Pleťové sérum dokáže zázraky. Spoznajte jeho výhody

Pinterest LinkedIn Tumblr +

O pleť sa treba starať, to vieme všetci. Vyžaduje si pravidelné čistenie a vhodné ošetrenie v podobe hydratácie. Základom sú teda tri výrobky – čistiaci gél či odličovacie mlieko, pleťová alebo tonizačná voda a krém. Ale čo také sérum? Niektorí ho zo svojej kozmetickej rutiny úplne vynechávajú alebo si jeho používanie spájajú so zrelšou pleťou, čo je chyba. Faktom je, že pleťové sérum by nemalo chýbať ani mladším ročníkom. Prečo? Dôvodov je viacero. 

Keby sme mali pleťové sérum opísať dvomi slovami, použili by sme spojenie výživný koktejl. Tento kozmetický produkt totiž dokáže intenzívne regenerovať, hĺbkovo hydratovať a na počkanie upokojovať. Niektoré typy sér dokonca pleť vypínajú, vyhladzujú, zjednocujú, rozžiaria, no aj sťahujú. Dá sa povedať, že sérum má pre každý typ pleti priaznivý účinok a je kľúčom k jej vitalite a kráse.
Prečítajte si výhody a benefity, ktoré má pleťové sérum. Ako si ho správne vybrať a ako ho nanášať na pleť, aby bolo účinné?

 

Pleťové sérum dokáže zázraky

Poďme však pekne postupne a vysvetlime si, čo to vlastne sérum je. Najčastejšie ide o pomerne riedku textúru v sklenenej fľaštičke s pumpičkou či pipetou. Táto textúra na báze vody ale obsahuje vysokú koncentráciu aktívnych látok (obsahuje až dvojnásobne viac účinných látok v porovnaní s krémom).

Spravidla ide o hydratačné zložky, zvlhčovadlá, antioxidanty a ďalšie špeciálne látky, ktoré riešia určitý problém, napríklad vrásky, akné či pigmentové škvrny. Obrovským prínosom séra je, že preniká hlboko do kože, čo krém nedokáže. Ten ošetruje len povrch pleti, pretože jeho molekuly sa nevedia dostať tak hlboko do pokožky ako molekuly séra.

pleťové sérum výhody a tipy

 

Nezabúdajte ale na krém

Po týchto slovách sa vám môže zdať, že krém je nepotrebný a lepšie je zadovážiť si sérum. Nie je to ale tak, sérum totiž nepredstavuje samostatný kozmetický produkt. Sérum je akýsi nadštandard, pokiaľ ide o starostlivosť o pleť. Pokožke dodá vitamíny, minerály a má schopnosť meniť stav pleti, pod čím si možno predstaviť redukovanie pigmentových škvŕn či vrások, sťahovanie pórov atď.
Nedokáže ale nahradiť krém, ktorý okrem dodania hydratácie takpovediac uzavrie účinné látky v pleti a vytvorí na nej ochranný film. Ten zabraňuje vstupu voľných radikálov do pokožky a keď má SPF faktor, chráni ju aj pred slnečným žiarením.

 

Ako nanášať sérum?

Sérum teda predstavuje akýsi medzikrok – nanáša sa na dôkladne vyčistenú, tonizovanú pleť, pred aplikáciou denného či nočného krému. Na celú pleť zvyčajne vystačí množstvo o veľkosti hrášku. Pred aplikáciou na tvár ho neroztierajte na bruškách prstov ako sme zvyknutí pri používaní krému, ale nanášajte ho po troškách priamo na pleť.
Sérum, ktoré sa dávkuje prostredníctvom pipety, môžete rovno z nej naniesť po kvapkách na čelo, obe líčka a bradu. Následne ho vmasírujte alebo vklepkajte bruškami prstov do pokožky, vždy však robte pohyby smerom nahor, akoby ste chceli svoju pokožku vypnúť. Vyhnite sa pri tom okoliu očí.

Po použití séra by ste mali mať pocit jemnej, vláčnej pokožky, bez pocitu „filmu na pleti“, keďže séra majú veľmi fluidnú konzistenciu a nezanechávajú nijaký pocit mastnoty. Takto ošetrená pleť potom oveľa lepšie príjme výživné zložky z denného či nočného krému alebo pleťového oleja, ktorých už bude stačiť naniesť menej, v tenšej vrstve, keďže pleť je už ošetrená sérom.

pleťové sérum

 

Ako na výber správneho séra?

Na trhu jestvuje obrovské množstvo sér a je prirodzené, že neviete, po ktorom siahnuť. Nespravíte však krok vedľa, keď sa budete riadiť podľa typu či aktuálneho stavu svojej pleti (napríklad v zimných mesiacoch môže byť suchšia a citlivejšia než obvykle). Tu je niekoľko tipov.

  • Sérum s vitamínom C – Je životabudičom pre unavenú, mdlú pleť. Okrem toho, že pokožku rozžiaruje a energizuje, chráni ju aj pred oxidačným stresom. Rovnako spomaľuje tvorbu prvých vrások.
  • Sérum s retinolom – Sadne každému typu pleti, pretože má hydratačné, upokojujúce aj antioxidačné účinky, pričom redukuje aj póry, prigmentové škvrny i vrásky. Okrem toho je bohaté predovšetkým na vitamín A, ktorý obnovuje a spevňuje našu pokožku.
  • Sérum s kyselinou hyaluronovou – Pleti, ktorá potrebuje hydratovať a regenerovať, uľaví sérum s obsahom kyseliny hyaluronovej. Táto kyselina navyše zmierňuje proces starnutia a redukuje jemné vrásky.
  • Sérum so zinkom – Je ideálnym riešením pre mastnú a problematickú pleť, pretože sťahuje rozšírené póry, reguluje tvorbu kožného mazu, čím sa predchádza vzniku ďalších nedokonalostí, a taktiež napomáha liečiť už vzniknuté akné.

krok za krokom pre zdravšiu pleťPrečítajte si tiež
9 užitočných tipov pre zdravšiu pleť. Krok za krokom.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Veronika Oleňová

Láska k písaniu sa u mňa rozvinula na základnej škole. Dnes pôsobím ako redaktorka, ktorá má záľubu v lifestylových témach. Vo voľnom čase sa upínam najmä ku knihám, tie sú pre mňa nekonečnou studnicou prekvapení a zaujímavostí.

Komentáre sú uzavreté.