Ako zvýšiť svoje rezervy? Skúste trik úspešných, ako sú Steve Jobs, Mark Zuckerberg, či Barack Obama

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Každý deň robíme mnoho malých rozhodnutí, ktoré nás oberajú o čas a energiu. Často sú to nepodstatné veci, ako napríklad čo si oblečieme na seba, čo budeme jesť na obed alebo aký film si pozrieme večer.
Aj keď sa tieto rozhodnutia môžu zdať bezvýznamné – povieme si, „veď tomu venujem len pár sekúnd“ –  v konečnom dôsledku sa môžu nahromadiť a potom nám brania  v riešení podstatných vecí. Aký jednoduchý trik používali úspešní ľudia ako Steve Jobs, Mark Zuckerberg, či Barack Obama, aby sa vyhli takejto strate času a potenciálu? Ako zvýšiť svoje rezervy?

Barack Obama a jeho rutina

Ak ste pozorne sledovali Baracka Obamu v čase, keď bol prezidentom USA, možno ste si všimli, že takmer pri všetkých verejných príležitostiach mal na sebe rovnaký typ modrého alebo sivého obleku.
Nešlo o žiadny módny trend, ale bol to trik, ako si zjednodušiť život. A sústrediť sa na dôležité veci, premýšľať len o tom, čo nás posúva, čo je podstatné.

Obama sa domnieval, že ak nebude musieť robiť malé, ale nepodstatné rozhodnutia, ktoré by ho pripravovali o pozornosť, ušetrí si psychické rezervy na povinnosti spojené s prezidentským úradom. Michelle zrejme nad jeho správaním prevracala očami. „Moja žena si robí žarty z  toho, akým som sa stal rutinným,“ povedal.

Úspešní a ako zvýšiť svoje rezervy

Obama však nie je jediný, kto má takýto úsporný plán. Boli a sú viacerí…

  • Arianna Huffingtonová, grécko-americká podnikateľka, zakladateľka vplyvného Huffington Post
  • Steve Jobs, americký podnikateľ, dizajnér, spoluzakladateľ spoločnosti Apple
  • Richard Branson – britský podnikateľ, miliardár a humanista, známy aj ako majiteľ značky Virgin, ktorá zahŕňa viac ako 400 spoločností.
  • Mark Zuckerberg – podnikateľ a programátor, spoluzakladateľ Facebooku

Aj títo slávni a úspešní ľudia zjednodušili svoj šatník, aby sa ich mozog mohol venovať náročnejším úlohám. „Mal by som pocit, že si nerobím svoju prácu, keby som vynakladal akúkoľvek energiu na veci, ktoré sú v mojom živote hlúpe alebo nepodstatné,“ povedal Zuckerberg v jednom rozhovore.

Toto uvažovanie sa podľa všetkého zakladá na spoľahlivom vedeckom výskume, ktorý Obama citoval v rozhovore pre Vanity Fair. „Vedci sa už desaťročia domnievajú, že akékoľvek duševné úsilie – napríklad robenie rozhodnutí, vyhýbanie sa rozptýleniu alebo odolávanie pokušeniu – čerpá zo zásob glukózy v mozgu. Keď sa ráno zobudíme, máme tohto dôležitého paliva dostatok, no vždy, keď používame svoju myseľ, ho ubúda, čo vedie k zhoršenej koncentrácii a sebakontrole v priebehu dňa,“ píše vo svojej skvelej knihe Efekt očakávania David Robson.

Aj váš mozog má svoje hranice

Ako povedal jeden odborník pre Financial Times: „Váš mozog dokáže každý deň vyprodukovať len určité množstvo kvalitného myslenia.“
Podľa tejto teórie by tak to, že máme obmedzené psychické rezervy, mohlo vysvetľovať prokrastináciu v práci. Každý okamih, keď musíme zapojiť sebakontrolu, aby sme sa sústredili na úlohu, ktorú máme pred sebou, nás oberá o trochu energie, až nakoniec neodoláme nutkaniu pozrieť sa na Facebook, Twitter alebo YouTube. A tak v popoludňajšom útlme mrháme časom, zatiaľ čo hodiny odrátavajú čas do konca dňa.

prokrastinácia žena so šálkouPrečítajte si tiež
Prokrastinácia je zlodej života. Ako sa jej zbaviť?

Dôsledky množstva malých rozhodovaní

Dôležité je, že tieto isté psychické rezervy podľa všetkého využívame pri vykonávaní mnohých ďalších úloh, čo znamená, že úsilie v jednej oblasti môže údajne viesť k výpadkom v inej. To je zrejme dôvod, prečo niektorí ľudia po náročnom dni v kancelárii jedia príliš veľa nezdravého jedla. Keď sa musíme dlhý čas sústrediť, strácame energiu potrebnú na to, aby sme odolali pokušeniu v podobe sušienok.

Neskoré nočné nakupovanie na stránkach, ako je Amazon a eBay, by sa dalo podobne pripísať na vrub unavenému mozgu. Keď sú naše psychické rezervy vyčerpané, nedokážeme odolať míňaniu peňazí na zbytočnosti, ktoré neskôr ľutujeme. Niektorí autori dokonca tvrdia, že naše obmedzené psychické rezervy by mohli vysvetľovať, prečo vysokopostavení ľudia podvádzajú svojich manželov či manželky.

ako-zvysit-svoje-rezervy

Triky, ako na to

Existuje niekoľko tipov, ako znížiť počet malých rozhodnutí, ktoré musíte robiť každý deň:

ikona zdvihnutý palecVytvorte si rutinu, ktorá vám môže pomôcť automatizovať niektoré z každodenných rozhodnutí, takže nad nimi nemusíte príliš premýšľať. Napríklad rutina v rannom obliekaní, pri raňajkách, počas cesty do práce.

ikona zdvihnutý palecDelegujte a zjednodušte: ak to ide, presuňte úlohy na iných ľudí alebo ich úplne vylúčte. Napríklad si môžete najať upratovačku, ktorá vám pomôže s domácimi prácami, alebo si môžete objednať jedlo namiesto varenia. Môžete tiež zjednodušiť svoj život tým, že sa zbavíte vecí, ktoré nepotrebujete alebo nepoužívate.

ikona zdvihnutý palecVšímajte si svoje spúšťače: Všimnite si, aké veci vás najčastejšie vedú k tomu, že robíte veľa malých rozhodnutí. Napríklad, ak zistíte, že ste v strese, keď ste hladní, skúste si pred odchodom z domu zjesť zdravú desiatu.
Alebo, ak zistíte, že ste ľahko rozptýlení, skúste pracovať v tichom prostredí bez rušivých vplyvov.

ikona zdvihnutý palecVenujte čas tomu, čo je naozaj dôležité: Keď znížite počet malých rozhodnutí, ktoré musíte robiť každý deň, budete mať viac času a energie na to, aby ste sa venovali skutočne podstatným veciam. Takým, ktoré vás rozvíjajú, pomáhajú vám napredovať, priblížia vás rýchlejšie a priamejšie k úspechu ap. Ale pokojne to môže byť aj častejšie trávenie času s blízkymi, či s priateľmi.

Zdroj a foto: Efekt očakávania, Sila zvyku,
Zen Habits, Minimalist Baker, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.