Máte záhradku alebo si pestujete niečo na balkóne? Rastliny, zelenina i ovocie potrebujú nielen vodu, slnko, ale aj živiny. To všetci vieme, takže občas je dobré prihnojiť ich a ideálne prírodnými materiálmi. Napríklad slepačie hnojivo, žihľavová voda, ale povedzme aj kávová usadenina. Tých možností je oveľa viac – máme pre vás niekoľko tipov, ako na správne hnojenie. Kedy je najlepšie hnojiť, ako často a čím?
Napríklad jedna zo základných zásad znie: prihnojujte málo a často. A to len počas vegetačného obdobia. Tak rastliny stihnú prijať živiny a znižuje sa aj riziko, že budete hnojiť priveľa, čo v najhoršom prípade vedie k znečisteniu podzemných vôd alebo k eutrofizácii jazier a morí.
Správne hnojenie
Mnohí profesionálni záhradkári vám potvrdia, že aby rastliny prosperovali, je potrebné pridávať živiny približne každý tretí týždeň. Ak ste úrodu zozbierali a sezóna sa skončila, môžete pôdu uchovať na ďalší rok, najradšej však zmiešať s trochou novej zeminy a nesadiť rovnakú plodinu do tej istej pôdy. To pôdu vyčerpáva a zvyšuje riziko napadnutia škodcami, hubami alebo rôznymi baktériami.
Výborný je hnoj hospodárskych zvierat, ktorý je najväčším zdrojom organickej hmoty. Používa sa najmä k plodinám, ktoré majú dlhšiu vegetačnú dobu, sú náročnejšie na živiny. Napríklad cukrová repa, zemiaky, hlúboviny a plodová zelenina, ale aj vinohrady a ovocné sady.
Na hnojenie zeleniny sa osvedčil hydinový trus, ktorý môžeme rozhodiť kedykoľvek počas roka. Nemal by sa však dotýkať samotnej rastliny, takže ho dôkladne zapracujte do pôdy.
Kvety hnojte najmä od apríla do augusta. Izbové môžete celoročne.
Ovocné stromy je zasa ideálne hnojiť v septembri, aby sa posilnil ich koreňový systém pre zimou. Druhé hnojenie urobte na začiatku vegetačného obdobia a potom tesne po kvitnutí, čiže niekedy v júni a júli. To podporí založenie úrody a jej vyformovanie.
Tipy na vlastné prírodné hnojivo
Máme pre vás niekoľko návrhov, ako si pripraviť prírodné hnojivo, bez použitia chemikálií, či toxínov. A lacno 🙂
Žihľavová voda
Nazbierajte žihľavu. Vložte ju do vedra a zalejte teplou vodou. Prikryte vedro pokrievkou, kastrólom, podnosom či niečím iným. Nechajte stáť tri dni na tmavom mieste.
Vytiahnite žihľavové byle a vodu prelejte do fliaš. Áno, zapácha, ale tak to má byť. Nalejte 1 diel žihľavovej vody do 10 dielov vody, inak bude roztok príliš silný.
Žihľavovú vodu môžete používať v exteriéri i v interiéri, ale myslite na to, že nevonia práve ako rajská záhrada.
Zlatá voda
Tento tip sa vám bude možno zdať uletený, ale naši starí rodičia ho poznajú a naozaj účinkuje. Napokon, odporúčajú ho aj autori knihy Život bez toxínov. Vymočte sa do fľaše alebo do vedra. Zmiešajte 1 diel moču s 10 dielmi vody a zalievajte ako zvyčajne.
Zlatá voda je vhodná skôr na vonkajšie použitie a myslite aj na to, že v moči nemajú byť zvyšky po užívaní liekov.
Kompost
Klasika, ktorá by nemala chýbať v žiadnej záhrade. Je výborným prostriedkom po zmiešaní so zeminou alebo sa k nej z času na čas pridá na doplnenie živín. Ak nemáte, požiadajte o trochu kompostu suseda, známeho či priateľa. V obchodoch už dostanete aj kompostéry na domáce použitie na balkóne alebo v kuchyni. Takže naozaj to nie je žiadny problém vyrobiť si vlastný kompost.
Ak chcete kompostovať, alebo už to robíte a chcete to vylepšiť – prečítajte si náš článok Kompostovanie. Najčastejšie otázky a užitočné tipy.
Kávová usadenina
Zvyšky kávy nemusíte vyhadzovať, použite ich ako výživu pre rastliny. Výhodou je, že usadenina je hnedá a veľmi dobre sa rozmieša. Takisto aj to, že je bohatá na dusík, ktorý majú rastliny rady. Mali by sme však byť trochu opatrní, pretože kávová usadenina má mierne okysličujúci efekt a môžu sa v nej nachádzať zvyšky ťažkých kovov. Usadenina funguje aj ako bariéra pre slimáky a niektoré larvy, ktoré odpudzuje.
Niekto používa kávovú usadeninu začiatkom sezóny, niekto tu a tam počas celej sezóny, vyskúšajte si to sami vo svojej záhrade.
Prečítajte si tiež
Ako vybrať správne hnojivo pre trávnik?
Pokosená tráva
Pokosená tráva je veľmi bohatá na živiny. Nechajte ju na trávniku. Rozhrabte, ak je vo veľkých trsoch alebo rozložte po hriadkach či okolo kríkov. Poskytne živiny, udržuje vlahu a zabraňuje rozrastaniu buriny. Nám sa osvedčila pod paradajkami a paprikou, ako podstieľka pod cuketu, či pod malinové kríky.
Foto: Pixabay.com, Stocksnap.io, Unsplash.com