Pozriete na nadpis článku a poviete si – prečo práve 10% a iba toľko? Ja chcem byť šťastnejší viac… Buďme však objektívni: naše šťastie sa skladá z mnohých kúskov a jednoduchá rýchla meditácia vám môže priniesť oveľa viac pohody a šťastia, ako by ste čakali. Vážne.
Naučíme vás, ako správne meditovať a pritom vám na to stačí aj pár minút denne. Treba len poznať hlavné zásady, postup a vedieť, čo je dôležité.
Bežná meditácia nezahŕňa kopu čudných úkonov, nemusíte sa poskladať do krkolomnej polohy, ani vydávať čudné zvuky, či nosiť špeciálne oblečenie. Meditovať môžete kedykoľvek a kdekoľvek, ako vám nižšie ukážeme.
Ako nám meditácia pomáha?
Podľa výskumov meditovanie:
- znižuje krvný tlak
- napomáha regeneráciu po uvoľnení stresového hormónu kortizolu
- zlepšuje funkciu a odpoveď imunitného systému
- spomaľuje vekom spôsobenú atrofiu mozgu
- zmierňuje symptómy depresie a úzkosti.
Štúdie dokazujú, že meditácia redukuje násilie vo väzniciach, zvyšuje produktivitu na pracovisku a zlepšuje správanie i známky detí v škole.
Z pohľadu neurovedy je všetko veľmi zaujímavé. Neurovedci už roky nazerajú do hláv meditujúcich ľudí, pričom zistili, že táto činnosť prepája kľúčové časti mozgu týkajúce sa sebauvedomenia, súcitu a odolnosti.
Podľa istej štúdie publikovanej v Harvard Gazette dochádza po ôsmich týždňoch meditácie k značnému poklesu hustoty sivej hmoty v časti mozgu súvisiacej so stresom.
Výborne to rozobrali meditačný inštruktor Jeff Warren a moderátor televízie ABC Dan Harris v knihe Meditácia pre nervóznych skeptikov. Výborná knižka plná odborných rád a praktických tipov, založená na vedeckých faktoch, takže žiadne dohady a „domnievame sa“. Mimochodom, knižka má podtitul Ako byť o 10% šťastnejší 🙂
Ako správne meditovať
Pre to najjednoduchšie meditovanie, ktoré môžete vyskúšať hneď teraz, existuje niekoľko základných krokov.
- Pohodlne sa posaďte. Najvhodnejšie je, aby vaša chrbtica bola vystretá, čím zabránite neúmyselnému zadriemaniu. Ak vám vyhovuje turecký sed, smelo do toho. Ak nie, zvoľte stoličku.
Môžete zatvoriť oči alebo ich nechať otvorené a zamerať sa nejaký neutrálny bod na podlahe.
- Naplno sa sústreďte na každý svoj výdych a nádych. Zamerajte sa na miesto, kde ich cítite najvýraznejšie – svoju hruď, brucho či nozdry. Nemyslite na dýchanie, jednoducho prežívajte ten fyzický pocit. Na udržanie pozornosti si môžete v duchu nádychy a výdychy komentovať slovami ako dnu a von.
- Tretí krok je kľúčový. Len čo sa o to pokúsite, vaša myseľ takmer iste začne protestovať. Napadnú vám rôzne myšlienky, ako napríklad:
Čo budem obedovať?
Nezišiel by sa mi nový účes?
Fakt sa Jana zaplietla v robote s Robom?
Nič sa nedeje. Je to celkom normálne. Podstatné je, aby ste si všimli, že ste nesústredení, a začali odznova. A odznova a odznova.
Prečítajte si tiež
4 pózy jogy na zaručené odbpranie stresu.
„Vždy keď sa prichytíte, že ste myšlienkami inde, a vzápätí sa opäť sústredíte na dýchanie, je to, akoby ste napínali biceps v mozgu. Ide aj o radikálny čin – rušíte svoj celoživotný zvyk prechádzať sa v hmle dumania a plánovania a skutočne sa zameriavate na momentálne dianie,“ popisujú autori v knihe Meditácia pre nervóznych skeptikov.
Mnoho ľudí predpokladá, že by nikdy nemohli meditovať, lebo nedokážu prestať premýšľať. Cieľom však nie je vyčistiť si myseľ, ale sústrediť sa aspoň na niekoľko nanosekúnd. A keď sa vaša koncentrácia naruší, treba začať odznova. To, že sa akoby stratíte a začnete od začiatku, neznamená, že sa vám v meditácii nedarí, ale naopak – dosahujete úspech.