutky
 • rastliny

 

Náradie

 • akumulátorový skrutkovač
 • ručná vŕtačka

Pozrite si tipy a zaujímavosti o bylinkách.bylinková a šalátová stena

Poďme na to:

 1. Celkom vyprázdnite tetrapaky a dookola odrežte na troch stranách dno, na štvrtej strane zostane dno neodrezané. Vyklopte dno nahor.
 2. Teraz tetrapaky riadne vypláchnite a pevne na nich utiahnite uzávery.
 3. Cez otvorené dno nasypte ako drenáž vrstvu štrku alebo keramzitu hrubú 2 cm. Tesne nad drenážnou vrstvou urobte hrubou ihlou do bočných stien rad dier na odtok vody.
 4. Potom kartón naplňte do výšky 2 cm pod okraj kvetinovým substrátom s nízkym obsahom živín. Môžete použiť aj obyčajný kvetinový substrát, ale keďže má napr. pre bylinky priveľa živín, mali by ste ho zmiešať s pieskom v pomere 1 : 1.
 5. Teraz do tetrapakov vysaďte vaše obľúbené rastliny, ktoré ste si vybrali. Nezabudnite dobre pritlačiť koreňový bal a poliať!
 6. Každé vyklopené dno tetrapaku priskrutkujte k drevenej late.
 7. Samozrejme, dno môžete aj celkom odrezať. Ručnou vŕtačkou vyvŕtajte do zadnej strany tetrapaku dve diery, cez každú prestrčte jeden hák v tvare písmena S a tetrapak za ne zaveste.

Náš tip

Ak odrežete na každom tetrapaku dlhú stranu, dostanete obdĺžnikové nádoby použiteľné na predpestovanie letničiek a zeleniny. Používajte výsadbový substrát s nízkym obsahom živín a nezabudnite na diery na odtok vody alebo alternatívne drenážnu vrstvu.
Takýchto praktických a jednoduchých nápadov nie je nikdy dosť, tak siahnite napríklad po knižke 52 projektov pre mestských záhradkárov, v ktorej nájdete úžasné tipy rozdelené na jednotlivé ročné obdobia.

bylinková a šalátová stena


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.