Veľa ľudí preferuje používanie čerstvých byliniek v kuchyni. Radi si ich pestujú v bylinkovej záhradke, alebo na parapetnej doske. V prípade potreby si len odtrhnete potrebné množstvo a varenie nadobudne hneď iný rozmer… a najmä následná chuť 🙂
Možno si aj vy pestujete vlastné bylinky a darí sa im. A možno sa necháte zlákať a kúpite bylinky zo supermarketu. V plastovom, či papierovom kvetináči, väčšinou krásne a svieže. Máte s nimi dobré skúsenosti? Alebo aj vám pomerne rýchlo zvädnú?
Pozrime sa na to, či sa oplatia takéto “supermarketové” bylinky. Pridáme aj niekoľko rád, ktoré pomôžu tým, ktorí nemajú veľa možností na pestovanie, a predsa by radi vo svoje kuchyni používali čerstvé, chutné a voňavé bylinky. Ako zachrániť tie zo supermarketu? Aké sú vhodné podmienky? A ktorým bylinkám z obchodu sa radšej vyhnúť?
Bylinky zo supermarketu sú iné
Rastlinky, ktoré ste si kúpili v obchode, nie sú také, ako bylinky, ktoré si môžete kúpiť v záhradníctve. Na to treba vždy myslieť. Sú proste iné ako tie, ktoré vypestujete zo semienka doma alebo na záhradke. Ide síce o tie isté rastliny, ale sú inak vypestované. A ako sa vraví, tam je pes zakopaný.
Takéto rastlinky sú vypestované rýchlo a sú určené k rovnako rýchlej spotrebe. Väčšina z nich vyrástla pod umelým svetlom, niektoré hydroponicky, v malých nádobkách, často vysadené príliš nahusto, aby na spotrebiteľov pôsobili zdravším a bohatším dojmom.
Takže takéto bylinky z obchodu sú určené k rýchlej spotrebe, v priebehu dvoch-troch dní ich treba zužitkovať. Napríklad ak vás čaká veľká návšteva, oslava, párty a vy idete variť, piecť, grilovať… Ale môžete sa pokúsiť o ich záchranu a pokračovať v pestovaní aj v domácom prostredí. Chcete to vyskúšať? Doteraz väčšina vašich pokusov skončila viac-menej rovnako a bylinky po čase zvädli, uschli a nedali sa použiť?
Ako zachrániť bylinku zo supermarketu?
Na ich záchranu budete potrebovať: väčší kvetináč, novú zeminu a kamienky na drenáž.
Už pri nákupe si rastlinku dobre prezrite a vyberte takú, čo vyzerá najzdravšie – je zelená, má mnoho listov, prípadne je v kvetináči viac rastliniek, nie je zvädnutá, nezahnívajú a neschnú jej listy. Ak je tam viac rastlín, je dobré ich vhodne rozsadiť a každej z nich osobitne dopriať dostatok živín.
Po príchode zo supermarketu bylinu dajte do drezu alebo hoci aj do vane. Dobre zalejte a vodu nechajte odtiecť. S presádzaním počkajte do druhého dňa, alebo aspoň niekoľko hodín, kým pôda preschne. Pri presádzaní sami uvidíte, nakoľko je koreňový obal prerastený a koľko málo zeminy má vlastne rastlina k dispozícii. Potom ju umiestnite na miesto, kde bude mať dostatok svetla, ale nie priame slnko.
Aké sú vhodné podmienky?
Všeobecne môžeme konštatovať, že bylinkám sa darí na slnečnom mieste, s dobre priepustnou zeminou. Často pochádzajú zo stredomoria, kde nemajú veľa vlahy, ale zato dostatok slnka. A to je najdôležitejšie aj u pestovaní bylín, zakúpených v supermarkete. Bylinky (s výnimkou mäty) nepotrebujú mať zeminu neustále vlhkú. Doteraz však boli pestované mimo slnečného svetla a pravdepodobne s regulovanou vlhkosťou.
Na začiatku doprajte rastline dostatok svetla a miernu, ale častú zálievku – pokojne každý druhý deň. Myslite však na to, že nesmie stáť vo vode. Prebytočnú zálievku nechajte odtiecť do podložnej misky. Pokiaľ sa vám podarilo rastlinu udržať pri živote aspoň dva týždne, nájdite jej miesto na balkóne alebo na terase. Samozrejme, ak ste ju zakúpili v jarných alebo letných mesiacoch. Nezabudnite ju začať aj prihnojovať, to jej iba prospeje.
