Muškáty. Pestovanie, pravidlá výsevu a prezimovanie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Muškáty patria stále medzi veľmi obľúbené a vďačné kvety, či už na balkón, do okna alebo na záhradku. Pri ich pestovaní máte dve možnosti – buď vysiať semienka muškátov a vypestovať z nich úplne nové rastliny. Alebo si ich rozmnožíte pomocou odrezkov.
Ponúkame praktický prehľad, ako si ich vypestovať, ako ich prezimovať, či treba hnojiť a ktoré druhy sú najvďačnejšie.

Faktom je, že najlepšie kvitnú fyziologicky mladé rastliny v prvom roku po výseve alebo odrezkoch. Kvitnutie a rast starších rastlín býva horší, najmä kvôli prekoreneniu substrátu v nádobe, pričom neraz chýba dostatok živín. Vegetatívne množené potomstvo si zachováva všetky vlastnosti svojich rodičov, preto sa kedysi muškáty množili najmä odrezkami. V posledných rokoch však firmy prišli so semenami, ktoré ponúkajú vyšľachtené hybridné odrody muškátov. Tie si aj pri generatívnom množení osivom zachovávajú farbu a kresbu kvetov.

 

Najneskôr vo februári

Generatívne množenie muškátov (pelargónií) je naozaj jednoduché. Jedinou nevýhodou je dlhší čas od vyklíčenia semienka po rozkvitnutie mladej rastlinky. Zvyčajne je to 5 až 6 mesiacov. Ak teda chcete dávať von do kvetináčov rozkvitnuté muškáty napríklad v máji, musíte ich vysievať začiatkom roka, ideálne v priebehu januára.

Môžete ich však vysádzať aj počas februára, najneskôr do konca tohto mesiaca, pretože deň sa už výrazne predlžuje a vyššia je aj intenzita svetla. Malé semenáčiky sa vám nebudú tak vyťahovať. V tomto prípade vám však zakvitnú niekedy v máji, koncom mesiaca, a v júni už budú v plnej forme, akoby ste ich vysiali v januári 🙂

Rozmnožovanie muškátov
Je úplne jednoduché: stačia ostré nožnice, ktorými odstrihnete lístok so stonkou. Takáto 4 až 8 centimetrový odrezok vložte do substrátu a udržiavajte ho vlhký. Odrezok pred vysadením môžete namočiť do rastlinného stimulátora.

muškáty pravidlá výsevu a pestovania

 

Muškáty a pravidlá výsevu

Zožeňte si kvalitné semená previsnutých, páskatých alebo záhradných muškátov. Vysejte ich doma do špeciálnych misiek s ľahším substrátom, čiže zmes rašeliny a perlitu. Ten už by mal byť navlhčený. Ideálna hĺbka výsevu je 3 až 5 milimetrov. Potom dajte misky na svetlé a teplé miesto, to znamená s teplotou od 20 do 26 stupňov Celzia. Pre vyklíčenie je dôležitá práve táto teplota nad 20 stupňov.

Keď už sú semenáčiky dostatočne veľké, prekyprujte ich a preneste na mierne chladnejšie miesto, čiže tak okolo tých 20 stupňov maximálne. Po šiestich týždňoch ich presuňte na miesto, kde je okolo 15 stupňov a kde je dostatočná intenzita svetla.
Keď sa vonku zamračí, je dobré znížiť teplotu v okolí muškátov, aby ste zabránili vyťahovaniu rastliniek. Od vyklíčenia do prvých kvetov to potrvá asi 5 mesiacov, takže buďte trpezliví.

Muškátový box
V obchodoch predávajú napríklad aj veľmi praktické muškátové boxy, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov. Zástera, pinzeta, rašelinové kvetináčiky a semienka muškátov + muškátový denníček a ešte aj vymaľovánky pre deti 🙂

 

Aké muškáty si vybrať?

muškáty pravidlá výsevu a pestovaniaPrevisnuté muškáty sa hodia na balkóny a do okien. Sú otužilé a môžete ich vysádzať už na prelome apríla a mája. Majú radi teplé stanovište s dostatkom tepla a svetla. Keď je sucho, pravidelne ich zalievajte, substrát by nemal nikdy úplne preschnúť.
Pravidelne ich tiež prihnojujte raz za dva týždne špeciálnymi hnojivami, ktoré pridávate do zálievky. Odporúčame samozavlažovacie kvetináče a to nahusto, aby vytvorili bohaté previsy.

Vzpriamené muškáty kedysi s obľubou pestovali naše staré mamy, v samostatných kvetináčoch a zdobili nimi záhony v záhradkách, prípadne ste ich mohli vidieť v parkoch. Sú naozaj nenáročné na pestovanie, potrebujú však slnko a pravidelnú zálievku, občasné prihnojenie a odlamovanie odkvitnutých kvetov i suchých listov. Staršie rastliny sa presádzali vždy do nového väčšieho kvetináča v špeciálnom substráte.

Voňavé muškáty majú výraznejšiu vôňu a spoznáme ich podľa viac vykrojených listov. Pestujú sa zvyčajne ako samostatné rastliny v kvetináčoch, neraz doma v byte či dome, ale počas leta sa im skvele darí vonku na slniečku. Vhodný je špeciálny substrát na muškáty, prihnojenie, pravidelnú zálievku, ale nie premokrenie.
Kvety sú menšie, ale krásne kvitnú a môžu voňať ako mäta, ruža, či citrón. Takéto muškáty sa tiež využívajú na výrobu vonných olejov a ľahko sa rozmnožujú pomocou odrezkov z vrcholových častí.

ekologické záhradníčenie durisolPozrite si ďalšie články zo sekcie ZÁHRADA.

 

Presádzanie a prezimovanie muškátov

Presádzanie vlastných sadeníc alebo zakúpených sa robí väčšinou v polovici mája, keď už nehrozia mrazy. Pri kvalitnom substráte (ľahký, výživný, nie ílovitý, ale bohatý na organickú zložku – neutrálny až zásaditý) môžete vysádzať muškáty aj hustejšie vedľa seba, prípadne ich kombinujte s inými druhmi kvetov. Myslite na to, aby mali kvetináče drenážne otvory na odtok prebytočnej vody.

Väčšina muškátov je vždyzelená trvalka prispôsobená na tropické a subtropické podnebie. Preto myslite na správne zazimovanie. Teplota by nemala v žiadnom prípade klesnúť pod 5 stupňov, rastlina musí mať stále čo najviac svetla, preto vyškrtnite garáž alebo pivnicu. Muškátom tiež zabezpečte dostatočnú cirkuláciu vzduchu, aby ich nechytili plesne a iné choroby.
Pred samotným zazimovaním niekedy koncom septembra ich zastrihnite približne o polovicu, skracujte vždy nad spojom listovej stonky. Odstráňte všetky zvyšné listy, ktoré môžete použiť ako odrezky na rozmnoženie. Polievajte ich až vtedy, keď substrát preschne a vo februári ich prihnojte vyváženým hnojivom. Na konci marca im môžete dať prvý zostrih (dovtedy nerežte a nestrihajte do živých častí). No a v máji ich môžete presadiť von na záhradku.

 

Foto: Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.