Slivky. Ako nám prospievajú? A môžeme aj sušené?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedeli ste, že prvé sadenice slivky priviezol na naše územie panovník Karol IV? Aj tam môžeme nájsť nárečový názov karlátka. Odvtedy Slováci jedia slivky doslova na tony, pretože skvele prečisťujú organizmus, pomáhajú pri chudnutí, liečia viaceré zdravotné neduhy, ale čo je najdôležitejšie – vynikajúco chutia. Pochutnávali si na nich Gréci takmer pred dvetisíc rokmi a v starom Egypte ich považovali za mimoriadne výživné. Aj preto ich pridávali do hrobiek starých Egypťanov, aby mŕtvi netrpeli hladom. A už vtedy sa jedli sušené slivky – v karavánach obchodníkov, ktorí boli na cestách aj dlhé mesiace, dodávali ľuďom energiu a potrebné vitamíny.

Pokiaľ môžete, vyberajte iba domáce slivky. Tie dozrievajú koncom leta a čím sú dlhšie na strome, tým sú nadupanejšie výživnými látkami. Majú tak vyšší obsah fruktózy, ovocného cukru, a vitamínov. Dovezené slivky bývajú zvyčajne ošetrené chemicky (pesticídmi, herbicídmi a insekticídmi), takže sa im radšej vyhýbajte. Niekedy sa „skrášlia“ aj voskami alebo živicami, aby sa v regáloch viac leskli. A keďže sa zberajú nie úplne dozreté, aby sa počas prevozu nepokazili, neobsahujú toľko prospešných látok.
Čiže najkvalitnejšie sú domáce slivky, ktoré kúpite na trhoviskách alebo vymeníte so susedom za iné ovocie alebo zeleninu 🙂

Prečítajte si o zdraviu prospešných účinkoch sliviek. Pridáme aj recept na Makovo-slivkové rezy, na slivkový ocot a poradíme aj, ako si slivky usušiť.

 

Slivky plné zdravia

Nemusíme tu vymenúvať, čo všetko slivky obsahujú, aké vitamíny a minerály a antioxidanty. Je ich veľa a v tomto smere je slivka naozaj cenné ovocie. Najmä vitamíny skupiny B prospievajú našej krvotvorbe, zdravému srdcu, zlepšujú svalovú koordináciu a podporujú dobrú pamäť.
Obsiahnutý vitamín E chráni pred niektorými druhmi rakoviny a  navyše zlepšuje hojenie rán. Vďaka nemu slivky znižujú cholesterol v krvi a chránia pred infarktom a mŕtvicou.
Obsah vápnika zasa ovplyvňuje pevnosť kostí. Draslík chráni pred odvápňovaním kostí a v slivkách nájdete dokonca významný obsah bóru, ktorá pôsobí ako prevencia osteoporózy. K pokrytiu dennej dávky bóru stačí zjesť len 100 g sliviek.

slivky lekvár džem

Ozdravná slivková kúra

Slivky sú významnou zložkou pri boji s nadváhou, keďže čistia organizmus a zbavujú ho nadmerného tuku. Bránia mu dokonca v ukladaní do podkožných zásob – či už na bruchu, zadku, na bokoch alebo stehnách. Sú sýte, utíšia hlad a v 100 gramoch sliviek je asi 210 kJ.

Vyskúšajte ozdravnú slivkovú kúru – dobre vás to odvodní (obézni ľudia majú v tele neraz liter i viac vody navyše). Môžete si denne dopriať asi 200 gramov sliviek, ktoré vás navyše naštartujú, dodajú fyzickú i psychickú pohodu a zbavia stresu.
Slivky sú skvelé pre diabetikov. Majú nízky glykemický index a môžu pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi, a tým znížiť riziko vzniku diabetu 2. typu.

 

Sušené slivky

Mnohí sa pýtajú, či možno jesť bez problémov aj sušené slivky. Ideálne, keď si ich nasušíte sami zo svojich sliviek. Sušením sa zvyšuje obsah antioxidantov a železa.
Ako si nasušiť slivky? Nazbierajte ich v plnej zrelosti, pretrieďte a na 20 sekúnd ponorte do vriaceho roztoku 1% sódy bikarbóny. Tak odstránite voskový povlak, čo zasa urýchli sušenie.
Následne opláchnite vodou a môžete sušiť v sušičke. Buď s kôstkou alebo bez, ideálne na dve etapy: v prvej na 2 hodiny pri teplote asi 55 stupňov, v druhej etape na cca 20 hodín pri teplote 75 stupňov. Medzi tým nechajte slivky vychladnúť na pár hodín.

Sušené slivky však obsahujú väčšie množstvo kyseliny šťavelovej, ktorá môže vyvolávať problémy. Preto by ich nemali konzumovať osoby s ochorením ľadvín a žlčníka. Zdravé osoby bez nejakých obmedzení, ale samozrejme s mierou.

zaváranie bez cukruPrečítajte si tiež
Biozaváranie. Zaváranie bez cukru – zdravšie a lepšie.

Slivkový olej a slivkový ocot

Najmä v bioobchodoch kúpite slivkový olej, nie je najlacnejší (100 ml stojí okolo 10 eur), no úžasne vonia a je naozaj zdravý. Lisuje sa z kôstok za studena a používa sa pri liečbe opuchov, ale aj vnútorne proti zápche alebo na podporu močenia. Slivkový olej sa využíva aj v kozmetike, keďže pomáha udržiavať zdravú a sviežu pokožku. Je vítaným bojovníkom proti vráskam 🙂

Slivkový ocot sa zasa používa na oživenie rôznych ovocných nápojov, zákuskov a tort, ale aj do letných šalátov. Môžete si ho pripraviť aj doma. Vezmite asi pol kila sliviek, umyte ich a vykôstkujte. Vložte ich do fľaše so širokým hrdlom a zalejte kvalitným jablčným alebo hroznovým octom. Stačí pol litra. Zatvorte a nechajte odležať na teplom mieste zopár dní. Potom nápoj preceďte, prelejte do čistých fliaš a dobre uzavrite. Skladujte na chladnom a tmavom mieste.

slivky a recept na makovo-slivkové rezy

Makovo-slivkové rezy

SUROVINY: 320 g hladkej múky, ½ balíčka kypriaceho prášku do pečiva, štipka soli, 150 g práškového cukru, 125 g masla alebo rastlinného tuku, 1 žĺtok, 7 lyžíc mlieka, slivky

Plnka: 180 g maku, 80 g práškového cukru, 1 vanilkový cukor, 1 lyžička mletej škorice

POSTUP:

  1. Preosiatu múku premiešame s kypriacim práškom do pečiva a soľou. Pridáme cukor, pokrájaný zmäknutý tuk, žĺtok, mlieko a vymiesime hladké cesto.
  2. Cesto rozdelíme na dve časti. Jednu časť rozvaľkáme na veľkosť plechu a pomocou valčeka prenesieme na vymastený plech.
  3. Pripravíme si plnku: mak pomelieme, pridáme práškový a vanilkový cukor, škoricu a premiešame. Polovicu plnky nasypeme na cesto, pokvapkáme šťavou zo sliviek, rozložíme vykôstkované polovice sliviek a zasypeme zvyšnou makovou zmesou.
  4. Druhú časť cesta rozvaľkáme, uložíme na mak, popicháme vidličkou, okraje pritlačíme a pečieme 25 minút v rúre vyhriatej na 200 °C.
  5. Vychladnutý múčnik pokrájame a posypeme práškovým cukrom.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.