Prášok do pečiva. 14 tipov, ako ho využiť v domácnosti, záhrade, kozmetike aj pre zdravie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kypriaci prášok používame najmä pri príprave sladkých dezertov. Je základom treného, piškótového cesta, perníkov či palaciniek. Nájdete ho v každej špajze. Prášok do pečiva jednoducho nechýba v žiadnej domácnosti, ale viete, ako všakovako ho ešte využiť?
Nielen pri pečení, ale aj pri upratovaní, v boji proti škodcom v záhrade, v kozmetike či pri drobných poraneniach. Ak máte doma balíček kypriaceho prášku, ktorému skončila odporúčaná doba spotreby, tak ho určite nevyhadzujte.

Ako vlastne prášok do pečiva funguje?
Ide o chemické kypridlo. Hlavnou zložkou je hydrogénuhličitan sodný, ale aj kukuričný škrob a kyselina citrónová. Toto chemické zloženie má za úlohu nakypriť a prevzdušniť cesto. Kypriaci prášok pri kontakte s vodou uvoľňuje oxid uhličitý, ktorý vytvára v ceste bublinky a zväčšuje tým celkový objem a nadýchanosť cesta. Tento proces odborne nazývame acidobázická reakcia.

ikona lupaKypriaci prášok v domácnosti

prášok do pečiva kypriaci prášok využitie1. Univerzálny čistič

Pomocou kypriaceho prášku ľahko a bez námahy vyčistíte rôzne povrchy. Vyčistí striebro, kryštálové misky či vázy, čalúnený nábytok, prútený záhradný nábytok, matrace, škáry v kúpeľni a aj hrdzu.

2. Odmasťovač povrchov

Zanesené horáky, znečistenú rúru či mriežku v rúre vydrhnite pastou pripravenou z kypriaceho prášku a vody. A to nie je všetko! Pastou môžete vyčistiť aj mikrovlnnú rúru, batérie v kuchyni či v kúpeľni.
Pripálené hrnce, plechy či pekáče stačí posypať kypriacim práškom a zaliať teplou vodou.
Do kanvice zanesenej vodným kameňom nasypte 1 KL kypriaceho prášku a 1 dcl octu, nalejte 1 liter čistej vody a priveďte do varu.

3. Pohlcovač pachov

Nepríjemné pachy v chladničke vám pomôže neutralizovať 1 balenie kypriaceho prášku, ktorý nasypeme do mištičky a vložíme do chladničky. Predtým je však dôležité chladničku dôkladne vyumývať teplou vodou.

4. Bielidlo textílií

Máte zašednutú alebo zažltnutú bielizeň? Pridajte k praciemu prášku 1 balíček kypriaceho prášku a nevzhľadné fľaky sú preč. Navyše odstráni aj neželané pachy.
Na bielenie záclon stačí nasypať 1 PL kypriaceho prášku priamo do bubna práčky. Záclony budú ako nové!

5. Upchatý odtok

Ak práve nemáte doma chemický čistič určený na tento problém, môžete vyskúšať alternatívu. Prášok do pečiva zmiešajte so soľou, nasypte do odtoku a zalejte teplým octom. Následne do odtoku nalejte vriacu vodu.

ikona lupaPrášok do pečiva v záhrade

6. Likviduje mravce

Ak máte v záhrade alebo nebodaj v domácnosti neželanú mravčiu návštevu, zbavíte sa jej jednoducho – do škár nasypte kypriaci prášok. Pokiaľ ste našli mravenisku v záhrade a mravce priamo ohrozujú vašu úrodu či rastliny, nasypte ich priamo k mravenisku.

7. Stop slizniakov

Vlhké počasie je ideálne pre slizniaky, ktoré si pochutnávajú na rastlinách a ničia tak úrodu. Ochráňte rastliny a posypte okolie stonky či listov práškom do pečiva.

ovsené vločkyPrečítajte si tiež
Ako využiť ovsené vločky na krajšiu pleť, do záhrady aj v domácnosti?

ikona lupaVyužitie v kozmetike

prášok do pečiva kypriaci prášok využitie8. Dezodorant

Čítate správne. Zmiešajte trošku prášku do pečiva s vlažnou vodou a touto pastou potrite podpazušie. Ostane suché, bez nepríjemného zápachu a to všetko bez chémie 🙂

9. Čistiaci šampón na vlasy

Ak vás trápia mastné vlasy, pridajte do vášho obľúbeného šampónu prášok do pečiva. Týmto šampónom umyte vlasy a dôkladne opláchnite. Pokožka hlavy a aj vlasy budú čisté a bez zvyškov kožného mazu.

10. Relaxačný kúpeľ na boľavé nohy

Do lavóra alebo masážnej vaničky nalejte horúcu vodu a prisypte 1 balíček kypriaceho prášku. Kúpeľ nohy nielen vyčistí od odumretých kožných buniek a nečistôt, ale aj uvoľní a zmierni opuchy.

11. Bielenie zubov

Počuli ste už o tomto triku? Zažltnuté zuby vybielite, ak na zubnú kefku dáte štipku prášku do pečiva. Zuby vyčistite a ústnu dutinu dôkladne vypláchnite.
POZOR : Tento spôsob nenahrádza zubnú pastu. Príliš časté bielenie môže narušiť zubnú sklovinu!

ako si udržať zdravé zubyPrečítajte si tiež
5 prírodných receptov na zdravé zuby, ich bielenie, aj voňavý dych.

ikona lupaVyužitie v domácej lekárničke

12. Spálená pokožka

Po spálení pokožky od slnečných lúčov môžete vyskúšať ako prvú pomoc pastu y kypriaceho prášku. Zmiešajte ho s teplou vodou a pastou potrite spálené miesta. Nechajte úplne vyschnúť a následne opláchnite a jemne pokožku utrite.

13. Trieska

Hustú pastu z vody a prášku natrite na miesto z trieskou. Pomocou papierového obrúska triesku zotrite v protismere vpichu.

14. Žalúdočné bolesti

Ak máte po výdatnom obede či večeri kyslo v ústach a tvorí sa vám priveľa žalúdočnej kyseliny, môžete si rýchlo pomôcť a uľaviť tak podráždenému žalúdku. Do pohára studenej vody vmiešajte 1 až 2 KL kypriaceho prášku a ihneď vypite.

prášok do pečiva kypriaci prášok využitie

Vedeli ste, komu vlastne vďačíme za tento výrobok?
História kypriaceho prášku sa začala písať v roku 1891 v severonemeckom meste Bielefeld. Autorom tohto známeho výrobku je lekárnik Augustus Oetker. Prvý kypriaci prášok s názvom Backin balil do 20g vrecúšok a predával ich gazdinkám. Toto množstvo prášku vystačilo na 500 gramov múky.
Zakrátko získal výrobok obrovskú popularitu a tak pán Oetker založil fabriku. Pod značkou Dr.Oetker začal vyrábať aj vanilínový cukor a pudingy. Obľúbili si ho gazdinky po celom svete a portfólio výrobkov sa neustále rozširuje a prispôsobuje požiadavkám zákazníkov.

Foto: wikimedia/Rainer Z, Freepik,com, Dr. Oetker


Zdielať

About Author

Stanislava Palkociova

Pochádzam z okolia Michaloviec. Nadšenie pre písanie som objavila už počas štúdia na gymnáziu. Vo voľnom čase rada čítam, varím, pečiem a venujem sa záhrade. Som kreatívna duša. Rada tvorím a nechávam sa viesť svojou fantáziou. Som milovníčkou inovácií a zlepšovákov v domácnosti.

Komentáre sú uzavreté.