Nepodceňujte význam urologickej prevencie a vyhnete sa nepríjemným problémom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mnohí z nás o prvých príznakoch ochorenia tela nevedia, pretože problém nevidno a nijakým spôsobom sa zatiaľ neprejavuje. Nielen vo vyššom veku sa ale oplatí nechať si svoje telo kompletne a u odborného lekára prekontrolovať, aby ste mali istotu, že vám nepríjemná choroba v budúcnosti a často na dôchodku neskomplikuje život.

Takouto kontrolou je aj preventívna urologická prehliadka, na ktorú viacerí muži zabúdajú, prípadne sa jej zámerne vyhýbajú, pretože im v tom bráni ostych.
Avšak, včasná a kompletná prehliadka u odborného lekára vám môže dokonca zachrániť život a pomôcť predísť mnohým vážnym problémom.

 

Kedy je najvyšší čas na preventívnu urologickú prehliadku?

Vo všeobecnosti možno povedať, že pravidelnú preventívnu urologickú prehliadku by mali absolvovať všetci muži nad 40 rokov. V závislosti od konkrétnych indikácií odborného lekára alebo za prítomnosti rizikových faktorov sa však frekvencia môže meniť.

Najbežnejšie riziká sú napríklad fajčenie, obezita a chronické ochorenia. Ak si nájdete čas na preventívnu urologickú prehliadku, môžete tiež znížiť riziko vystavenia sa rakovinovým ochoreniam postihujúcim citlivé oblasti tela, ako sú prostata, obličky, močový mechúr a semenníky. Aj časté návštevy nového WC v byte môžu byť dôvodom na zbystrenie pozornosti. Zápal močového mechúra vie predsa poriadne potrápiť.

Mnohé symptómy, ak sa zanedbávajú, môžu byť niekedy ťažko liečiteľné a spôsobujú zhoršenie kvality života a reprodukčného zdravia. Naopak, včasná diagnóza umožňuje včasnú liečbu benígnych patológií a zabraňuje vzniku následných zhoršení. Tak si na takúto prehliadku nájdite čas.

acylpyrín alias aspirínPrečítajte si tiež
Naozaj acylpyrín pomáha predchádzať infarktu a rekovine?

 

Z čoho pozostáva urologické vyšetrenie?

Prvá návšteva urologickej prevencie sa vo všeobecnosti začína kompletnou anamnézou, aby sa pochopil a zdokumentoval zdravotný stav pacienta.

Ako prvý krok sa v skutočnosti zozbierajú všetky informácie o životnom štýle a vykoná sa rekonštrukcia pacientovej minulosti, najmä s cieľom pochopiť, či je oboznámený s urologickými patológiami.

Následne sa vykoná urologické fyzikálne vyšetrenie,  ktoré zahŕňa starostlivé sledovanie hornej časti brucha a dolnej časti chrbta, aby sa identifikovali akékoľvek nezrovnalosti alebo faktory, ktoré môžu spôsobiť obavy.

Následne sa kontroluje zdravotný stav prostaty a prítomnosť alebo neprítomnosť anomálií. Nakoniec sa prieskum rekta vykonáva pomocou špecifického prístroja, ktorý je dôležitý a nápomocný najmä pri preventívnej diagnostike rakoviny prostaty. Tak odhoďte zábrany a nájdite si na túto kontrolu čas.

— PR článok —
Foto: Pixel-Shot/Shutterstock.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.