Neškodné zlozvyky, ktoré vám však môžu spôsobiť poriadne problémy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Všetci máme nejaký ten zlozvyk – niekto ho úspešne skrýva, na iných je to okamžite vidieť. A sú také zlozvyky, ktoré si ani neuvedomujeme. A keď nás na ne niekto upozorní, alebo si ich po čase všimneme – povieme si, sú to len neškodné zlozvyky. Veď ako mi môže ublížiť povedzme preloženie nohy cez nohu…alebo okusovanie nechtov… hryzkanie pier… či pukanie kĺbmi?
Neverili by ste, ako nám takéto napohľad neškodné zlozvyky môžu spôsobovať problémy. Čítajte ďalej – máme pre vás 7 zlozvykov, ktoré vám však môžu spôsobovať rôzne zdravotné ťažkosti.

 

Naozaj neškodné zlozvyky?

Sedíte za počítačom, píšete na klávesnici, zrazu sa zamyslíte…a úplne podvedome si začnete škriabať pupienok od komára, ktorý vás v noci otravoval. Alebo si trháte kožu okolo nechtov. Prípadne si nechty obhrýzate.
Poznáte to?
Napohľad nič tragické ani vážne, ale… Väčšina takýchto drobných zlozvykov, ktoré robíme podvedome a automaticky môže mať vplyv estetický (vzhľad, krása), aj spoločenský (keď ste na pohovore a nevedomky si začnete obhrýzať nechty, nepôsobí to najserióznejšie). Môže to mať však aj zdravotné dôsledky a tiež je to prepojené na psychiku.

1. Noha cez nohu

Asi najčastejší zlozvyk, pri ktorom mnohí ani nevieme, že by bol škodlivý. Na prvý pohľad je to predsa elegantne a sexi, najmä u žien.
V skutočnosti je však absolútne nevhodný spôsob, pokiaľ ide o zdravie. Dámy, myslite na to, že vám pri takomto sedení hrozia kŕčové žily – oveľa skôr a vo väčšej miere, ako by sa možno dostavili. Tiež takéto sedenie s prekríženými nohami môže spôsobovať bolesti chrbta. Obmedzuje sa tak totiž prúdenie krvi z dolných končatín, nerovnomerne sa zaťažuje panva a núti nás k hrbeniu. No a to prináša so sebou ďalšie zdravotné komplikácie.

naše zlozvyky - prekrížené nohy

 

2. Hryzkanie pier

hryzkanie pierMyslíme teraz na hryzenie vlastných pier (nejde o šteklivé hry s partnerom 🙂 ). Či už je to z nervozity, v strese, nudíme sa. Mnohí to robia vtedy, keď si oblížu pery, ucítia suché miesto na koži a začnú si dané miesto hryzkať. Sú to jemné hryznutia, no postupne sa vytvorí drobná trhlinka, ktorá však bolí a niekedy začne krvácať. Neskôr sa vám tam môžu dostať baktérie a miesto sa vám až zapáli.
V takomto prípade pomáha vhodný balzam, aby vám pery nevysychali a nemali ste tendenciu k hryzkaniu.

 

3. Obhryzovanie nechtov

Asi najčastejší zlozvyk, ktorý si mnohí nesieme z detstva až do dospelosti. Najčastejšou príčinou je stres, nervozita a vnútorný nepokoj.
Najhoršie však je, že nechty obhryzené niekedy až do krvi (prípadne obtrhaná koža okolo nich) sú ideálnym miestom pre rôzne infekcie zo špinavých rúk. O estetickej stránke ani nehovoríme.
Skúste fintu s pilníkom: najskôr si nechty zapilníkujte bez hrubších okrajov, ktoré by vás zvádzali k obhrýzaniu. Potom im dodajte silu spevňujúcim lakom.

zlozvyky - obhrýzanie nechtov

Nechty obhryzené až do krvi sú ideálnym miestom pre infekcie zo špinavých rúk.

 

4. Vytláčanie vyrážok

No nevytlačte ho, keď sa vám vyhodí na čele pupienok, či poriadna vyrážka. A ešte pred dôležitým stretnutí alebo rande. Robili sme to asi všetci…a mnohí to robíme dodnes. Pritom vieme, že by sme to nemali robiť, pretože vytlačením si koledujeme o väčšie problémy. Dermatológovia poznajú množstvo prípadov, kedy sa z malého vriedka vytvorila doživotná jazva alebo nepekná pigmentová škvrna. Neodborným vytláčaním (navyše nie dezinfikovanými prstami) môžete do pokožky zaniesť infekciu a zápal. Vytláčaním červenej vyrážky môžete zápalový proces len podporiť a zhoršiť tým situáciu.

