Ak niekedy váhate, či sa vášmu funkčnému oblečeniu nič nestane, keby ste použili bežný prací prostriedok alebo ho usušili na radiátore, po prečítaní tohto článku budete mať v tom jasno. Poďme sa na starostlivosť o oblečenie určené na šport pozrieť z hľadiska jeho materiálového zloženia.
Najčastejšie používané materiály
Priamo na tele nosíme termoprádlo. Na výrobu termoprádla sa používajú buď syntetické materiály, prírodné materiály, alebo kombinácia oboch. Z jednotlivých materiálov sú vyskladané sendvičové tkaniny, ktorých vnútorná vrstva slúži najmä na odvod potu, a vonkajšia na udržanie tepla. A/alebo sa využíva technológia body mappingu – to znamená, že na jednom kuse oblečenia sa nachádzajú zóny s odlišnými materiálmi, pre ktoré sú charakteristické iné fyzikálne vlastnosti.
Z umelých materiálov nájdete na štítku o zložení najmä polypropylén (PP / POP), polyester (PES) a polyamid (PAD, nylon). Pre lepšiu priľnavosť k telu môžu byť do textílie pridané doplnkové materiály – elastické vlákna, známe pod obchodným názvom Spandex, Elastan alebo Lycra. Zápach a množenie baktérií sa zvyčajne eliminuje pridaním nano striebra príp. inými antibakteriálnymi úpravami. Z prírodných materiálov sa osvedčila predovšetkým vlna (merino, alpaka), menej často sa v termoprádle vyskytuje hodváb alebo bavlna. Všetky materiály majú výhody aj nevýhody.
Svojimi vlastnosťami sa každé termoprádlo môže odlišovať.
Konkrétne vlastnosti funkčnej bielizne závisia od:
- pomeru spomínaných materiálov,
- od typu vlákien – napr. PES vlákno môže byť kruhového prierezu, alebo s viacerými kanálikmi (vtedy odvedie viac potu a je vzdušnejšie), alebo môže byť duté (má teda aj dobré termoizolačné vlastnosti),
- od spôsobu, akým je textília tkaná,
- od celkového spracovania (strih, minimum švov, ploché švy,…).
Druhú vrstvu tvorí zväčša oblečenie z fleecu. Názvom fleece sa označujú všetky počesané pleteniny zo syntetických vlákien. Na výrobu sa najčastejšie používa 100 % polyester, spracovaný do krúteného vlákna. Vlákno sa následne splieta a povrch textilu sa upraví drôtenou kefkou do vlasu. Avšak za označením fleece sa môžu skrývať látky s rôznou funkčnosťou a rôznou kvalitou.
Najpopulárnejší je fleece z veľmi jemných mikropriadzí – microfleece. Vrcholom technologického vývoja je fleecový materiál Thermal-Tec, ktorého vlákna sú, na rozdiel od bežného fleecu, tvarované pozdĺžne a prierez nie je len hladký kruhový, ale členitý. Vlákno je duté. Z takéhoto typu vlákien potom vyplývajú pri rovnakej gramáži látky oveľa lepšie termoregulačné a tepelno-izolačné vlastnosti. Kvalitnejšie fleecové mikiny zvyknú byť tiež antialergické a s protižmolkovou úpravou.
Tretia vrstva – bundy, kombinézy, otepľovačky, lyžiarske nohavice – by mala byť nepremokavá, mať určitú tepelnú odolnosť, odolnosť voči vetru a priedušnosť. Vetruvzdornosť môže byť znížená na úkor priedušnosti a naopak, priedušnosť na úkor vetruvzdornosti.
Bundy môžu byť zateplené perím (kačacím, husacím) alebo umelým vláknom (napr. polyesterovými dutými mikrovláknami). Páperové bundy sú citlivé na vlhkosť – vlhké perie stráca izolačné vlastnosti a nehreje.
Obľúbeným materiálom na výrobu športového oblečenia a oblečenia pre outdoorové aktivity je softshell. Používa sa v dvoch prevedeniach ako tkaný softshell alebo ako membránový softshell s troma vrstvami. Vonkajšia vrstva je zväčša z hustého, tkaného, elastického vlákna s polyuretánovou vodoodpudivou úpravou. Druhou vrstvou je tenká membrána – zabezpečujúca odvod telesnej vlhkosti, vodeodolnosť a vetruvzdornosť. A vnútro sofshellu môže byť u teplých variantov spomínaný microfleece, ďalej froté alebo u tenkého softshellu pletenina (jersey).
Rozmanitosť materiálov údržbu športového oblečenia neuľahčuje, ale až taká veda to nie je
Výrobca je povinný uviesť na etikete, akým spôsobom sa o konkrétne oblečenie starať a v obchodoch so športovým oblečením, prípadne v drogérii, nájdete vhodný prostriedok na pranie aj impregnáciu na každý materiál.
V zásade treba dodržiavať tieto pravidlá:
- Funkčnú bielizeň zo syntetických materiálov treba prať, aj keď je suchá. Je v priamom kontakte s telom a pot môže spôsobiť nepekné škvrny, prípadne znížiť funkčné vlastnosti termoprádla.
