Na bežkách k Zelenému plesu. Vychutnajte si tatranské štíty

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zelené pleso je malebné morénové pleso, ktoré nájdete vo východnej časti Vysokých Tatier, v historickom chotári mesta Kežmarok. Je obkolesené štítmi hôr, aj preto predstavuje obľúbený turistický cieľ v Tatrách. Útulná chata pri plese, známa aj ako Brnčalka, prispieva k atraktívnosti trasy. Zimnú túru k plesu je ideálne absolvovať na lyžiach. Nahor nám lyže uľahčia výstup a dole nás krásne ponesú 🙂
V spolupráci s vydavateľstvom Dajama vám predstavíme trasu, ktorú tam môžete absolvovať a vychutnať si okolité tatranské štíty. Trasa k Zelenému plesu má asi 15 kilometrov a celkové stúpanie je do 700 metrov. Ak radi bežkujete, siahnite po sprievodcovi Najkrajšie lyžiarske trasy, kde nájdete 25 trás od Oravy, cez Liptov, Nízke a Vysoké Tatry, až po Slovenský raj a Pieniny.

 

Dolina Kežmarskej Bielej vody

kniha Sprievodca po tatráchDolina Kežmarskej Bielej vody je najvýchodnejšia dolina južnej časti Vysokých Tatier. Pod Veľkou Svišťovkou sa vetví na tri doliny (Predné Meďodoly, Dolina Bielych plies a Dolina Zeleného plesa) a spolu s nimi má dĺžku 8 km. V dolnej časti dolina oddeľuje Vysoké a Belianske Tatry, v jej hornej časti sa nachádza množstvo plies.

Dolinu oddávna navštevovali ľudia a jej prvých návštevníkov možno charakterizovať štyrmi „p“: prospektori, pastieri, pytliaci a putujúci prírodou. Miloš Janoška v knihe Sprievodca po Tatrách z roku 1923 o tejto doline napísal: „Lyžiari ju húfom navštevujú, lebo tak krásnych a príhodných priestorov ani v Tatrách všade nemajú.“
Najnavštevovanejšia časť doliny je Dolina Zeleného plesa, obklopená nádherným vencom tatranských štítov. Lokalita je eldorádom horolezcov a v zime aj skialpinistov.

Náročnosť trasy
Na nenáročnej trase vás čaká plynulé stúpanie, ktoré je trochu strmšie v úvodnej a strednej časti. V závere v pásme kosodreviny má trasa miernejší profil. Celá trasa je označená žltými turistickými značkami. Pri zjazde z Chaty pri Zelenom plese treba byť opatrný, aj kvôli turistom, ktorí vystupujú hore, či kvôli pomalším bežkárom.

trasa k Zelenému plesu

 

K Zelenému plesu

Východiskom lyžiarskej túry k Zelenému plesu je lokalita Biela voda pri Ceste slobody. Nachádza sa tu parkovisko pre autá i autobusová zastávka. Trasa povedie k Chate pri Zelenom plese, ktorá je v súčasnosti jedinou chatou v tejto doline. V minulom storočí tu boli ďalšie štyri turistické objekty.

bna bežkách k Zelenému plesu

Pred Chatou pri Zelenom plese.

Hneď pri vstupe do doliny na Zbojníckej poľane v nadmorskej výške 920 metrov stál štýlový trojpodlažný drevený penzión Biela Voda (podľa majiteľa nazývaný aj Palenčárov dom), ktorý fungoval v období rokov 1928 až 1947.
Vyššie v nadmorskej výške 1 200 metrov na Žeruchovej poľane stála chata pri Šalviovom prameni (1933 – 1958). Ešte vyššie pod Kopským sedlom existovala Votrubova chata (1923 – 1942) a neskôr bola nižšie pri Bielych plesách vybudovaná väčšia Kežmarská chata (1942 – 1974).

 

Štíty ako na dlani

Už na začiatku trasy sa ponúka pekný výhľad na dva majestátne štítyLomnický a Kežmarský. Plynulo stúpajúc prejdeme najprv cez nízky les rastúci na mieste lesa zničeného po veternej kalamite v roku 2004. Vyššie vojdeme do staršieho lesa a popri potoku Kežmarská Biela voda vystúpime k rázcestiu nad Matliarmi (1 020 m). Onedlho prejdeme cez drevený mostík a vyjdeme na otvorenejší úsek s výhľadmi.
Ocitneme na Žeruchovej poľane, kde napravo na základoch bývalej chaty stojí drevený prístrešok s lavicami. Od rázcestia pri Šalviovom prameni pokračujeme doľava. Prejdeme mostíkom cez potok Kežmarská Biela voda a stúpame ďalej lesom.

