Bojujeme s ňou všetci záhradkári. Na jednej strane sme radi, keď prší – prospieva to úrode. Ale zároveň sa darí aj burine a tá nám niekedy doslova prerastá cez hlavu. Máte ju v chodníku, medzi dlaždicami, tlačí sa spod okrasných dekoračných kamienkov. Z najrôznejších miest a niekedy neviete, kam skôr a ako sa jej zbaviť.
Ak nechcete používať agresívne chemikálie, máme pre vás 11 tipov, ako sa zbaviť buriny. Väčšinou vám netreba nič špeciálne, len bežné veci, ktoré máte v domácnosti ako ocot, citróny, vodku ap.
11 tipov, ako sa zbaviť buriny
1.Ocot
Začnime octom – bežným kuchynským alebo jablčným.
je to asi najlacnejšia a ekologická alternatíva, ako sa zbaviť buriny. Vezmite kuchynský ocot a do litra primiešajte štvrť hrnčeka soli + pár kvapiek čistiaceho prostriedku Jar. Zvýšite tak jeho účinok. Nalejte do nádoby a postriekajte miesta s burinou. Pozor na kvety a rastliny, ktoré chcete, aby prežili J
2.Horúca voda
Naposledy sa nám skvele osvedčila obyčajná vriaca voda. Neverili sme, že to pomôže, ale pomohlo. Zohrejte vodu v rýchlovarnej kanvici a nalejte priamo na burinu. Ideálne na chodníčky a dlažbu, kde sa zo škár derie von burina. Burina uschne a potom len odstránite zvyšky.
3.Citrusy
Tie sú úplne prirodzeným prostriedkom proti burine. Nakrájajte bežný citrón na plátky a umiestnite ich na miesta, kde sa chcete zbaviť buriny. Prípadne vyšťavte citróny do vody, dajte do ostrekovača a aplikujte na dané miesta.
4.Vodka
Prekvapujúci tip, ale funguje. Páni ho asi nebudú mať radi J, ale vyskúšajte. Na miesto, z ktorého ste vytrhli burinu, nalejte trošku vodky (alebo nastriekajte). Prípadne vodkou postriekajte priamo burinu. Tú tento alkohol dehydruje a spáli.
Podobné účinky má aj iný silný alkohol, do ktorého navyše môžete primiešať malé množstvo čistiaceho prostriedku.
5.Borax
Bóritá soľ je vhodná nielen na čistenie škvŕn na oblečení, ale pomáha aj v boji proti burine. Či už sú to škáry v dlažbe, chodníčky, pri stenách, smelo do toho. V tomto prípade radšej ďalej o rastlín a kvetov, ktoré nechcete ohroziť.
6.Noviny
Ďalší menej čakaný bojovník proti burine. Vezmite bežné noviny (až po prečítaní, aby sa zvyšok rodiny nenahneval 🙂 ) a položte ich na miesta, kde chcete vyhubiť burinu. Zaťažte kamienkami po okrajoch a vyčkajte. Takto môžete použiť aj netkanú textíliu – burina bez prístupu svetla postupne odumrie.
7.Kukuričná múka
Kukuričnú múku môžete okrem kuchyne využiť aj v záhrade. Rozsypte ju na zaburinené miesta a nechajte pôsobiť. Kukuričný glutén funguje ako organický herbicíd, pričom neobsahuje žiadne toxické chemikálie. Je to dobrá prevencia na miestach, kde nechcete, aby vám vyrástla burina a začala sa rozširovať.
8.Slama
Keď zasadíte zeleninu a priesady, jednoducho hlinu posypte slamou. Tá potlačí rast buriny a neskôr sa rozpadne, takže pôdu ešte aj prihnojí.
Prečítajte si tiež
Čo sadiť k ovociu a zelenine, aby ste mali dobrú úrodu?
9.Horákom na burinu
Plynový horák vás tiež zbaví buriny a hodí sa najmä pri zelenine a rastlinách, ktoré vysievame priamo do záhonov. Napríklad taká mrkva – zasadíte a kým vzíde, potrvá to aj 12 dní. Burina je však rýchlejšia a vyklíči skôr. Horákom ju zlikvidujte tesne pred vzklíčením mrkvy a tak ju neohrozíte.
10.Správna kultivácia pôdy
Pravidelnou povrchovou kultiváciou pôdy tiež môžete bojovať proti burine. Zaobstarajte si špeciálnu kultivačnú motyku, ktorou medzi rastlinkami jemno narušíte pôdu do hĺbky asi 1 až 2 cm. To zabráni semenám buriny úplne vyklíčiť.
11.Soľ alebo sóda bikarbóna
Aj v záhradke je soľ nad zlato. Nasypte soľ do vody v pomere 1:2 a priveďte k varu. Roztok potom nalejte priamo na burinu. Podobne účinkuje aj jedlá soľ, ktorú ani netreba riediť. Nasypte ju priamo na zaburinené miesto, množstvo sodíka vytvorí pre burinu nepriaznivé podmienky.