Možno ste už niekde počuli, že sme priemerom 5 ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretávame a najviac s nimi trávime čas. Skúste sa zamyslieť, ktorí sú tí piati, akí sú, čo hovoria, ako sa správajú… A poďme ďalej v tejto myšlienke: odborníci tvrdia, že s kým sa stretávaš, tým sa aj staneš. Čiže tí ľudia nás môžu zmeniť, výrazne ovplyvniť v rôznych oblastiach, či už je to zdravie, vzťahy, sociálny status, úspech… Naozaj to platí?
Osobná skúsenosť
„Jedna osoba nemôže zmeniť celý svet, ale ty môžeš zmeniť celý svet jednej osoby,“ povedal svojho času geniálny Albert Einstein. A platí to aj opačne. Ľudia, s ktorými sa najviac stretávame, nás formujú, ovplyvňujú a nechávajú na nás „stopy“.
Autorka tohto článku bola v tínedžerskom období zakríknutá, hanblivá, nepriebojná a väčšinou sa dívala do zeme ako ľuďom do očí. Potom však na vysokej škole stretla rovesníčku, ktorá sa stala jej priateľkou. Bola smelá, rozhľadená, darilo sa jej v mnohých oblastiach…a toto ovplyvnilo postupne aj autorku článku. Postupne získavala sebavedomie a úspech v oblasti, ktorej sa venovala.
S kým sa stretávaš, tým sa aj staneš
Vyberajte si, s kým sa budete stretávať. Nie kvantita, ale kvalita je dôležitá. A ak vám nesedia niektorí ľudia, sú na váš príliš uletení, manipulatívni, depresívni, vzťahovační ap., radšej zredukujte tento vzťah a sústreďte sa na iný.
Pretože s kým sa stretávate, tým sa aj stanete. Pomaličky, ale isto.
Ako radí psychologička Silvia Langermann, autorka knihy Úspech si ty, skúste si prestaviť, pri ktorých osobách sa správate prirodzene a tak ako naozaj chcete. Kedy sa sami sebe páčite?
Je to veľmi vzácny moment, počas ktorého si môžete premyslieť, v koho spoločnosti je to vaše ja také, aké sa vám skutočne páči.
S týmito osobami, alebo s touto osobou buďte čo najviac, vyhľadávajte jej spoločnosť a pokúste sa inšpirovať od nej.
Prečítajte si tiež
6 zabijakov šťastného partnerského vzťahu.
Ako si vyberáme partnerov?
Sigmund Freud bol rakúsky lekár, psychológ a psychiater, zakladateľ psychoanalýzy. Už pred mnohými rokmi poukazoval na to, že často si svojich partnerov – či už vedome alebo nevedome – vyberáme na základe našich vlastných rodičov.
Teda muž si väčšinou nájde manželku podobnú svojej matke a žena si nájde manžela podobného otcovi. Možno preto sa môže zdať, že sa po rokoch partneri začnú na seba podobať. Je to práve preto, že si partnera vyberáme podľa charakterových čŕt svojich rodičov, na ktorých sa my sami podobáme.
Tento fakt potvrdzuje americký psychológ Robert Zanjonc, ktorý hovorí o tom, že aj keď sa na seba páry na začiatku svojho vzťahu vôbec nepodobali, po 25 rokoch spolužitia bola táto podoba evidentná. Dokonca čím boli páry spolu šťastnejšie, tým bola vzájomná podoba väčšia.
Prečo je to tak?
Napríklad ak si partnera vyberáme podľa svojich rodičov, partner sa na nás podobá, hoci to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať. Môžeme mať úplne iný štýl, a preto podoba nie je ihneď taká výrazná. Avšak po rokoch spolužitia budeme mať podobné zvyky, podobné činnosti a pravdepodobne podobný štýl. Rovnako môžeme mať podobné skúsenosti, starosti a radosti alebo prežívať podobné emócie. To všetko sa môže odzrkadliť na prežívaní aj na výzore.
„A to ani zďaleka nie je všetko,“ dodáva koučka a psychologička Silvia Langermann. „Partneri budú mať tiež podobný imunitný systém a to z veľmi jednoduchého dôvodu. Majú podobnú stravu a tiež športové návyky. Rodinná kultúra je väčšinou jednotná. Je teda úplne evidentné, že čím viac sú partneri spolu, tým viac sa na seba podobajú.“
Dôležité zrkadlenie
Okrem návykov, imunitného systému, výživy a spoločných skúseností spomína psychologička aj dôležité zrkadlenie. O čo ide?
Zrkadlenie ako psychologický jav hovorí o tom, že napodobňujeme ľudí, s ktorými sme v kontakte. Najviac to vidíme na deťoch, ktoré napodobňujú svojich rodičov.
Avšak veľmi podobným spôsobom to mávame v neskoršom veku. Možno ste si niekedy všimli, že sa pri rôznych ľuďoch správame trošku inak. Je to z toho dôvodu, že osobu, s ktorou sme, zrkadlíme. Práve to, s kým sa stretávame, nám vytvára akúsi normu. Bude sa nám to zdať normálne, prirodzené, presne to, čo vidíme v našich každodenných situáciách. Témy, ktoré počujeme, sa stanú normálne a my sa im prakticky prispôsobíme.
Foto: Unsplash.com, Pixabay.com