Lomnický a Kežmarský štít z Bielej vody

Lomnický a Kežmarský štít z Bielej vody.

Za smerovníkom Kovalčíkova poľana (1 226 m) sa pred nami objavia Belianske Tatry v podobe trojvršia Zadné Jatky – Prostredné Jatky – Predné Jatky. Krásne výhľady na mäkšie modelované Belianske Tatry nás budú sprevádzať až po Chatu pri Zelenom plese. Prejdeme popri drevenej búde a vyššie sa vynoríme z lesa do pásma nízkych ošľahaných stromov a kosodreviny. Pred nami sa objaví úchvatný výhľad na ostrejšie tatranské štíty. Panoráma od Kežmarského štítu cez Baranie rohy a výrazný Čierny štít, pekne formovaný Kolový štít až po Kozí štít patrí medzi najkrajšie v Tatrách.

Chata pri Zelenom plese
Oblasť Zeleného plesa navštevovali ľudia už v 16. storočí. Prvú turistickú (Egidovu) chatu postavili v roku 1880 na severnom brehu plesa. V roku 1877 poškodenú chatu preniesli na južný breh, avšak po troch rokoch ju zničil požiar. Súčasnú chatu na severnom brehu plesa v nadmorskej výške 1 551 metrov postavili v roku 1897. Odvtedy prešla mnohými zmenami majiteľov, názvov i rozsiahlymi prestavbami. Pôvodný názov Fridrichova (Bedrichova) chata (podľa jej podporovateľa arcikniežaťa Fridricha Habsburga) zmenili po roku 1920 na Chatu pri Zelenom plese. Až do roku 1945 chatu vlastnil Karpatský spolok, ktorý v roku 1924 chatu rozšíril. V roku 1950 chatu premenovali na Brnčalovu chatu (Brnčalka) podľa horolezca a športového funkcionára Alberta Brnčala, ktorý v tom roku zahynul pri zostupe z Jastrabej veže. V roku 1992 chate vrátili názov Chata pri Zelenom plese. Príjemná chata poskytuje celoročne stravovacie i ubytovacie služby.
Chata pri Zelenom plese

Chata pri Zelenom plese.

 

Veža opradená povesťami

Pod mohutnou stenou Kežmarského štítu vyjdeme na miernejší otvorenejší úsek a zazrieme maličkú Chatu pri Zelenom plese v náručí veľkých hôr.
Nad chatou sa týči legendami opradená Jastrabia veža (2 137 m). Pred chatou prejdeme popri kamennom domčeku z roku 1958. Je v ňom umiestnená malá vodná elektráreň, ktorá slúži pre potreby chaty mimo zimnej sezóny. Vstúpime do útulnej chaty, v ktorej odjakživa prebýva pravý horský duch. Pekný výhľad na blízke štíty si môžeme vychutnať aj cez okná jedálenskej časti chaty. Oproti oknám sa pod Baraním sedlom vyníma Veľká Zmrzlá dolina, v ktorej sa sneh udrží až do letných mesiacov.

Od roku 1935 do 70. rokov 20. storočia sa tu uskutočňovali lyžiarske preteky tzv. letného slalomu. Na opačnej strane na svahu pod Jastrabou vežou stál niekedy lyžiarsky vlek (vybudovali ho v roku 1958). Po oddychu a občerstvení na chate sa vydáme nadol. Pôjdeme tou istou trasou, ako sme vystupovali, až do východiska Biela voda.

Bežkovanie okolo ParadajsuPrečítajte si tiež
Rajské bežkovanie okolo Paradajsu v blízkosti Banskej Štiavnice.

 

Kniha Najkrajšie lyžiarske trasy
knihy Najkrajšie lyžiarske trasy na bežkovanieV tejto knihe nájdete 25 lyžiarskych trás, ktoré sú ideálne na lyžiarsku turistiku a nevyžadujú si mimoriadne lyžiarske vybavenie či schopnosti.
Pri každej kapitole je uvedený itinerár trasy, profil, odkaz na mapový server s gpx súborom a prehľadná mapa trasy. Trasy prechádzajú cez 22 pohorí, 14 trás je z oblasti stredného Slovenska a 11 trás z východného Slovenska. Päť trás je okružných (keďže východiskový a cieľový bod trasy sú rovnaké), ostatných 20 trás je prechodových.

LepšíDeň.sk v spolupráci s vydavateľstvom Dajama.
Foto: Dajama, LepšíDeň.sk, Staroknih.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.