- Perte oblečenie otočené naruby, príp. v ochranných sieťkach (predtým skontrolujte vrecká). Vo všeobecnosti sú vlhké vlákna citlivejšie, a preto sa môžu ľahšie mechanicky poškodiť. Vlna ani fleece sa vám tak rýchlo nezožmolkujú.
- Bubon naplňte len oblečením rovnakých, resp. podobných farieb a materiálov
- Perte na šetrnom programe – medzi 30 až 40°C, na nízkych otáčkach, prípadne bez odstreďovania.
- Používajte pracie prostriedky špeciálne určené na vlnu, membránové oblečenie, softshell, a pod. To isté platí aj pre impregnáciu.
- Nepoužívajte aviváž – mohla by zlepiť duté vlákno, upchať póry membrány a celkovo vlákno znehodnotiť. Takisto nepoužívajte zmäkčovače vody či bielidlo.
- Nesušte na sušiacom programe v práčke, ani v sušičke, na radiátore či na priamom slnku. Výnimkou sú len páperové bundy.
- Oblečenie vysušte voľne zavesené, alebo v prípade vlnených výrobkov, rozložené na sušiaku.
- Nežehlite.
- Skladujte zavesené alebo poskladané, tak aby oblečenie mohlo „dýchať“, v suchých priestoroch. Nie priamo na slnku.
Špeciálnou kategóriou je vrchný odev rybárov
Ak nechcete, aby vaše kvalitné rybárske oblečenie – prsačky, broďáky, pláštenky, nepremokavé kombinézy a pod. – stratilo na kvalite, nie je vhodné ho prať v práčke. Blato, krmivo a veľmi priľnavý rybí sliz očistite priamo pri vode vlhkou handrou alebo rukou. Doma sa ostatných nečistôt zbavíte tak, že sa oblečený postavíte do sprchovacieho kúta a studenou, maximálne vlažnou vodou sa poriadne osprchujete.
Takisto nie je vhodné takýto druh rybárskeho oblečenia žmýkať, a to ani v rukách. Najväčšiu vodu nechajte stiecť ešte v sprche, potom sa vyzlečte, zaveste oblečenie na vešiak a umiestnite ho doschnúť do prievanu.
Sušenie na radiátore alebo na priamom slnku na oblečení takmer s istotou spôsobí škody. Čo i len trochu vlhké rybárske oblečenie od rosy, hmly, alebo skrz sprchu do skrine nepatrí – môže vám zaplesnieť alebo zhranatieť.
Starostlivosť si vyžaduje aj športová obuv
Kopačky NIKE, alebo akékoľvek iné kvalitné kopačky ďalších značiek majú na podrážke štuple, kde sa ľahko zachytáva špina. Takže pokiaľ ste majiteľom lisoviek určených na prírodný trávnik, kopačiek so šróbovacími štupľami do ťažkých terénov – na dážď a podmáčané ihriská, lisokolíkov, túrf alebo kopačiek s podrážkou typu AG, hneď po zápase ich očistite od hrubých nánosov špiny medzi štupľami. Zvládnete to napr. pomocou drievka či kameňa, ktorý nájdete na zemi.
To isté platí aj pre trekingovú (turistickú) obuv s hrubou drážkovanou podrážkou, príp. inú športovú obuv určenú do exteriéru. Ďalej postupujte tak ako pri športovej obuvi do interiéru, podľa rozsahu znečistenia a materiálov nasledovne:
- Hladká useň – môže byť očistená mäkkou suchou handričkou alebo vlhkou špongiou namočenou v čistej, príp. mydlovej vode. Suchú kožu ošetrite vhodným krémom, naimpregnujte impregnáciou podľa typu povrchovej úpravy kože.
- Brúsenú kožu (velúry a nubuky) naimpregnujte už pred prvým použitím a vždy čistite nasucho – existujú na to špeciálne brúsne gumy alebo kefky a takisto špeciálne mlieko.
- Lakovaná a povrstvená koža – nečistotu odstráňte vlhkou handričkou a utrite do sucha. Obuv treba chrániť pred mrazom pomocou špeciálneho prostriedku na lakovanú useň.
- Plast a guma – jednoduchá údržba vodou so saponátom. Potom vyutierať do sucha alebo nechať voľne vyschnúť.
- Textil – vyčistite buď jemných kefovaním na sucho alebo vlhkou handričkou. Škvrny odstraňujte čističom škvŕn na textil. Impregnujte sprejom na textil.
- Obuv s membránou – používajte výhradne prostriedky určené na ošetrenie obuvi s membránou.
Prečítajte si tiež
Chystáte sa opäť začať lyžovať? Toto vám môže zachrániť život
Pamätajte si tiež…
- Obuv pri znečistení vyčistite čo najskôr, u športovej obuvi najlepšie po každom použití.
- Každú obuv, aby sa nepoškodila (tvar, membrána,…), je dôležité chrániť pred nevhodnými chemikáliami a rozmočením. Preto do práčky žiadna obuv nepatrí!
- V prípade rozmočenia sušte topánky pri izbovej teplote, nikdy nie v bezprostrednej blízkosti tepelných zdrojov.
- Pri sušení používajte napínacie kopyto vhodnej veľkosti alebo topánky vypchajte novinovým papierom.
- Ak je potrebné, použite „obuvák“, aby ste nezdeformovali pätu, resp. opätok.
— PR článok —
Foto: Dreamstime, Pixabay