Odborníci aj lekári odporúčajú – opaľujte sa, ale s mierou. No čo je to „s mierou“? A kedy by sme sa určite nemali opaľovať? Na čo myslieť a na čo si dať pozor? Ako viete, pri opaľovaní nám UVB žiarenie vytvára v tele vitamín D. Ten síce vieme získavať aj zo stravy, napríklad z tučných rýb, ako je losos, sleď, makrela, či úhor. Ale tiež z vajec a z mlieka obohateného o vitamín D. No už krátke opaľovanie v lete poskytne toľko vitamínu D ako päťdesiat pohárov mlieka!
Mimochodom, vedeli ste, že keď stojí slnko nízko, odfiltruje sa UVB žiarenie prechodom cez atmosféru? Takže prakticky prijímame minimum vitamínu D, ktorý nestojí ani za zmienku. Pritom nedostatok vitamínu D môže znamenať kratší život. Zároveň je vitamín D jedným z mála vitamínov, ktorého sa nám dostáva príliš málo. Preto v záujme nášho zdravia by sme mali počas zimného polroka získavať vitamín D prostredníctvom mimoriadneho prísunu.
Zázračný vitamín D
Niekto si povie – no čo, tak budem mať trošku menej vitamínu D. Určite na to nezomriem. To je síce pravda, ale tento vitamín je akoby zázračná molekula, ktorá je potrebná na to, aby v tele fungovali rozličné funkcie. Vitamín D je prospešný pre nervový systém, takisto pre tvorbu kostí, pretože pôsobí proti osteoporóze. Reguluje hormonálnu rovnováhu a zlepšuje príjem minerálov a iných dôležitých látok z čriev.
Vitamín D aktivuje a posilňuje imunitný systém, prispieva k potlačovaniu zápalov, čím nás chráni pred mnohými chorobami, ako sú:
- rozličné druhy rakoviny
- skleróza multiplex
- cukrovka
- reumatické ochorenia
- depresia
- psoriáza
- osteoporóza
- infekcie
- demencia
- krvné zrazeniny v nohách
Prečítajte si tiež
7 tipov na spálenú pokožku.
Zaujímavý výskum
Uznávaný lekár Bertil Marklund vo svojej knihe 10 tipov ako si predĺžiť život o 10 rokov uvádza jeden zaujímavý výskum, ktorý uskutočnili v južnom Švédsku s 29 000 ženami. Štúdia trvala 20 rokov, čiže má naozaj výpovednú hodnotu.
Porovnali výsledky ich zvykov pri opaľovaní a výsledky výskytu rozličných chorôb a úmrtnosti. Ukázalo sa, že ženy, ktoré sa vo veľkej miere vyhýbali slnku, postihla cukrovka a krvné zrazeniny, čo malo za následok dvakrát väčšiu úmrtnosť v priebehu 20 rokov v porovnaní s tými, ktoré sa opaľovali.
Ukázalo sa tiež, že pokiaľ ide o kardiovaskulárne ochorenia a úmrtnosť, vyhýbať sa slnku je rovnako veľké riziko ako fajčenie, sedavý spôsob života a nadváha.
Koľko sa treba opaľovať?
Ak si myslíte, že máte teraz argument pre svoje dlhodobé opaľovanie a vylihovanie na slnku, ste na omyle. Napríklad aby ste v severskom Švédsku pokryli dennú potrebu vitamínu D, stačí na chvíľu vystaviť slnku cez deň tvár a plecia.
Blízko rovníka, kde je UV‑žiarenie silnejšie, treba ešte menej času na slnku.
Inými slovami, nemusíme ležať a opekať sa, aby telo získalo dostatočné množstvo, len sa tým zvyšuje riziko vzniku vrások a v najhoršom prípade vzniku rakoviny kože. Viac slnka nedáva viac vitamínu D, pretože pokožka ho prestane produkovať, keď sa naplní jeho potreba.
Opaľovanie – rady a tipy
- Počas slnečného polroka sa opaľujte denne. Aby ste sa opálili, nie je nevyhnutné ležať vyzlečení na pláži. Slnko dodá potrebný vitamín D, aj keď pracujete v záhrade, prechádzate sa alebo ležíte v hojdacej sieti v šortkách a v tielku.
- Aby ste sa uistili, že ste dostali dôležitú dennú dávku vitamínu D, mali by ste sa opaľovať 15 – 20 minút bez ochrany pred slnkom. Ochrana pred slnkom odfiltruje UVB‑žiarenie, vtedy sa netvorí vôbec žiadny vitamín D.
- Opaľujte sa uprostred dňa, keď slnko stojí najvyššie na oblohe a dodáva najviac vitamínu D.
- Ak celý deň pracujete vo vnútri, využite príležitosť a choďte na obed von. Skombinujte ho s prechádzkou, alebo si na slnku vypite kávu.
- Bezprostredne po opaľovaní sa nesprchujte a nepoužívajte mydlo, pretože zmyjete vitamín D, ktorý je v tuku rozpustný. Trvá niekoľko hodín, kým sa dostane z pokožky do tela. Na ochranu očí pred UV‑žiarením a zníženie rizika sivého zákalu používajte slnečné okuliare.
Prečítajte si aj
Pleť poškodená slnkom. Tipy na starostlivosť.
Opaľovanie je viac užitočné ako rizikové
Opaľovanie naozaj posilňuje zdravie a zabraňuje mnohým chorobám. Profesor Edward Giovannucci z Harvardovej univerzity konštatoval už v roku 2005, že:
Na každú osobu, ktorá zomiera na rakovinu kože,
pripadá 30 ľudí, ktorí zomrú na nedostatok vitamínu D.
Platí to však za predpokladu, že sa opaľujete rozumne a nespálite sa. Riziko vzniku malígneho melanómu v neskoršom veku je väčšie, ak ste sa ako dieťa spálili. Ak patríte do rizikovej skupiny malígneho melanómu, musíte byť veľmi opatrní, keď sa vystavujete slnečným lúčom. Rizikové faktory sú blond a hrdzavé vlasy, pehy, množstvo materských znamienok alebo rakovina kože v rodine. Rizikoví pacienti sa musia pred slnkom chrániť, najlepšie oblečením a opaľovacím krémom. Pri deťoch musíte byť pri slnení vždy opatrní.