Niekedy je lepšie predchádzať mu, ale samozrejme, poradíme aj to, ako sa ho zbaviť, ak už cítite zápach v chladničke. Ten nemusí pochádzať len z pokazených potravín či jedla, ale jeho zdrojom bývajú aj veľmi aromatické potraviny, ktorých pach sa navzájom kombinuje. Môžu za to aj baktérie, ktoré sa vzájomne miešajú alebo tiež zanesený drenážny systém, odtokový kanálik.
Vyčistite odtokový kanálik
Keď sa tento odtok zanesie špinou, kúskami potravín, odrobinkami, alebo časťami obalov, z chladničky nemôže odtekať vyzrážaná voda. A priznajme si, toto miesto príliš často nečistíme, takže sa tam môže nahromadiť priveľa baktérií.
Na tento odtokový kanálik existuje špeciálna kefka, ktorá sa zvyčajne dodáva s chladničkou. Alebo vám poslúži aj obyčajná slamka, prípadne kúsok drôtu, ktorý obalíte handričku navlhčenú saponátovou vodou.
Umyte chladničku
Hoci to je otravná práca a málokomu sa do nech chce, vyhraďte si pravidelne čas na vyumývanie vnútra chladničky. Vyčistite jednotlivé priehradky, vyberte sklenené police a umyte ich. Použite obyčajnú teplú vodu s jarou, octovú vodu, prípadne jedlú sódu alebo citrónovú šťavu.
Po takomto umytí chladničku umyte čistou vodou a vyutierajte do sucha. Následne nechajte aspoň hodinu stáť nezapnutú s otvorenými dverami. Až potom ju zapnite do elektriny.
Pohlcovače pachu
Výborne v tomto smere pôsobí obyčajná citrónová šťava, ktorá pohlcuje veľa pachov. Ak ju tam dáte pre tento účel, výborne. Niektorí si však vytlačia citrónovú šťavu, aby si každé ráno dali čistú vodu s pár lyžičkami…a otvorený pohár so šťavou vložia do chladničky. Šťava však naberá na seba pachy, takže zvoľte radšej zatvárateľnú nádobku či pohár.
Do chladničky môžete vložiť aj rozpolený citrón, prípadne tanierik s čerstvo namletou kávou. Podobne pôsobí aj nastrúhaná pomarančová kôra, miska s jedlou sódou, biely ocot, drevené uhlie alebo miska ovsených vločiek.
Dobre roztriedené potraviny
Aj pre vás je chladnička jednoducho odkladacím priestorom? Bez nejakých pravidiel? Chyba!
Napríklad mäso má byť v samostatnej priehradke, ideálne úplne dolu.
Syry a tvarohy pohlcujú veľa pachov (celkovo mliečne výrobky), takže ich neskladujte vedľa rýb alebo inak aromatických potravín.
Zelenina a ovocie má byť v spodnej časti. Neuložte zvyšok zeleniny halabala, kde sa vám práve narýchlo hodí.
Jeden tip – ovocie pred vložením do chladničky neumývajte, rýchlejšie by sa totiž skazilo. To isté platí aj pre paradajky alebo inú zeleninu.
Prečítajte si tiež
Ako využiť odvhlčovacie vrecúška vložené k niektorým výrobkom?
Varené, surové, aromatické
Oddeľujte varené a surové potraviny, nemajte ich na jednej poličke.
Do chladničky nikdy nedávajte nádoby a hrnce s horúcim obsahom. Teplé jedlo zvyšuje vlhkosť a celkovú teplotu vnútri chladničky. Vytvára sa tak lepšie prostredie pre množenie nevhodných baktérií.
Aromatické potraviny vložte do dobre uzatvoriteľných nádobiek alebo vrecúšok. Tie vedia totiž narobiť najviac zápachu. Hoci vám vonku až tak „nesmrdia“, v chladničke je uzavretý priestor a navyše sa miešajú s inými pachmi.