Dobrá šálka kávy si zaslúži byť vychutnávaná čierna, bez mlieka, cukru alebo iných dochucovadiel. To vám povie každý „kávový“ odborník… Ale nikto nepopiera, že mlieko je na párovanie s kávou najlepšie a vychutnávajú si ho takto milióny ľudí na celom svete. Naučte sa, ako napeniť mlieko, aby ste zvýraznili jeho prirodzenú sladkastú chuť.
„Napeniť sa dá akýkoľvek druh mlieka,“ tvrdí svetová a uznávaná profesionálka Anette Moldvaerová. „Plnotučné, polotučné alebo nízkotučné, rozdiel bude len v chuti a textúre.“
Mlieko s malým obsahom tuku vie dať dostatok peny, ale chutí trochu sucho a perlivo. Plnotučné mlieko dáva menej peny, ale bude veľmi hladká a krémová.
Dokonca aj nemliečne mlieka ako sójové, mandľové, prípadne bezlaktózové mlieka sa dajú napeniť.
Ryžové mlieko nevie dať veľa peny, ale ešte vždy je dobrou náhradou pre ľudí, ktorí kravské mlieko piť nemôžu. Niektoré z týchto mliek sa prehrievajú rýchlejšie a pena nemusí byť taká trvácna ako pri skutočnom mlieku.
Mlieko do kávy
Je to polemika už dlhé roky – niektorí tvrdia, že káva v mlieku zabíja nielen jej chuť, ale dokonca škodí organizmu. Iná skupina nedá dopustiť na latte art, kedy si lahodnú kávu vychutnajú s napeneným mliekom.
Napríklad Dušan Plichta, zakladateľ powerlogy, ktorý sa už roky zaoberá kvalitnou kávou. Tvrdí, že zdravé a chutné latte závisí od viacerých prvkov: je to kvalita samotných ingrediencií, spôsob prípravy, či správny pomer.
Podľa Dušana klesá povedzme kvalita mlieka a nie každé sa hodí do kávy. „Ak si však dokážete zohnať „domáce“, alebo čerstvé „bio“ mlieko a nemáte laktózovú alebo caseínovú intoleranciu, tak by som ho v adekvátnom množstve 1-2 mliečnych nápojov úplne v pohode zaradil do zdravej životosprávy,“ tvrdí.
Prečítajte si tiež
Dušan Plichta: Tajomstvo zdravej kávy.
Zo zdravotného hľadiska je pravda, že proteíny mlieka viažu určitú časť prospešných antioxidantov, ale nie je to viac ako 30%. A predpokladáme, že kávu nepijete kvôli antioxidantom 🙂
„Ak máte kvalitnú a zdravo praženú kávu, dostanete v nej antioxidanty, polyfenoly a flavonoidy na 100% v Espresse. Na 90 % v alternatíve a asi na 70% v mliečnych nápojoch. Z tohto pohľadu je podľa mňa skôr dôležité vybrať si kvalitu, aby vám chutila,“ dodáva Dušan Plichta.
Skladovanie mlieka
Pokiaľ je mlieko čerstvé, správnou technikou napeňovania vytvorí penu. Keď je už blízko dátumu spotreby, niektoré proteíny, ktoré ju majú stabilizovať, sa už mohli rozpadnúť, preto bude ťažšie vytvárať bubliny. Radšej vyberajte mlieko, ktoré má čo najdlhší dátum spotreby. Mlieko poškodzuje aj denné svetlo, takže ho kupujte v nepriesvitných obaloch a skladujte v chladničke.
Tip: Mlieko bude chutiť sladko a dá sa vychutnať hneď po napenení, ak ho nahrejete na teplotu približne 60 – 65 °C. Pri vyššej teplote bude chutiť ako varená krupicová kaša.
Napeňte si kávu
Môžete trénovať s väčším množstvom mlieka, než aké v skutočnosti použijete do nápoja. Dá vám to čas na experimentovanie, než teplota vystúpi príliš vysoko a budete musieť prestať. Litrová kanvička naplnená dopoly mliekom je najlepší začiatok, ak napeňovacia dýza vášho kávovaru dočiahne na hladinu mlieka.