Akým bylinkám sa radšej vyhnúť
Ľahko sa môže stať, že už v obchode ste si kúpili nekvalitnú rastlinku, ktorá môže byť aj napadnutá škodcami. Pri kupovaní preto dôkladne prezrite spodnú časť listov, kde sa škodce zvyknú vyskytovať. Opatrne skontrolujte koreňový systém – zdravá rastlinka by mala mať konce korienkov bielej farby.
Ak chceme rastlinky pestovať v domácich podmienkach, je potrebné im dopriať veľa svetla. Čím viac svetla rastlina dostáva, tým lepšie sa jej bude dariť. Pre rastliny je tiež dobré zaistiť stálu izbovú teplotu. Nemajú rady sálavý suchý vzduch, ktorý môže vadiť aj na parapetnej doske nad radiátorom. Ďalším dôvodom, kedy sa pri pestovaní nedarí, je prievan, ktorý vzniká pri vetraní miestnosti. Zálievka musí byť tiež tak akurát, podľa toho, koľko si rastlina pýta. Ak je preliata, zahnívajú jej korienky, ak má nedostatok vlahy, usychá.
Rastlinky pestované do obchodov sú teda rýchlené, vhodné maximálne na ostrihanie a k okamžitej spotrebe. Zväčša nemajú dostatočný koreňový obal, ani potrebné množstvo živín na to, aby vydržali časté zastrihávanie a už vôbec nie na to, aby ďalej rástli. O ich záchranu sa síce môžete pokúsiť, ale výsledok nemusí vždy stáť za to.
Dobré rady, ako vybrať bylinky v kvetináči
- Vždy vyberajte silné rastliny bez zvädnutých listov.
- Nekupujte povädnuté bylinky v zľave, nemajú šancu na prežitie.
- Bylinky z obchodov sú rýchlené, bez živín a slúžia k okamžitej spotrebe.
- Výhodnejšie je nakupovať u pestovateľov alebo na trhoch.
- Bylinky doma hneď presaďte do väčšieho kvetináča s dobrou zeminou.
- Zalievajte hlavne do misky – po 15 minútach je vhodné prebytočnú vodu zliať.
- Pozor na svetlo – priame poludňajšie slnko môže rastlinky spáliť.
- Nie všetky bylinky možno úspešne pestovať v byte, napríklad rozmarínu a levanduli sa bude lepšie dariť vonku.
Čo pestovať?
Medzi veľmi vďačné rastlinky patrí bazalka. Je chutná v čerstvej podobe, ale aj sušená. Ak necháte bazalku zakvitnúť, rastlina sa vysemení a zvädne, preto kvety ešte pred rozkvitnutím radšej odstrihnite.
Ďalšími vďačnými bylinkami sú oregano a tymián, ktoré dokážu výborne dochutiť množstvo jedál, ale sú vhodné aj do koktailov a limonád.
Ďalšou nenáročnou bylinkou na pestovanie je rozmarín. Vonia nádherne a hodí sa k pečenému mäsu, ale aj do polievok.
O mäte a medovke sa hovorí, že rastú ako burina. Ak ich chcete pestovať celoročne, teda ako trvalky, budete mať po ruke vždy čerstvé lístky do čaju, chladených nápojov, do šalátov a ďalších chutných pokrmov. Pri všetkých bylinkách platí, že si ich môžete nasušiť do zásoby.
Na pestovanie je vhodná aj petržlenová vňať, na ktorú by sme nemali zabúdať, pretože je veľmi zdravá a krásne voňavá. Pestovať ju môžete z odrezku petržlenu tak, že dáte odrezok s kúskom vňate do misky do vody a neskôr ho môžete presadiť.
Prečítajte si tiež
Bylinky na parapete. Dopestujte si petržlenovú vňať.
Vhodná teplota pre pestovanie byliniek v interiéri sa pohybuje okolo 16 – 18°C, v noci o pár stupňov menej. Dbajte na to, aby boli bylinky dostatočne dlhý čas zo dňa na svetle. Ideálny stav je štyri až päť hodín slnečného svitu.
Foto: LepšíDeň.sk, pexels.com, pixabay,com, unsplash.com