Keď sa povie endoskopia, mnohým nabehnú na tele zimomriavky. Buď o nej počuli, ale si „všeličo“ vyhľadali na internete. A práve to je kameň úrazu, tvrdí skúsený gastroenterológ MUDr. Ladislav Kužela. „V ambulancii sa každý deň stretávam s pacientami, ktorí sú vystrašení, dezorientovaní, len na základe toho, že sa snažili nájsť o svojich ťažkostiach, o svojej chorobe informácie na internete. A tam sa dostali do stavu beznádeje, úzkosti, pretože to, čo si dokáže človek v dnešnej dobe vygúgliť, sa niekedy ani nedá vypovedať.“
Pritom endoskopické vyšetrenia žalúdka alebo čreva sú dnes mimoriadne dôležité pri zisťovaní príčin rôznych ochorení tráviaceho traktu. A samozrejme pri následnej liečbe. Týmto vyšetrením vedia lekári odobrať potrebnú vzorku tkaniva vo vnútri tela, presne určiť diagnózu a aplikovať včasnú a účinnú liečbu.
Endoskopia – 6 mýtov a faktov
Doktor L.Kužela má bohatú prax, je skúseným a uznávaným gastroenterológom a tak sa rozhodol s kolegyňou Zuzanou Čižmárikovou ponúknuť všetky dôležité a pravdivé informácie o zdravom čreve, trávení a tráviacom trakte, o endoskopii a mnohých ďalších témach. Nájdete ich v knihe Zdravé črevo a trávenie.
Jednotlivé kapitoly sa venujú orgánom ako žalúdok, hrubé a tenké črevo, pažerák, pankreas, žlčník. Vždy popis ako fungujú a k tomu najčastejšie choroby súvisiace s orgánom + možnosti liečenia. „Navyše každú kapitolu zakončujeme hoaxami, ktorých je nespočetne veľa na každý orgán, každé ochorenie, každé vyšetrenie,“ dodáva MUDr. Ladislav Kužela.
Vybrať všetky mýty k danej téme na internete bola úloha pre spoluautorku Mgr. Zuzanu Čižmárikovú, ktorá mala zároveň nájsť správnu cestu, ako čitateľovi jednoduchšie vysvetliť odborný text. „To, že poskytujeme špičkovú zdravotnú starostlivosť, berieme ako samozrejmosť. Ale vieme urobiť ešte viac. Napríklad aj vľúdne a zrozumiteľne komunikovať,“ myslí si Z.Čižmáriková.
Spoločne sme pre vás zo spomínanej knihy vybrali 6 mýtov a faktov o endoskopii. Tá je dnes naozaj nesmierne cenným prostriedkom pre každého gastroenterológa a preto by sme sa jej nemali obávať.
Mýtus č.1
Endoskopia je bolestivé vyšetrenie, a preto je lepšie dať si urobiť namiesto nej CT-čko alebo magnetickú rezonanciu.
Ladislav Kužela: Práve tento mýtus koluje medzi pacientmi asi najčastejšie. Je aj najľahšie uveriteľný, pretože predstava toho, že si len na chvíľu ľahnem a bez problémov mi niekto urobí pár obrázkov, alebo sa budem trápiť s hadicou v tele, je asi dosť rozdielna. Endoskopia má naozaj pomerne negatívnu reklamu, vo väčšine prípadov však endoskopia bolestivá nie je. Áno, môže spôsobovať nekomfort a miestami i bolesť, takže sa dajú podať utlmujúce prostriedky (od ľahkého až po úplne uspanie).
V žiadnom prípade však nedokážu endoskopiu nahradiť zobrazovacie vyšetrenia akými sú napríklad ultrasonografia, počítačová tomografia (CT) alebo magnetická rezonancia (MR). Naopak výhodou endoskopie je, že ide o tzv. „jednorazový“ výkon, nakoľko vo väčšine prípadov sa dokáže počas vyšetrenia urobiť aj priamo liečebný zásah (napr. odstrániť polyp- polypektómia).
Mýtus č.2
Je mi trápne podstúpiť kolonoskopiu.
Ladislav Kužela: Mnohých dopredu odrádza, že kolonoskopia je vyšetrenie, ktoré zasahuje aj do našej intimity. Keďže kolonoskopia je invazívne a zároveň veľmi intímne vyšetrenie, ktoré pacienti môžu zažiť, je potrebné aby endoskopujúci lekár urobil všetko možné, aby toto vyšetrenie prebehlo v privátnej, úctivej atmosfére, ktorá zanechá u každého pacienta umiernenú spomienku. V žiadnom prípade sa však za to netreba hanbiť. Rovnako všetky sprievodné javy, akými sú napríklad vetry, sú úplne prirodzené a netreba sa za to ospravedlňovať, alebo pociťovať hanbu.