Ak nedočiahne, vezmite si kanvičku s objemom 750 alebo 500 mililitrov. „Menšie sa ťažko ustrážia, pretože sa v nich mlieko prehreje príliš rýchlo a za ten čas sa nenaučíte správne pohyby a tempo vháňania vzduchu do mlieka,“ radí odborníčka v knihe Káva na každý deň.
11 krokov napeňovania kávy
1. Použite napeňovaciu kanvičku, ktorá sa smerom hore zužuje. Mlieko potrebuje priestor, keď sa bude krútiť a rásť, aby sa nevylievalo. Začnite studeným čerstvým mliekom a neplňte kanvičku viac než do polovice.
2. Odstráňte všetky zvyšky vody alebo mlieka z parnej dýzy, nech z nej vychádza čistá para. Aby nekvapkala, omotajte okolo nej na to určenú handričku. Dávajte pozor, aby ste sa pri tom nepopálili.
3. Držte kanvičku v rovine. Umiestnite do nej pod uhlom parnú dýzu, kúsok mimo stredu, ale tak, aby sa nedotýkala steny kanvičky. Dýza by mala byť tesne pod hladinou.
4. Ak ste pravák, držte rúčku pravou rukou a použite ľavú na zapnutie pary. Neváhajte ju zapnúť hneď naplno. S malým tlakom sa vám nepodarí vytvoriť bubliny a mlieko bude vydávať hlasné až kvílivé pazvuky. Presuňte ľavú ruku pod kanvičku, tam bude teraz slúžiť ako teplomer.
Prečítajte si tiež
Ako si dopriať naozaj kvalitnú kávu?
5. Smerovanie pary by malo začať krútiť mlieko dokola. Čím dlhšie budete udržiavať ten sŕkajúci zvuk, tým viac peny sa vám podarí vytvoriť. Ako bude rásť, bude zároveň slúžiť ako tlmič zvuku. S postupným utíchaním budú bublinky menšie a pena hustejšia.
6. Ako sa mlieko zohrieva, tak postupne rastie ponad dýzu a zastaví sa prísun vzduchu. Ak chcete viac peny, musíte kanvičku dať nižšie, aby dýza zostala tesne na hladine. Ak chcete peny menej, ponorte dýzu trochu pod hladinu. Udržiavajte krútenie tekutiny a snažte sa rozbíjať veľké bubliny na menšie, čím vytvoríte hladšiu a hustejšiu penu.
7. Pridávajte vzduch len dovtedy, pokým je mlieko studené. Keď začnete cítiť, že sa dno kanvičky zahrialo na teplotu tela, prestaňte pridávať vzduch, pretože bubliny vytvorené nad 37 °C sa len ťažko zapracúvajú do hladkej peny. Budete mať peny, koľko len chcete, ak začnete s vháňaním vzduchu hneď potom, ako ste zapli parnú dýzu.
8. Nechajte mlieko točiť sa, kým dno kanvičky nie je také horúce, že sa nedá udržať. Dajte ľavú ruku preč, počkajte ešte 3 sekundy a vypnite paru. Výsledok by malo byť mlieko s teplotou 60 – 65 °C. Ak počujete hlboký a dunivý zvuk, to už mlieko prevárate a bude chutiť ako vajíčka alebo krupicová kaša, takže na kávu nie je ideálne.
Prečítajte si tiež
Potvrdené! Káva má naozaj liečivé účinky.
9. Odložte kanvičku nabok. Použite navlhčenú utierku na umytie parnej dýzy a odpustite niekoľko sekúnd paru, aby sa odstránili všetky zvyšky mlieka z vnútra dýzy. Ak sú na povrchu mlieka veľké bubliny, po niekoľkých sekundách státia zoslabnú. Jemným poklepaním po pracovnej doske potom ľahko puknú.
10. Keď sa prestanú ukazovať veľké bubliny, točte mlieko v kanvičke, pokým nedosiahnete lesklý a jasný povrch a mlieko sa nespojí s penou. Ak vám zostane uprostred „ostrovček“ suchej peny, jemne premiešajte mlieko zo strany na stranu, a potom sa ho snažte zapracovať opätovným krútením.
11. Stálym krútením udržujete mlieko a penu zmiešané až do chvíle, keď ich nalejete do šálky. Nebudete potrebovať lyžičku, aby ste dostali von penu, a s trochou cviku časom zvládnete aj latte art.