Vedeli ste o tom, že v našom tráviacom trakte sa za normálnych okolností nachádza 1 až 2 litre plynov? Ten sa skladá z prehltnutého vzduchu, krvných plynov vylučovaných črevnou stenou a plynov vznikajúcich pri trávení, pri kvasení sacharidov a pri reakciách tráviacich štiav so zložkami potravy.
Možno aj vás trápi nafukovanie a otázkou je, čo to spôsobuje? Všetci vieme, že niektoré potraviny, sýtené nápoje, či prehĺtanie nadbytku vzduchu. Ale čo ďalšie príčiny? Máme ich pre vás 10 a pridáme aj rýchle triky, ako sa plynatosti, nafukovania zbaviť.
10 najčastejších príčin, keď vás trápi nafukovanie
Zdravý človek vypudzuje prirodzene plyny asi 10x denne. Ak je to oveľa častejšie, môže byť za tým niektorá z nižšie uvedených príčin. Tzv. meteorizmus trápi asi dvakrát častejšie ženy ako mužov, predovšetkým kvôli výkyvom pohlavných hormónov počas tehotenstva, v menopauze alebo pred menštruáciou.
Ak máte problémy s nafukovaním, ku ktorému sa pridali ďalšie problémy, choďte radšej k lekárovi. Môžu to byť častejšie bolesti brucha, vracanie, horúčka a hnačka. Bolesť brucha môže sprevádzať zhoršené dýchanie, prípadne bolesť vystreľuje do chrbta. Keď sa navyše ťažkosti zhoršujú a nezaberajú bežné lieky, určite vyhľadajte odborníka.
1. Veľa jedla naraz
Nenadarmo sa hovorí, aby sme jedli pomaly, pokojne. Vyhraďte si na jedlo čas, pretože príliš veľa jedla naraz spôsobuje nafukovanie. Napríklad keď jete narýchlo alebo vynecháte jedno jedlo a potom to chcete „dobehnúť“. Preťažujete tak žalúdok a ten si nevie poradiť s nadbytkom potravy. Proces trávenia nie je optimálny a v črevách kvôli tomu vzniká nadmerné množstvo plynov.
Určite viete, že aj určité potraviny spôsobujú viac plynatosti, ako je fazuľa, šošovica, kapusta, brokolica, cibuľa, cesnak a sýtené nápoje.
2. Málo probiotík v strave
Ak máte v strave málo probiotík, môže to spôsobovať častejšie nafukovanie, ale aj zápchu a bolesti brucha. Preto si dva až trikrát týždenne doprajte kyslé mliečne výrobky ako jogurt, kefír, či kyslá kapusta.
Prípadne sa poraďte s lekárom a zaraďte probiotiká vo forme doplnkov stravy.
Mimochodom, nadmerná konzumácia vlákniny, najmä ak jej prijmete veľa naraz, spôsobuje nafukovanie.
Prečítajte si tiež
Ktoré potraviny sú bohaté na probiotiká a prebiotiká?
Zoznam 30 potravín.
3. Zlé prežúvanie
Hovorí sa, že by sme mali jedlo prežuť 20 až 30 krát, kým ho prehltneme. Samozrejme, nepočítame to, ale odskúšajte si to niekedy: koľkokrát požujete jedlo, kým ho prehltnete? Väčšinou je to do desaťkrát, čo je málo. Hltanie väčších kusov zaťažuje žalúdok, ktorý potom nezvláda jedlo dobre stráviť. Dôsledok je jasný – nafukovanie, plynatosť a bolesti brucha.
Aj rýchle jedenie alebo rozprávanie pri jedle môže viesť k nadúvaniu.
4. Nedostatok pohybu
Väčšinu dňa presedíme v kancelárii alebo na gauči, čím si tlačíme na žalúdok a strava potom neprechádza celým tráviacom traktom tak ako by mala. Nafukovanie potom môže byť spojené aj s bolesťami brucha a tiež s problémami pri vyprázdňovaní.
5. Alergie a intolerancie
Nafukovanie môžu spôsobiť aj alergie na nejakú zložku potravy. Môže sa to prejaviť červenými fľakmi na pokožke, svrbením alebo riedkou stolicou. V takom prípade treba zistiť príčinu – aké potraviny nám spôsobujú problémy a následne ich obmedziť (alebo úplne vypustiť) v jedálničku.