Mýtus č.3
„Endoskop rovná sa hrubá hadička.“
Ladislav Kužela: Tento mýtus pretrváva najmä z minulosti, kedy sa pred mnohými rokmi s endoskopiami začínalo. Áno tieto vyšetrenia neboli také komfortné ako dnes a hadice naozaj boli hrubé. Hovoríme však v minulom čase, preto zabudnite na tento mýtus. Súčasná moderná technika už ponúka absolútne špičkové sondy. V súčasnosti existujú aj tzv. ultra tenké endoskopy, ktorých priemer je iba 6 mm, takže naozaj niet sa čoho obávať.
Taktiež vďaka technologickému pokroku existuje aj metóda, ktorej hovoríme kapsulová endoskopia, ktorá sa dá použiť pri vyšetrení tenkého čreva a v súčasnosti aj hrubého. Názov napovedá, že samotný prístroj má veľkosť vitamínovej kapsule a umožňuje získať obraz celého tenkého čreva získaný po prehltnutí a „putovaním“ v čreve.
Mýtus č.4
Počas endoskopie nie je utlmenie dobré, nakoľko môže „zastrieť“ nález, a preto by ju pacient mal absolvovať pri plnom vedomí – „naživo“.
Ladislav Kužela: Kde vznikol tento mýtus, sa môžeme len domnievať. Áno, existujú aj odporcovia liekov a pravdepodobne snaha dať telu, čo „najmenej“ chémie, súvisí aj s týmto mýtom.
Ak nám majú pomôcť lieky prekonať našu úzkosť, nie je dôvod sa ničoho obávať. Najmä pri tomto vyšetrení nejde o utlmenie ako pri operáciách. Dávky sú omnoho nižšie. Tento mýtus naozaj nie je pravda. Realitou je, že endoskopické vyšetrenie každý vníma inak. Inými slovami, niekto lepšie toleruje gastroskopiu, iný kolonoskopiu, niekto ani jedno z vyšetrení.
Pred kolonoskopiou je taktiež potrebné vziať do úvahy skutočnosť, či boli v minulosti robené operačné zákroky na bruchu (možné zrasty po chirurgických zásahoch sťažujú priebeh kolonoskopie), alebo aké má pacient pridružené ochorenia (srdcovocievne) a podľa toho zvoliť aká forma vyšetrenia bude pre neho najvhodnejšia.
Mýtus č.5
Kolonoskopia ohrozuje pacienta veľkým rizikom a často vznikajú komplikácie, ktoré prevyšujú výhody vyšetrenia.
Ladislav Kužela: Kolonoskopia je vyšetrenie, ktoré je bezpečné. Počas kolonoskopie existuje iba malé riziko vzniku komplikácií. V skutočnosti možnosť, že dostanete rakovinu hrubého čreva je vyššia ako tá, že budete mať komplikáciu pri kolonoskopii a to je dôvod, prečo s týmto vyšetrením otáľať neradno. Môže ísť doslova o život zachraňujúci výkon (odstránením polypu, ktorý môže prerásť do rakoviny, sa dokáže jednoznačne znížiť riziko úmrtnosti na nádor hrubého čreva).
Mýtus č.6
Pokiaľ nemáte príznaky, kolonoskopia nie je potrebná.
Ladislav Kužela: Práve pri tomto mýte platí pravidlo, prevencia je pre každého lepšia ako liečba. Nakoľko drvivá väčšina pacientov, u ktorých sa našiel na čreve nádor nemala bolesti a ani iné príznaky, nie je dôvod odkladať objednanie sa na preventívne kolonoskopické vyšetrenie. Slovensko žiaľ patrí medzi krajiny s najväčším výskytom rakoviny hrubého čreva a zároveň máme aj najväčšiu úmrtnosťou na túto zákernú chorobu.
Každý, kto má v prvostupňovej rodine iba jedného člena postihnutého rakovinou čreva, by mal absolvovať kolonoskopiu vo veku o 10 rokov mladšom, než je vek, kedy u príbuzného zistili črevný nádor. Najneskoršie však vo veku 40 až 45 rokov.
Prečítajte si tiež
Tradičné tipy pre lepšie trávenie.
Ako potvrdzujú autori, ľudia sa vo veciach svojho zdravia často riadia mýtmi a dezinformáciami, čo má neraz za následok vážne poškodenie ich zdravia.
Kniha je nielen nabitá informáciami, vďaka ktorým lepšie pochopíte jednotlivé orgány súvisiace s trávením, ale tiež máte na jednom mieste najčastejšie ochorenia v danej oblasti. K tomu spôsob či cieľ liečby a samozrejme spomínané mýty a fakty. Všetko vo veľmi vydarenej plnofarebnej grafickej úprave s fotografiami, nákresmi či tabuľkami. Prehľadne a zrozumiteľne, takže knižka určite bude zdrojom užitočných informácií pre celú rodinu.
Foto: Ikar, Kuzela.sk, Pixabay.com