 

5. Pukanie kĺbmi

Pre niektorých ľudí strašný zvuk, nepríjemný, až im prichádza zle a obchádzajú ich mdloby. Iní ľudia si popukajú kĺbmi len tak, z nudy a dlhej chvíle. Či už ide o kĺby na nohách, v členkoch.
Mimochodom, v kĺboch sa nachádza takzvaná synoviálna tekutina, potrebná na mazanie kĺbov. A práve v nej sa môžu vytvoriť aj bublinky, ktoré pri ohýbaní praskajú a vytvárajú známy zvuk.
Niekedy sa hovorilo, že vám z tohto zlozvyku vznikne artritída, no vedci to nepotvrdili. Chronický zvyk pukať kĺbmi však spôsobuje opuchnutie rúk a tiež oslabuje schopnosť uchopiť predmety pevnejšie a bezpečnejšie.

 

6. Hltanie a mľaskanie

hltanie ako zlozvykV niektorých krajinách by ste mľaskaním vyjadrili vďačnosť a pozitívne ohodnotenie daného pokrmu. U nás sa mľaskanie a hltanie jedla považuje skôr za neslušnosť, nevychovanosť…a určite to neprospieva ani zdraviu. Hltanie jedla, pri ktorom mľaskanie najčastejšie vzniká, nie je dobré pre nás tráviaci systém. Rýchle jedenie býva príčinou rôznych problémov ako je pocit ťažkého žalúdka, pocit plnosti, nepríjemný tlak v nadbrušku, plynatosť, nadúvanie ap.
„Rýchlojedáci“ majú väčší sklon k tzv. metabolickému syndrómu, ktorý podľa Úradu verejného zdravotníctva môže viesť k naozaj závažným zdravotným komplikáciám (diabetes 2.typu, srdcový infarkt, mozgová mŕtvica…)

 

7. Trhanie vlasov

Je to podvedomé – zájdete si rukou do vlasov, prehrabávate sa v nich, pohrávate sa s nimi a šup, vytrhnete pár vlasov. Môže to dokonca signalizovať závažnejšiu poruchu, tzv. trichotillomániu. Najväčšou komplikáciou je fakt, že sa ťahanie vlasov (ale aj rias, obočia, či fúzov) postupne znásobuje. Ľudia, ktorí si vytrhávajú vlasy tvrdia, že ich to nebolí, je to vlastne príjemné, ale predovšetkým im to pomáha sústrediť sa, uvoľniť sa. Na Slovensku touto poruchou (tu už to de facto nie je zlozvyk) trpia 2 až 3 percentá ľudí.

dvojitá brada podbradokPrečítajte si tiež
Dvojitá brada. 4 domáce triky, ako sa jej zbaviť.

 

Ako sa zbaviť týchto zlozvykov?
V prvom rade musíte o nich vedieť. Pokojne požiadajte naozaj blízku osobu, nech vás na zlozvyk upozornia…a neberte to potom ako útok, zosmiešňovanie, či kritiku. Berte to ako pomoc a dajte sa do boja.Ujasnite si, v akých situáciách najčastejšie dochádza k tomu zlozvyku a potom naň zamerajte pozornosť. Prekrížené nohy? Keď si sadnete, uvedomte si to a položte nohy vedľa seba, kolená ohnuté do pravého uhla a chrbát opretý o stoličku…
Tiež je dobré vypozorovať spúšťač daného zlozvyku. Nájsť pravý dôvod, prečo to robíme, aby sme sa na to vedeli lepšie pripraviť. Podľa lekárov je to však dosť zložité a preto radšej vyhľadajte odbornú pomoc.Vhodné sú napríklad psychoterapie zamerané na relaxáciu, tiež antidepresíva, či anxiolytiká (lieky proti úzkosti). Niekedy pomáha aj hypnóza alebo zmena prostredia, v ktorom sa zlozvyk spúšťa najčastejšie.

Foto: Pixabay.com, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.