Krémeš je tradičný dezert, ktorý je obľúbený najmä na Slovensku a v Čechách. Zvyčajne sa skladá z dvoch vrstiev lístkového cesta, nadýchaného vanilkového krému a šľahačky, pričom vrchné cesto je posypané práškovým cukrom (tu je náš domáci recept).
Máme pre vás skvelý recept na medové minikrémeše, ktorý sa vám určite podarí a bude chutiť. Nižšie nájdete aj zaujímavosti z cukrárskeho sveta.
Recept na medové minikrémeše
Krémeš je najlepší dobre vychladený, pretože vtedy krásne drží svoj tvar a chute sa lepšie prepoja.
Tento medový krémeš je chutnou variáciou klasického krémeša, kde sa lístkové cesto nahradí medovým cestom. To dodá zákusku jemnú karamelovú chuť. Pripraviť krémeš ako malé kolieska – medové jednohubky je skvelý nápad, urobí to zákusok nielen chutným, ale aj atraktívnym na pohľad.
Najskôr pár tipov, kým začnete piecť.
Postup na medové krémešové kolieska
- Príprava cesta: Pripravte medové cesto presne podľa pôvodného receptu.
- Vytvorenie koliesok: Rozvaľkajte cesto na tenký plát, približne 2-3 mm hrubý.
- Vykrajovanie koliesok: Použite menšie okrúhle vykrajovátko (napríklad s priemerom 5 cm) a vykrojte kolieska.
- Pečenie: Kolieska poukladajte na plech vyložený papierom na pečenie. Pečte na 180 °C asi 6-8 minút, až kým nebudú kolieska zlatohnedé. Kolieska nechajte vychladnúť.
Skladanie a odležanie koláčikov
Na jedno koliesko naneste vrstvu vanilkového krému. Na krémovú vrstvu pridajte pomocou ozdobnej špičky šľahačku, čím dosiahnete krajší vzhľad. Prikryte ďalším kolieskom, jemne pritlačte a posypte práškovým cukrom.
Pre lepšiu chuť nechajte kolieska odležať v chladničke aspoň niekoľko hodín, ideálne cez noc, aby zmäkli a chute sa prepojili.
SUROVINY
Cesto:
- 480 g hladkej múky
- 190 g práškového cukru
- 90 g masla
- 60 g medu
- 2 celé vajcia
- 2 žĺtky
- 1,25 g jedlej sódy
Krém:
- 8 dcl mlieka
- 2 ks Zlatý klas
- 1 žĺtok
- 150 g kryštálového cukru
- 200 g masla izbovej teploty
- 500 ml 33% šľahačkovej smotany
- 2x stužovač šľahačky
POSTUP
Zo všetkých surovín ručne vymiešame cesto, ktoré rozvaľkáme na tenký plát a vykrajujeme kolieska. Ukladáme ich na vymastený plech alebo papier na pečenie.
Kolieska pečieme na 200 stupňoch Celzia dozlatista asi 10 minút – sledujeme ich priebežne.
Z mlieka, cukru a maizeny uvaríme klasický puding, do ktorého po vychladnutí zašľaháme maslo. Vznikne nám lahodný vanilkový krém.
500 ml smotany vyšľaháme s cukrom na pevnú šľahačku. Použiť môžeme aj 2 ks práškovej šľahačky, ktorá dobre drží tvar. Pripravíme ju podľa návodu na použitie.
Vychladnuté kolieska plníme pudingovým krémom pomocou cukrárskeho vrecka. Po miernom stuhnutí nanesieme šľahačku, prikryjeme druhým kolieskom a zľahka posypeme práškovým cukrom.
Týmto spôsobom pripravíme krásne medové krémešové koláčiky, ktoré budú ideálne na servírovanie napríklad na oslave či sviatkoch. Určite sa vydaria a budú nielen dobre vyzerať, ale aj chutiť jednoducho úžasne!
Zaujímavosti zo sveta krémešov
Klasický krémeš má veľmi zaujímavý pôvod, pretože jeho história siaha do regiónu strednej Európy, kde je obľúbený najmä v krajinách ako Slovensko, Česko, Maďarsko a Rakúsko. Presný pôvod nie je úplne jasný, ale predpokladá sa, že vznikol v Rakúsko-Uhorsku v 19. storočí, keď sa cukrárska tradícia v tomto regióne rozvíjala a medzi krajinami sa šírili podobné recepty.
V maďarčine sa krémeš nazýva krémes (čo znamená „krémový“), a práve z tohto slova vzniklo aj naše pomenovanie. Krémeš má množstvo variácií – v Maďarsku je tradičný variant podobný slovenskému, s vrstvou vanilkového krému a šľahačky. V Rakúsku zas pripravujú zákusok cremeschnitte, ktorý má veľmi podobnú štruktúru.
Slávny Bledský krémeš
V Slovinsku, konkrétne v meste Bled, sa stal krémeš doslova legendou! Bledský krémeš, známy ako blejská kremšnita, má v Slovinsku špeciálne miesto a považuje sa za ikonický dezert, ktorý priťahuje turistov z celého sveta.
Bledský krémeš má tradičnú štruktúru, podobne ako klasický krémeš, ale v Blede je vychýrený pre svoju jedinečnú kvalitu a presné proporcie, ktoré robia tento krémeš výnimočne nadýchaným a jemným. Kľúčovými znakmi sú vysoká vrstva ľahkého vanilkového krému a vzdušná šľahačková vrstva, všetko medzi dvoma tenučkými, chrumkavými plátmi lístkového cesta. Vrchná časť je navyše bohato posypaná práškovým cukrom.
Tento recept sa v Blede používa už od roku 1953, keď ho prvýkrát pripravil cukrár Ištvan Lukačevič v kuchyni hotela Park, a odvtedy sa stal ich charakteristickým dezertom. Odhaduje sa, že odvtedy sa v tomto regióne pripravilo viac než 12 miliónov bledských krémešov! Dodnes sa v hoteli Park pripravuje podľa originálnej receptúry, ktorá sa stala dobre stráženým tajomstvom.
Foto: Lepšídeň.sk/autorka, wikimedia/Peter Milošević
wikimedia/UkPaolo