Najčastejšie vianočné úrazy a nehody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Je neuveriteľné, čo všetko sa udeje počas Vianoc. A teraz nemáme na mysli darčeky alebo že ste dokázali zjesť pol misy zemiakového šalátu 🙂 Vianoce majú byť sviatkami pohody a pokoja, kedy spomalíme, relaxujeme…no zároveň sú obdobím, kedy dochádza k mnohým úrazom. Z nepozornosti, stresu, nešikovnosti alebo z únavy. A nemusia to byť len „klasické“ kostičky v hrdle, prejedanie sa alebo poranenia pyrotechnikou. Takže anjeli strážni majú v tom období práce nad hlavu…
Pozrite si najčastejšie vianočné úrazy a nehody – možno vám to pomôže vystríhať sa pred niektorými, ku ktorým by mohlo dôjsť.
Mimochodom, podľa štatistík z poistných udalostí je najrizikovejším dňom dlhodobo Sviatok sv. Štefana, čiže 26.december.

Záchranka a pohotovosť - info, ktoré sa zíde
Číslo na záchranku funguje nonstop – tel.číslo 155. Volajte pri stavoch ohrozenia života ako bezvedomie, náhle bolesti na hrudníku, príznaky mozgovej príhody, vážne úrazy ap.
Ambulantná pohotovosť je počas sviatkov zvyčajne otvorená od 7:00 di 22:00. Ide o obvodných lekárov, ktorí sa striedajú v službe.
Pohotovostná lekáreň je v každom okresnom meste otvorená do 22:30.
Urgentný príjem funguje v niektorých nemocniciach nonstop. Využite v prípadoch okrem stavov ohrozenia života aj pri poraneniach vyžadujúcih chirurgické ošetrenie. 

 

Prejedanie sa

Napríklad topoľčianski lekári zozbierali netradičné vianočné úrazy, ktoré bežne počas roka neriešime.
Treba však povedať, že medzi najčastejšie návštevy na pohotovosti patrí prejedanie sa. Bolesti brucha z nadbytku jedla alebo nevhodných kombinácií – veď to poznáte: najskôr kapustnica, potom si dáte ešte rybu a zemiakový šalát, treba aj oplátku s medom, k tomu zopár koláčikov, veď treba ochutnať všetky, a na záver nejaké slané tyčinky…
Takéto bolesti brucha zvyčajne tvoria aj polovicu prípadov na urgentoch. Sú sprevádzané vracaním, poruchami trávenia alebo celkovou nevoľnosťou. Spôsobujú ich aj rôzne potravinové alergie, ktoré majú tisícky Slovákov. Ako tvrdí záchranár Viliam Dobiáš, “ľudia by si mali uvedomiť, že keď sú sviatky, majú iba jeden žalúdok, nie dva.”
Prečítajte si 9 vecí, ktoré by ste nemali robiť hneď po jedle.

S tým súvisí aj nadmerná konzumácia alkoholu, najmä počas silvestrovskej noci. Či už je to príliš veľa alkoholu, takmer otrava, alebo následok opitosti – poranenia hlavy, zlomeniny ap.

 

Kosť v hrdle

Toto je asi najväčší evergreen vianočných nehôd a skúsenosť s tým má podľa prieskumov až 60% ľudí. Ak sa vám už zapichne v hrdle kosť, nepanikárte a zhlboka dýchajte. Nechajte si zistiť od blízkeho, kde presne sa kosť zapichla – či v oblasti podnebných mandlí, na koreni jazyka alebo hltana.
Áno, sú to nepríjemné pocity, je to bolestivé a faktom tiež je, že zjedenie suchého chleba často nezaberie. Neskúšajte kosť vyberať ani svojpomocne, radšej sa skúste napiť veľkého množstva vody, ktorá neraz dokáže kosť spláchnuť. Ak to nepomôže, neodkladajte návštevu pohotovosti – skúsený lekár vyberie uviaznutú kosť doslova za okamih a vyhnete sa tak možným komplikáciám.

ryba na tanieri

 

Vianočné úrazy

Medzi najčastejšie úrazy patria zlomeniny zápästia, ramennej kosti, palca na nohe alebo členka. Zľadovatené chodníky alebo korčuľovanie majú za následok podvrtnuté členky, zlomeniny a nepríjemne narazené kostrče.
V snahe vytvoriť čo najdokonalejšiu vianočnú atmosféru robíme často až neskutočné veci. A tak dochádza k naozaj kurióznym úrazom: trblietky v očiach, popichaná rohovka od ihličia na stromčeku, popáleniny od vianočnej sviečky. Vypichnuté oči od konárikov na stromčeku alebo nešťastne otvorený šampus.

Kuriozity

Verili by ste, že si niekto môže pricviknúť očné viečka do zipsu svetra? Áno, aj to sa stalo, asi išlo o nefalšovanú radosť z vianočného darčeka 🙂
Lekári majú často v ordinácii aj ľudí, ktorí si zapichli malé časti hračiek do nohy – predsa len, deti rozbaľujú darčeky hlava nehlava, nechávajú ich po zemi, takže je dobré pozerať sa pod nohy. Doslova.
A pozor na rôzne vianočné dekorácie, ktoré vyzerajú ako pochúťky. Doktori majú prípady zlomených zubov, keď sa dotyční snažili skonzumovať cukrovinku v domnienke, že ide o skutočnú lahôdku a nielen dekoráciu.
Istý chlapec dostal pod stromček rybársky nožík. Keď ho vyberal z puzdra, nešťastne si ním preťal ukazovák. Hlboká rana prudko krvácala, chlapcovi museli ruku zašiť a zo zranenia sa liečil 28 dní…
Výbuch kapustnice. Znie to ako paródia, však? Istá gazdinka však pripravovala kapustnicu v tlakovom hrnci a pri manipulácii s ním jej vybuchol.

krvavý prst úraz

 

Riziká v domácnosti

Gazdinky si lámu končatiny alebo zápästia pri upratovaní, umývaní okien, praní záclon a následnom vešaní.
Klasikou sú podľa štatistík poisťovní domáce požiare, ktoré vznikajú pri príprave vianočnej hostiny (viete, že horiaci olej nesmiete nikdy hasiť vodou?) alebo od sviečok, prskaviek, či nesprávnej manipulácii s krbom.
Nezabudnite, že moderné domy a byty sú preplnené vysoko horľavými materiálmi.

 

Pyrotechnika a vianočné osvetlenie

Každý rok odborníci upozorňujú na riziká pyrotechniky a každý rok je množstvo prípadov. Ide najmä o popáleniny na prstoch a rukách, ak neopatrne zaobchádzate s danou pyrotechnikou. V horšom prípade odtrhnuté prsty, či články prstov.

Pozor aj na vystrelené svetlice, ktoré vám môžu poškodiť zrak, podpáliť oblečenie alebo vlasy. Neraz zaletia tam, kde nechcete – rozbijú okno, vletia susedom do izby a podpália ju.

Tiež dôkladne vyberajte vianočné osvetlenie, ktoré musí byť kvalitné a bezpečné. Kupujte ho len u osvedčených výrobcov a so zárukou, nie na trhoviskách a z druhej ruky. Nikdy pri odchode z domu nenechávajte rozsvietené vianočné osvetlenie a keď odchádzate na niekoľko dní, radšej doma skontrolujte predlžovačky a napojenie.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.