Určite ste už počuli o probiotikách a prebiotikách, ktoré sú nesmierne dôležité pre našu mikroflóru, čiže majú významný vplyv na zdravé črevo a následne celkové zdravie. Lekár vám možno pri predpísaní antibiotík pripomínal, aby ste si kúpili aj prebiotiká. Možno ste prežili obdobia chronického stresu alebo ste niekoľko rokov brali antikoncepčné tabletky. Všetko toto zabíja dobré črevné mikróby. No a zaradenie probiotických potravín do stravy je najrýchlejší spôsob, ako si doplniť vyčerpané zásoby.
Ktoré potraviny sú teda bohaté na probiotiká a prebiotiká? A čo znamenajú tie druhé? Musíme ich doplniť tiež?
Probiotiká a prebiotiká
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, zvyčajne baktérie alebo kvasinky, ktoré majú prospešný vplyv na zdravie hostiteľa, keď sa konzumujú v adekvátnych množstvách. Najčastejšie sú v potravinách, ako sú jogurty, kyslá kapusta, kefír alebo môžu byť dostupné ako doplnky stravy.
Prebiotiká sú látky, ktoré podporujú rast a aktivitu prospešných mikroorganizmov v črevách. Tieto látky sú zvyčajne nestráviteľné vlákniny, ktoré slúžia ako potrava pre probiotiká a iné mikroorganizmy v tráviacom systéme.
Aj preto je dobré užívať probiotiká a prebiotiká spoločne. Vedie to k lepšiemu zdraviu čriev, posilneniu imunitného systému a celkovo k lepšiemu stavu organizmu.
Potraviny bohaté na probiotiká
Odhaduje sa, že v tenkom čreve máme viac ako 4 000 rozličných druhov baktérií, ktoré tvrdo pracujú, aby sme zostali zdraví. „Medzi najúčinnejšie patria fermentované potraviny, v ktorých sa používajú na rozklad cukrov mikróby znižujúce glykemickú záťaž a vytvárajúce silný probiotický účinok. Proces fermentácie umožňuje množenie užitočných baktérií v potravine, čo jej často dodáva kyslú chuť. Tým sa črevo obohacuje o nové kmene užitočných baktérií,“ vysvetľuje odborníčka Dr.Mindy Pelzová v knihe Pôst na ženský spôsob.
Fermentované potraviny bývajú obvykle ľahšie stráviteľné, dodávajú nám viac vitamínov a minerálov než bežná zelenina. Vedia zmierniť príznaky úzkosti a depresie a naštartovať imunitný systém.
Potraviny bohaté na probiotiká:
- kyslá kapusta – obsahuje prirodzene vyskytujúce sa probiotiká
- kimči – obsahuje napríklad aj fermentovanú jarnú cibuľku, ktorá je známa tým, že zlepšuje imunitu proti vírusom
- nakladaná zelenina, ktorú si môžete pripraviť sami alebo kúpiť; my sme si v poslednom čase obľúbili malé nakladané patizóny
- jogurt – obsahuje živé kultúry baktérií, ako sú Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum a iné
- kefír – vzniká fermentáciou mliečnych výrobkov a prináša nám bilióny užitočných baktérií, ktoré znižujú hladinu zlého cholesterolu, krvný tlak a poskytujú vám nadbytok antioxidantov.
- kefírová voda
- kombucha
- miso – japonská pasta vyrobená z fermentovaných sójových bôbov a/alebo iných zŕn, ktorá obsahuje probiotiká
- tempeh – fermentovaný produkt zo sójových zŕn, ktorý obsahuje prospešné baktérie
- nátierky na báze fermentovaných syrov – niektoré syry, ako napríklad brie alebo gouda, môžu obsahovať živé kultúry
- fermentované bylinky – v tomto našom článku sa dozviete viac
V prvých častiach vysvetľuje, ako fungujú hormóny, ukazuje dva dôležité štýly stravovania a učí, ako pôst prispôsobiť svojmu životu. Na záver nájdete 60 receptov na sladké i slané pokrmy, ktoré si určite vychutnáte.
„O svoje telo som sa vždy starala, no v posledných rokoch som si všimla, že mi ubúda energia. Zápasila som s otupenosťou mozgu, pri snahe o komunikáciu som nenachádzala slová a zabúdala som, prečo som vošla do miestnosti,“ tvrdí speváčka, skladateľka a víťazka Grammy LeAnn Rimesová, ktorej kniha nesmierne pomohla.
Potraviny bohaté na prebiotiká
Dobré baktérie v čreve vnímajte ako domáceho maznáčika, pri ktorom sa cítite šťastné, milované a vždy vám na tvári vyčarí úsmev. Čo by sa stalo, keby ste ho nekŕmili? Žiaľ, napokon by umrel, však? Nuž, črevné baktérie sú na tom rovnako. Urobia vášmu zdraviu úžasnú službu, no musíte ich kŕmiť. Najviac milujú prebiotické potraviny. Niektoré prebiotické potraviny na podporu zdravého mikrobiómu sa ponášajú na potraviny na budovanie hormónov a pre ženy sú výnimočne prínosné.
Tu je zoznam najúčinnejších prebiotických potravín.
- koreň čakanky obyčajnej
- koreň púpavy lekárskej
- koreň konjaku
- koreň lopúcha
- cibuľa
- topinambur
- cesnak
- pór
- špargľa
- červená obličková fazuľa
- cícer
- polený hrach
- kešu
- pistácie
- hummus
- pšeničné otruby
- banány
- artičoky
- cirok
Zdroj a foto: kniha Pôst na ženský spôsob, Zdravé črevo a trávenie, Freepik.com