Najmä intolerancia na laktózu (mliečne výrobky), lepok (celozrnný chlieb, cestoviny) alebo iné špecifické potraviny neraz sprevádza plynatosť.
6. Nedostatok tekutín
Keď počas dňa málo pijete, spracovanie potravy je pre tráviaci systém namáhavejšie. Jedlo zostáva dlhšie v žalúdku a dostaví sa tak pocit nafúknutia.
7. Lieky
Nafukovanie je častý vedľajší účinok niektorých liekov. Platí to najmä pre antibiotiká a lieky proti bolesti.
Antibiotiká narušujú rovnováhu črevnej mikroflóry, čo vedie k nadmernému rastu škodlivých baktérií alebo kvasiniek v tráviacom trakte. Toto narušenie môže spôsobovať plynatosť, nafukovanie, a dokonca hnačku.
Podobne nepriaznivo vplývajú lieky na cukrovku, ďalej laxatíva (preháňadlá), nesteroidné protizápalové lieky ako ibuprofén. Tiež lieky na krvný tlak, antidepresíva, lieky na reflux – hoci tieto lieky znižujú kyslosť v žalúdku a zmierňujú reflux, môžu tiež narušiť trávenie potravy, čo vedie k zvýšenej tvorbe plynov.
8. Príliš veľa kofeínu
Kofeínové nápoje prispievajú k nafukovaniu, pretože zvyšujú tvorbu plynov v črevách. Kofeín stimuluje produkciu žalúdočnej kyseliny, čo môže viesť k podráždeniu žalúdka a tráviacich problémov. Kofeín tiež zrýchľuje peristaltiku čriev (pohyby čriev), čo u niektorých vedie k plynatosti, dokonca k hnačke a nepravidelnému vyprázdňovaniu. Rýchle trávenie zvykne viesť k tomu, že sa jedlo nedostatočne rozloží, čo vedie k zvýšenej tvorbe plynov.
9. Zažívacie ťažkosti a ochorenia
Nafukovanie môžu spôsobovať aj rôzne ochorenia žalúdka, žlčníka alebo čriev. Spomeňme chronickú zápchu, syndróm dráždivého čreva (IBS) alebo dysbiózu (nerovnováha črevnej mikroflóry).
Ak vám nepomohli žiadne iné opatrenia, radšej navštívte lekára a poraďte sa s ním. Možno vás pošle na vyšetrenie a podarí sa zachytiť nejaký zdravotný tráviaci problém.
10. Stres
Áno, stres spôsobuje okrem iného plynatosť. Preto nestresujte, čo najviac odpočívajte a naučte sa zvládať tlak. Nájdite si rovnováhu medzi prácou a zodpovednosťou na jednej strane, a relaxom na strane druhej. Stresy spôsobujú nielen nafukovanie, ale aj žalúdočné vredy.
Prečítajte si tiež
Naučte sa ovládať stres a napätie pomocou dýchania.
Ako na to?
Rýchle triky, ako sa zbaviť nafukovania:
- Pomaly jedzte a dôkladne prežúvajte. Znižuje to množstvo prehltnutého vzduchu a lepšie trávite jedlo.
- Vyhnite sa sýteným nápojom. Tie môžu do žalúdka priviesť zbytočný plyn.
- Znížte konzumáciu potravín spôsobujúcich plynatosť.
- Pomôže zázvorový čaj: zázvor totiž uľavuje pri tráviacich problémoch a znižuje tvorbu plynov. Pripravte si čaj z čerstvého zázvoru alebo použite sušený zázvor.
- Pite mätový čaj. Mäta môže pomôcť upokojiť tráviaci trakt a zmierniť nafukovanie. Na žalúdočné kŕče, nadúvanie a ťažkosti s trávením výborne pomáha mätový olej.
- Fenikel má špeciálne vlastnosti, ktoré pomáhajú znižovať plynatosť. Feniklové semienka môžete žuť priamo po jedle alebo si urobiť feniklový čaj.
- Pravidelná konzumácia probiotík (napr. jogurty, kefír, kyslá kapusta) pomáha zlepšiť črevnú mikroflóru.
- Pohybujte sa. Chôdza alebo ľahké cvičenie podporujú trávenie a zmierňujú pocit nafúknutia.
- Obmedzte žuvačky a sladidlá. Umelé sladidlá ako sorbitol alebo xylitol môžu spôsobovať nafukovanie. Žuvačky tiež zvyšujú prehĺtanie vzduchu.
Zdroj a foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com