Aj vy ste podľahli trendu posledných rokov a boli ste na samozber jahôd? Je to skvelý spôsob, ako si nazbierať naozaj chutné plody za skvelú cenu – v obchodoch dostanete kilo za 4-5 eur, v najlepšom prípade. Na samozberoch ich máte od 2,50€. Navyše viete, čo zbierate, môžete do sýta ochutnávať a je to zábava. Najmä pre rodiny s deťmi.
Otázkou však je, čo s jahodami, ak ich nazbierate niekoľko kíl? Možno viete, že hydrokyseliny z jahôd odstraňujú odumreté bunky a pomáhajú pleť regenerovať – takže to by mohla byť cesta k večnej mladosti 🙂 Ale asi ich nezjete kilá, však?
Dajú sa zavariť, urobiť z nich jahodové pyré, jahodový sirup, džem, aj rôzne jahodové dezerty – napríklad špaldová jahodová bublanina. Tiež skúste nanuky z jahôd, jahodovú zmrzlinu a odporúčame jahodovo-avokádové smoothie. Všetky recepty sme vyskúšali, tak do toho – nie je to veľa námahy a výsledok stojí za to. Tu je 7 tipov a receptov, ako jahody spracovať.
Ak ešte nemáte svoje obľúbené jahodovisko, pozrite si náš prehľad 35 miest po celom Slovensku, kde majú samozber jahôd.
8 receptov a tipov na spracovanie jahôd
Jahody nie sú len chutné, ale majú mnoho liečivých účinkov. Sú bohatým zdrojom vitamínu C, obsahujú vitamíny A, B, E a organické kyseliny. Nechýba im draslík, zinok, horčík, vápnik a fluór. Vďaka vláknine sa nám spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi, zlepšujeme si trávenie a bojujeme so zápchou. Jahody vedia regulovať krvný tlak, zlepšujú symptómy dny a artritídy.
Takže ich môžete jesť nielen čerstvé, ale pokojne ich mrazte, prevarte, spracujte inými spôsobmi – a vytiahnite na jeseň, či v zime.
1. Mrazenie jahôd
Zmrazené jahody vydržia približne rok, tak prečo si ich nanamraziť na tuhú zimu?
Najskôr ich umyte pod slabým prúdom vody, nechajte odkvapkať a odstráňte stonky aj zelené lístky. Skontrolujte ich ešte raz, aby neboli medzi nimi plesnivé, či zhnité jahody.
Zdravé plody rozložte na tácku, plech alebo podnos v jednej vrstve. Dajte do mrazničky a mrazte niekoľko hodín. Potom ovocie poukladajte do nádobiek alebo nasypte do vrecúšok a vložte opäť do mrazničky.
Takto zmrazené jahody môžete neskôr využiť na jahodové guľky s tvarohom alebo grankom, do zákuskov, na kokteily a šľahačkové poháre, do pudingu ap.
2. Jahodová dreň
Absolútne rýchla a jednoduchá záležitosť, ktorú zvládli aj sestry Maťka a Lucka za pár minút. Umyte jahody pod tečúcou vodou, odstráňte stonky a lístky, rozkrájajte a vložte do mixéra. Na 300 gramov jahôd dajte asi 2 lyžice cukru a dobre rozmixujte.
Zmes nalejte do malých pohárikov, či mininádobiek a zmrazte. Ak je zmes dostatočne hustá, môžete už na začiatku vložiť paličku na držanie (kúpite ich za pár drobných v obchodoch), alebo po pár minútach v mrazničke na chvíľu vytiahnite a do mierne zmrznutej drene ponorte paličky.
3. Jahodová smotanová zmrzlina
Máme aj tip na super domácu jahodovú zmrzlinu.
Potrebujete štvrť kila jahôd, 0,25 l šľahačkovej smotany, 1 vajce, vanilkový cukor, lyžicu práškového cukru a lyžicu citrónovej šťavy.
Do misky dajte žĺtok, vanilkový a práškový cukor a vyšľahajte do peny. Umyté a očistené jahody rozkrájajte a nahrubo rozmixujte. Samostatne vyšľahajte šľahačku a bielko.
Potom do bielka pridajte našľahanú smotanu a žĺtok. Dobre premiešajte.
Napokon primiešajte jahody a citrónovú šťavu podľa chuti. Zmes nalejte do nádoby a vložte do mrazničky.
4. Jahodové pyré
Výborné na palacinky, lievance (tu nájdete 3 super recepty), zmrzlinu…mňam 🙂
V hrnci uvarte 100 ml vody a 100 gramov práškového cukru. Pridajte očistené, umyté a nakrájané jahody – cca 300 gramov. Krátko varte, potom dajte dolu z ohňa a ešte horúce rozmixujte ponorným mixérom.
Zmes nalievajte do menších pohárov, dobre uzavrite a nechajte hore dnom úplne vychladnúť. My sme vyskúšali na lievancoch, ktorým dodalo jahodové pyré úžasnú letnú chuť.
