Kontokorentný úver je zjednodušene krátkodobý úver, ktorý vám umožňuje mať prístup k financiám na vašom bežnom účte v rámci určitého limitu. Niektorí si to zamieňajú s klasickou kreditnou kartou, ktorá však umožňuje nakupovať a platiť za tovar a služby s tým, že zostatok splatíte neskôr.
Kontokorentný úver sa oplatí v niektorých situáciách, je dobrý najmä na krátkodobé potreby, ale treba si to dobre zvážiť. Áno, jeho schvaľovanie je „automatické“, kratšie ako pri iných úveroch, ale s inými rizikami.
Ponúkame niekoľko tipov, na čo myslieť a kedy sa takýto úver oplatí.
Kontokorentný úver
Musíte zrazu zaplatiť vyššiu sumu, ktorú však nemáte na bežnom účte? Musíte niečo splatiť, potrebujete narýchlo istý obnos, ale nechcete si požičiavať od priateľov, rodiny, ani si brať klasický úver z banky?
V tom prípade je vhodný kontokorentný úver, ale takáto ústretovosť a pohodlnosť je obvykle za cenu vyšších úrokov a poplatkov. Preto by mal byť kontokorentný úver používaný iba v núdzových situáciách a zodpovedne.
- Kontokorentný úver vám banka poskytne na váš bežný účet. Keď prekročíte zostatok na účte, využívate kontokorentný úver.
- Tento úver budete splácať čo najskôr, zvyčajne v priebehu niekoľkých týždňov alebo mesiacov.
- Kontokorentný úver vám automaticky aktivujú na vašom bežnom účte, keď prekročíte zostatok. Nemusíte žiadať o schválenie alebo aktiváciu.
- Platíte úroky z časti, ktorú ste prekročili na svojom účte.
- Banka môže účtovať poplatky za prekročenie limitu na účte.
Ako funguje kontokorentný úver?
Pre mnohých je to naozaj praktický nástroj, ktorý umožňuje prevýšiť zostatok na vašom účte až do určitého limitu, ktorý banka stanoví. Má však pomerne vysoké úrokové sadzby a poplatky. Takže splácajte čo najskôr, určite nie dlhodobo.
- Banka vám stanoví maximálny limit, ktorý môžete na svojom bežnom účte prekročiť. Tento limit sa pohybuje na základe vašich príjmov, kreditnej histórie a vzťahu s bankou.
- Ak prekročíte zostatok na účte a využijete kontokorentný úver, budete platiť úroky z časti, ktorú ste si požičali. Úroková sadzba býva zvyčajne vyššia ako pri iných typoch úverov.
- Okrem úrokov niektorá banka vyžaduje aj poplatok za poskytnutie a využívanie. Preto sa pýtajte a dobre si prečítajte podmienky.
- Kontokorentný úver je krátkodobá záležitosť, čiže splatnosť je naozaj niekoľko týždňov, nanajvýš mesiacov.
Prečítajte si tiež
5 skvelých tipov, ako dofinancovať hypotéku.
Oplatí sa kontokorentný úver?
- Oplatí sa najmä v núdzovej situácii. Napríklad nepredvídateľné výdavky, nejaká vyššia suma na zdravie, pri poruchách auta, rekonštrukcia domu ap.
- Možno máte práve menšiu čiastku na účte a viete, že budete potrebovať niečo splatiť, zaplatiť nedoplatok ap. Vtedy sa oplatí kontokorentný úver ako krátkodobé pokrytie nedostatku.
- Niektorí ľudia využívajú tento typ úveru na nečakané/vyššie sumy pri úhrade faktúr alebo účtov. Tak sa vyhnete prípadným pokutám za oneskorené platby.
- Tiež sa zvykne kontokorentný úver využívať na príležitostné nákupy – dovolenky, vianočné darčeky, svadobné dary ap. Samozrejme, viete, že v najbližšej dobe to budete vedieť splatiť.
- A napokon situácia, keď sa dostanete do nečakanej životnej situácie – úmrtie v rodine a s tým spojené výdavky, nečakané dlhy príbuzného atď. Vtedy je kontokorentný úver vhodným (hoci nie vždy želaným) dočasným riešením.
Foto: Freepik.com