Bojná. Unikátne pamiatky o christianizácii Slovanov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bojná je sotva dvojtisícová obec v okrese Topoľčany, kde sa však našli vzácne nálezy. Najstaršie sú datované do mladšej doby kamennej, sídliskové objekty sa našli aj z doby bronzovej a po vláde Keltov a Germánov si územie podmanili Slovania. Sídliská Valy sú predpokladom, že v období Veľkej Moravy bolo obývané aj územie súčasnej obce.

Poďte sa spolu s naším portálom a časopisom Krásy Slovenska pozrieť do tejto zaujímavej dedinky. Ako viete, časopis Krásy Slovenska vychádza už vyše 100 rokov a je to najdlhšie kontinuálne vychádzajúci časopis u nás. Prináša rôzne tipy na výlety, turistiku, zaujímavé lokality, pútavé pamiatky… jednoducho, všetko pre milovníkov Slovenska, prírody, našej histórie a kultúry. Ak uvažujete nad hodnotným vianočným darčekom, vyskúšajte predplatné, ktoré ponúkajú – tlačené, online a navyše s 20% zľavou na knižné novinky vydavateľstva Dajama.

Krásy Slovenska predplatné

Bojná

Bojná na mapeBojná leží na východnom úpätí Považského Inovca pod majestátnym vrchom Marhát, ktorý je vysoký 748 m. O obci sa datuje prvá písomná zmienka z roku 1424, keď po Keltoch a Germánoch obsadili toto územie slovanskí predkovia. Obec – tak ako aj iné obce na našom území – postihla katastrofa po nájazdoch Turkov v roku 1530, Bojnú vypálili.
Ale Bojňania sa rozhodli zostať a svoju obec znovu postaviť, pri čom im pomohlo vinohradníctvo, remeslá, trhy a jarmoky.

Jej názov zrejme vychádza z praslovanského slova „bojňa“, označujúceho usadlosť v blízkosti miesta s vojenskou posádkou, ktorej prítomnosť na hradiskách je doložená.

Hradisko Valy

História Bojnej ale siaha ešte do skoršej doby, do 9. storočia, o čom svedčia archeologické výskumy. V horách nad obcou bolo objavené hradisko Valy, ktoré zaraďuje Bojnú do tohto obdobia. Výskum v archeologickej lokalite je taký rozsiahly, že trvá už niekoľko rokov.

Našli sa tu vzácne artefakty, ktoré Bojnú preslávili, či už to boli pozlátené reliéfne plakety s priemerom takmer 20 cm a vzácny bronzový zvon. Jedinečné objavy odkrývajúce dávnu minulosť fascinujú nielen odborníkov, ale aj laickú verejnosť. Kópie nájdených artefaktov sú uložené v Archeologickom múzeu Veľkej Moravy v Bojnej aj s ďalšími pokladmi tohto územia. Dostali sa aj do Vatikánu pápežovi Františkovi ako dôkaz o existencii slovenskej štátnosti v minulých storočiach.

Slovanské hradisko Bojná Valy

Slovanské hradisko Bojná Valy.

Atmosféra stredoveku

ludova tvorba v parku

Ľudová tvorba v parku.

Atmosféru stredoveku možno v Bojnej zažiť každoročne počas cyrilo-metodských slávností, kedy sa celé hradisko prenesie do doby dávno minulej a ožije v duchu 9. storočia so všetkým, čo k tomu patrí. Výskum tejto lokality, ktorý vedie Dr. Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre, povzniesol Bojnú a umocňuje povedomie ľudí zaujímajúci sa o históriu.

„Keď sa prechádzam dedinou, pozorujem, že stará architektúra sa z dediny vytráca a len ťažko sa dá nájsť čo i len jeden dom s dávnymi stavebnými prvkami. Skôr by sme našli novšie ulice s architektúrou socialistického realizmu, starší obyvatelia si ešte pamätajú, ako vznikali,“ popisuje pre časopis Krásy Slovenska Milan Hlôška.

Obec krášli v centre malý, ale pekný park s detským ihriskom a prvkami ľudovej tvorby z dreva, znázorňujúcej históriu obce. Na konci Bojnej, takmer pod horou je Ranč pod Babicou, ktorý ponúka návštevníkom občerstvenie v príjemnom prostredí a najmä deti poteší mini ZOO. Príjemné posedenie pri káve v reštaurácii spríjemňujú lastovičky, ktoré sa tu udomácnili a robia návštevníkom spoločnosť.

Pozrite si úžasný dokument hradisko Bojná – Valy:

 

Autor a foto: Foto: M. Hlôška a J. Lacika, wikimedia/Lukáč Peter
V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska.
Objednajte si predplatné na rok 2024 a získajte ďalšiu zľavu.

Vzácny bronzový zvon a maketa hradiska v expozícii múzea

Vzácny bronzový zvon a maketa hradiska v expozícii múzea.

Ranč pod Babicou

Ranč pod Babicou

Kostol Všetkých svätých

Kostol Všetkých svätých

Bojná Valy


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.