5. Domáci jahodový sirup
Ten sme robili už niekoľkokrát a je vynikajúci. Potrebujete len jahody a kryštálový cukor 🙂
Vezmite si väčšiu misu, do ktorej ukladajte 2 kg jahôd a asi 700 gramov kryštálového cukru na striedačku. Vrstvite jedno za druhým a nechajte pol dňa odpočívať. Jahody odporúčame nakrájať na menšie kúsky alebo popučiť, lepšie sa potom prevaria a pustia viac šťavy.
Potom vysypte zmes do hrnca a iba ju prevarte. Následne môžete ešte rozmixovať ponorným mixérom a nakoniec preceďte čistý sirup do fľašiek.
Takýto jahodový sirup vydrží asi pol roka.
6. Jahodový džem
Pripravte si 3 kilá jahôd a 1,5 kg cukru – je na vás, či bežného kryštálového, alebo trstinový, či kokosový, ktorý dodá džemu exotickejšiu chuť.
Jahody dôkladne umyte a nakrájajte na menšie kúsky. Vezmite hrniec a poukladajte na spodok vrstvu jahôd, zasypte cukrom a takto pokračujte. Necháme odležať pol dňa na chladnejšom mieste a potom ich mierne rozmixujte. Milujeme, keď sú v džeme maličké kúsky jahôd, takže nerobte to až príliš dôkladne.
Potom začnite zmes jahôd variť na miernom ohni a priebežne ich premiešajte. Pripravte si zatiaľ vysterilizované poháre a naplňte ich hotovým džemom (či je správne uvarený zistíte jednoducho: dajte vareškou trošku na tanierik, nechajte vychladnúť a ak nesteká a drží tvar, je hotový).
naplnené poháre dobre uzatvorte a obráťte hore dnom na niekoľko minút. Prikryte ich potom utierkou alebo dekou a nechajte vychladnúť pri izbovej teplote.
7. Špaldová jahodová bublanina
Chutná a jednoduchá. Navyše aj zdravšia, takže pre deti na olovrant alebo desiatu do školy ako stvorená.
Potrebujete:
- 2 hrnčeky polohrubej špaldovej múky
- ¾ hrnčeka kryštálového cukru
- 1 prášok do pečiva
- 1 vanilínový cukor
- 1 lyžička škorice
- 1 hrnček vlažného mlieka
- 1/2 hrnčeka oleja
- 3 vajcia
- čerstvé jahody, prípadne aj mrazené
POSTUP:
V nádobke vymiešajte suché suroviny – múku, cukor, prášok do pečiva, vanilkový cukor a škoricu. Pridajte štipku soli. Potom postupne pridávajte vlažné mlieko, olej a vajíčka. Premiešavajte, aby sa hmota dokonale prepojila.
Vymastite plech a vysypte polohrubou múkou alebo krupicou. Vylejte naň cesto a naň pekne poukladajte nakrájané jahody. Na plátky, na kúsky, ako sa vám bude páčiť. Predtým ich môžete jemne poprášiť múkou, aby potom neklesli na dno a neprihoreli k plechu.
Môžete ešte posypať jemnou vrstvou trstinového cukru, z ktorého sa potom vytvorí chrumkavá krusta. Pečte v rúre pri teplote 175°C asi pol hodiny. Po vychladnutí môžete posypať práškovým cukrom.
Pozrite si 35 lokalít, kde organizujú
Samozber jahôd.
8. Jahodovo-avokádové smoothie
Jeden skvelý jahodový recept nám posunuli aj kamaráti z Fitshakera – jahodovo-avokádové smoothie, ktoré pripravila trénerka Viki Janov. „Ak smoothie pijete často, doprajte si pre zmenu miesto banánu avokádo. Ja by som jogurt možno aj vynechala, vločky a avokádo (banán) už smoothie aj tak dosť zahustia. Mlieko je super rastlinné a domáce, napríklad mandľové alebo ovsené,“ radí špecialistka na raw stravovanie a inštruktorka jogy.
Tento receptík nájdete aj v novej knihe plnej FIT receptov Z fitka do kuchyne špeciál III.
Suroviny:
- 3 lyžice jemných ovsených vločiek
- 1 zrelé avokádo (môžeme ho nahradiť aj banánom)
- 1 hrnček čerstvých jahôd (najlepšie zo záhradky)
- 2 dl kvalitného mlieka (odporúčame rastlinné)
- 1 lyžicu gréckeho jogurtu
- domáci med (voliteľné, podľa potreby)
POSTUP: Ovsené vločky rozmixujeme alebo pomelieme. Pridáme olúpané a nakrájané avokádo a jahody. Potom pridáme mlieko, jogurt a v prípade potreby aj med. Poriadne rozmixujeme, ak chceme smoothie redšie, pridáme ešte 1 dl mlieka. Ak hustejšie, mlieka použijeme menej.
Smoothie môžete zriediť vodou v pomere 1:1 a podávať ho max. v 2 dl pohári aj deťom od 1 roka namiesto desiaty či olovrantu.
Dobrú chuť, priatelia!