Máte nejaký svoj rituál, ktorý vám pomáha naštartovať sa, začať deň, upokojiť myseľ?
Napríklad Mark Zuckerberg si každé ráno dáva rovnaké tričko (v šatníku má desiatky identických tričiek). Jennifer Aniston vstáva každý deň o 4:30, medituje 20 minút, umyje si tvár mydlom a pije teplú vodu s citrónom. Jessica Alba si každé ráno musí zacvičiť s priateľmi. A Steve Jobs sa vraj každé ráno pozrel do zrkadla a spýtal sa: „Keby bol dnes posledný deň môjho života, chcel by som robiť to, čo robím?“
Jednoducho, rituály nám pomáhajú žiť lepší a krajší život.
Magické rituály
O to viac, že v súčasnom období zažívame veľa hektiky, stresov a v našej hlave znie doslova rapot. Tak to nazval oceňovaný psychológ Ethan Kross. Rapot v našej mysli pozostáva z negatívnych myšlienok a emócií, ktoré sa opakujú, zaťažujú nás, odvádzajú od dôležitých vecí. Ohrozuje našu výkonnosť, rozhodovanie vzťahy, šťastie i zdravie. A práve na to sú dobré rituály, ktoré nás vedia ukotviť a naladiť na svoj vnútorný hlas.
„Mnohé výskumy naozaj naznačujú, že mnohí ľudia, ktorí zažívajú rapot v mysli, sa prirodzene obracajú rituálom, tejto zdanlivo magickej forme správania a tá ponúka úľavu vnútornému hlasu,“ tvrdí Kross, ktorý napísal aj prelomovú knihu Vnútorný hlas. V nej skvele vysvetľuje, ako si môžete pomocou vnútorného hlasu poradiť so stavmi úzkosti, zlepšiť svoje fyzické a duševné zdravie, a prehĺbiť vzťahy s druhými.
Kross napríklad uvádza štúdiu, ktorú uskutočnili v Izraeli počas konfliktu v Libanone v roku 2006. Úzkosť žien žijúcich vo vojnových oblastiach, ktoré rituálne recitovali žalmy, sa znížila na rozdiel od tých, ktoré to nerobili. Pre katolíkov je recitovanie ruženca podobným tlmičom úzkosti. Rituály môžu pomôcť aj pri plnení cieľov. V jednom experimente sa zistilo, že zapojenie sa do rituálu pred jedlom pomohlo ženám, ktoré sa snažili jesť zdravšie, skonzumovať menej kalórií ako ženám, ktoré sa usilovali „uvedomovať si“ svoje jedlo.
Ako nám pomáhajú rituály?
Rituály majú na náš každodenný život mnoho pozitívnych vplyvov a odborníci vyzývajú: verte v ne. Vytvorte si ich a skúšajte. Treba povedať, že rituály nie sú iba zvyky alebo rutina. Od prozaickejších zvykov, ktoré napĺňajú náš život, ich odlišuje niekoľko znakov.
Po prvé, zvyčajne pozostávajú z pevného sledu správania, ktoré sa často vykonáva v rovnakom poradí. To je rozdiel oproti zvyku alebo rutine, v ktorých prípade môže byť postupnosť krokov tvoriacich toto správanie voľnejšia alebo sa môže často meniť.
Rituály sú naplnené významom, pretože majú zásadný základný účel, či už ide o položenie malého kameňa na náhrobný kameň na cintoríne na počesť mŕtvych, zapojenie sa do tanca pri daždi na výživu úrody, alebo sväté prijímanie.
Rituály nadobúdajú väčší význam čiastočne preto, lebo nám pomáhajú prekonať naše vlastné starosti a spájajú nás so silami, ktoré nás presahujú. Zároveň slúžia na rozšírenie našej perspektívy a posilnenie nášho zmyslu pre spojenie s inými ľuďmi a silami.
„Dôvodom, prečo sú rituály také účinné a pomáhajú nám zvládať naše vnútorné hlasy, je to, že sú kokteilom redukujúcim rapot v hlave, ktoré nás ovplyvňujú niekoľkými cestami?“ dodáva v knihe Vnútorný hlas Ethan Kross.
Prečítajte si tiež
33 rituálov pre zdravie, šťastie a väčšiu pohodu.
Poriadok, i rozptýlenie
Po prvé, odvádzajú našu pozornosť od toho, čo nás trápi; nároky, ktoré kladú na pracovnú pamäť pri plnení úloh rituálu, ponechávajú málo priestoru pre úzkosť a negatívne prejavy vnútorného hlasu. To by mohlo vysvetľovať, prečo sa v športe hojne vyskytujú predzápasové rituály, ktoré poskytujú rozptýlenie vo chvíli najväčšej úzkosti.
Mnohé rituály nám tiež poskytujú pocit poriadku, pretože vykonávame správanie, ktoré môžeme kontrolovať. Napríklad nemôžeme kontrolovať, čo sa stane s našimi deťmi počas ich života, a môžeme ich chrániť len v obmedzenej miere, čo je zdrojom rapotu v mysliach mnohých rodičov. Keď sa však narodia, môžeme ich pokrstiť alebo vykonať akýkoľvek iný z množstva pôrodných rituálov, ktoré nám poskytujú ilúziu kontroly.
Ethan Kross zdôrazňuje, že nemusíme čakať, kým nás podvedomie vyzve, aby sme sa zapojili do rituálov, keď zažívame rapot v hlave. Môžeme sa do nich zapojiť aj zámerne, ako to teraz robí vždy, keď sa cíti zaseknutý v práci: jeho kuchyňa a domáca kancelária nikdy neboli také čisté 🙂
Existuje viacero spôsobov, ako to urobiť. Jeden z prístupov zahŕňa vytvorenie vlastných rituálov, ktorým sa budeme venovať pred alebo po udalosti vyvolávajúcej stres alebo ktoré nám pomôžu vyrovnať sa s rapotom v hlave.
Foto: LepšiDeň.sk, Pexels.com