Melóny. Druhy, ich benefity pre zdravie a ako chutia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Melóny a leto k sebe jednoducho patria. Veď čo je lepšie ako sa v horúcom počasí príjemne osviežiť studeným sladkým a šťavnatým melónom? Ak máte radi melóny, či už tie červené alebo žlté, v našom článku sa o nich dozviete čosi viac. Možno aj veci, ktoré ste netušili 🙂
Pozrieme sa na rôzne druhy melónov a popíšeme vám, ako chutia a ako pôsobia na naše zdravie.

Ovocie či zelenina?

Hoci si mnoho ľudí so sladkou chuťou spája ovocie, v prípade melónov to neplatí. Botanicky totiž ide o zeleninu patriacu do čeľade tekvicovitých, do ktorej patria aj tekvice, cukety či uhorky. A to platí pre melóny červené, odborne nazývané dyňa červená, aj pre žlté melóny označované ako melóny cukrové.

  • Aby sme si to teda ujasnili, dyňa červená má hladký povrch, červenú dužinu, prípadne môže byť aj žltá, semená hnedej až čiernej farby. Natrafiť však môžete aj na červenú dyňu bez semienok.
  • Melón cukrový, alebo ak chcete žltá dyňa, má šupu s drsným povrchom a dužina môže byť v závislosti od konkrétneho druhu žltá, zelená či oranžová. Semená sú svetlohnedé alebo žlté.

ikona melónOchutnali ste už tieto druhy červených melónov?

Hoci sa môže zdať, že červený melón, ktorý možno poznáte aj ako vodový, je len jeden, pri lepšom preskúmaní zistíte, že v skutočnosti ich je viac druhov. Natrafiť môžete na červené melóny so zelenou šupou, ale aj na také, ktoré majú na šupke biele pásiky.
Niektoré majú okrúhly tvar a iné zase podlhovastý. Dužina niektorých je svetloružová, iné ju majú výrazne červenú a ďalšie žltú. Červené melóny môžeme rozdeliť do štyroch kategórií, tak sa na ne poďme pozrieť podrobnejšie.

1. Piknikové melóny

Tieto melóny sú klasika, ktorú si pri slove melón predstaví väčšina z nás. Majú červenú dužinu a čierne semienka. Tvar týchto melónov môže byť podlhovastý aj guľatý a vážiť môžu pokojne až 20 kíl. Svoj prívlastok piknikové si získali vďaka tomu, že sú ideálne v prípade, že nimi chcete ponúknuť viac hostí. K obľúbeným odrodám piknikových melónov patria Black Diamon, Crimson Sweet či Charleston Gray.

červené melóny, dyňa červená

2. Ľadové melóny

Tieto druhy melónov si svoj prívlastok ľadové získali vďaka tomu, že sú vhodné nielen na chladenie, ale dokonca aj na zamrazenie. K obľúbeným odrodám ľadových melónov patrí napríklad Sugar Baby, ktorý poteší príjemnou sladkosťou a ak ho zamrazíte a potom rozmixujete, budete mať svieži melónový sorbet.

3. Melóny bez semienok

Okolo 90. rokov sa objavili prvé vyšľachtené odrody melónov bez semienok, ktoré mnohým ľuďom, a hlavne deťom, prekážajú pri jedení. V skutočnosti však nejde o úplne bezsemienkové melóny. Semená sa v nich nachádzajú, akurát sú nevyvinuté, sú to len biele obaly semienok.

4. Melóny so žltou či oranžovou dužinou

Po prekrojení týchto melónov sa vám naskytne pohľad na žltú či oranžovú dužinu, ktorá však nenasvedčuje tomu, že by išlo o nezrelý melón. Vodové melóny so žltou dužinou majú pôvod v Afrike a ich chuť je v porovnaní s červenou dužinou sladšie. Čo sa týka výživových hodnôt, od melónov s červenou dužinou sa veľmi nelíšia.

ikona melónCukrové melóny potešia chuťovou pestrosťou

Cukrové melóny sa od tých červených líšia tým, že sú výrazne menšie, majú inú šupu a tiež farbu. Navyše, v obchode sú jednotlivé druhy cukrových melónov zreteľne označené.
Tu sú tie najobľúbenejšie.

1. Cantaloupe

Dužina týchto melónov svojou chuťou pripomína ananás či mango. Melón Cantaloupe má guľatý tvar a jeho šupka býva žltobielo alebo žltozeleno rebrovaná. Dužina je oranžová a veľmi sladká, výborne chutí vychladený.

cantaloupe melóny

2. Galia

Ide o najznámejší cukrový melón, ktorý má typickú vôňu a šupku pripomínajúcu kôru stromov. Jeho dužina je biela s prechodom do jemnej zelenej, je šťavnatá a tiež veľmi sladká.

galia melóny

3. Honeydew

Alebo aj medový melón si svoj názov nevyslúžil len tak pre nič za nič. Je mimoriadne sladký a výborne sa hodí do šalátov s prosciuttom alebo šunkou. Jeho dužina je takmer biela a šupka je hladká a výrazne žltá.

4. Piel de sapo

Tento cukrový melón má oválny tvar a tuhú dužinu s maslovou farbou. Šupka je pevná, má zelenú farbu, vďaka ktorej ho nazývajú aj krokodílí melón. Pri jeho konzumácii jedzte len bielu časť dužiny.

piel de sapo melón

Vedeli ste?

Melóny sú skvelým spôsobom dodržiavania pitného režimu počas horúceho leta, pretože z 90% je tvorený vodou. Okrem vody však v sebe melóny ukrývajú aj vlákninu a vitamíny A, B, C a K. Nájdete v nich aj draslík, ktorého sa v cukrových melónoch nachádza až trojnásobne viac ako v červených.

Zo zdravotných účinkov melónov spomenieme prečisťovanie obličiek, čím pôsobia ako prevencia vzniku močových kameňov. Okem toho vláknina, ktorú obsahujú, podporuje zdravie čriev. No a melóny vám okrem osvieženia a hydratácie prinesú aj upokojenie a môžu tiež pomáhať so spánkom.

Ako pestovať vodné melóny?

 

Foto: Freepik.com, Pixabay.com, Vecteezy.com


Zdielať

About Author

Petra Struková

Mám rada tvorenie v rôznych podobách. Okrem písania ma baví práca v záhradke, pečenie, prechádzky v prírode a maľovanie. Milujem pohyb a zaujímam sa o zdravý životný štýl a cvičenie.

Komentáre sú uzavreté.