Brokolicové klíčky. Zdravá bomba pre vaše telo – ako si ich vypestovať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Brokolicové klíčky patria medzi najzdravšiu potravinu na svete, no málokto si to uvedomuje. Naše mamy a staré mamy mali pravdu – brokolica a spol. mimoriadne prospievajú nášmu zdraviu a to najmä vďaka zlúčenine, ktorá sa nazýva sulforafan. Táto účinná chemická látka vzniká, keď sa v dôsledku žuvania spoja dve ďalšie zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v oddelených častiach buniek brokolice a spol. Tou spoločnosťou myslíme ďalšiu hlúbovú zeleninu, kapustu, reďkovky, rukolu, ružičkový kel, kaleráb. A pôsobia na nás antioxidačne, antimikrobiálne, protizápalovo a protiobezitne.
Prečítajte si, ako to funguje a že sa naozaj oplatí zaradiť viac tejto zeleniny do jedálnička. Prezradíme, prečo sú ešte lepšie brokolicové klíčky a ako si ich jednoducho vypestovať.

Zázračný sulforofan – ako pôsobí?

„V súčasnosti sa skúma vplyv sulforafanu na mnohé ochorenia a už sa ukázal byť veľmi sľubným prostriedkom pri liečbe alebo prevencii rakoviny, autizmu, autoimunitných ochorení, zápalu mozgu, črevných zápalov a obezity. Jedna fascinujúca štúdia odhalila, že myši kŕmené potravou podporujúcou obezitu, avšak s prídavkom sulforafanu pribrali na hmotnosti o 15 percent menej a mali o 20 percent menej viscerálneho tuku ako myši s rovnakou stravou bez sulforafanu,“ uvádza Max Lugavere v knihe Geniálne potraviny.

Sulforafan nie je vitamín, ani základná živina, ale silný genetický modulátor známy tým, že aktivuje antioxidačnú dráhu zvanú Nrf2, čo je hlavný telesný spínač pre tvorbu účinných chemických látok, ktoré likvidujú oxidačný stres.
Túto dráhu síce stimulujú aj iné prospešné látky, napríklad rastlinné polyfenoly. Sulforafan je však tým najsilnejším aktivátorom.

brokolicové klíčky

Prečo jesť brokolicové klíčky?

Odborníci zistili, že ešte lepšie ako samotná brokolica sú brokolicové klíčky, alias výhonky. Tie obsahujú 20- až 100-krát viac látok produkujúcich sulforafan ako dospelá rastlina. Pokiaľ ide o obsah mikroživín, tam je zasa na tom lepšie dospelá rastlina, ktorá je výživnejšia.
Len pre zaujímavosť – z hľadiska schopnosti vytvárať sulforafan zodpovedá 0,5 kg klíčkov až 50 kg dospelej brokolice!

Takže zaraďte hlúbovú zeleninu do svojho jedálnička a doprajte si ju surovú, aj varenú. Len pamätajte na to, že jedna z dvoch zlúčenín, ktoré vytvárajú sulforafan sa pri tepelnej úprave vysokými teplotami ničí. Varená brokolica a ďalšia hlúbová zelenina teda stráca schopnosť tvoriť sulforafan pri žuvaní. Spomínaná zlúčenina sa volá myrosináza a tú môžete prípadne doplniť dodatočne – obzvlášť bohatý na ňu je horčičný prášok (horčičné semienka). Takže môžete si uvariť brokolicu a posypať ju horčičným práškom.

odrezky a zvyškyPrečítajte si tiež
Odrezky nevyhadzujte. 11 tipov, ako ich ešte môžete využiť.

Vypestujte si brokolicové klíčky

brokolicové klíčkyJe to absolútne jednoduché a lacné, pritom také prospešné pre náš organizmus. Stačí keď si kúpite organické semená brokolice (100 g vás vyjde na cca 4 eurá) a nejakú nádobku na klíčenie (pokojne pohár so širokým hrdlom a uzáverom). Najprv semiačka namočte do vody na niekoľko hodín, potom ich presypte do nádobky na klíčenie a tú dajte do tmavej miestnosti a nechajte cez noc. Zlejte vodu a dvakrát denne ich jemne oblievajte novou vodou, studenou. Zakrúžte pohárom, aby sa všetky semienka obalili vodou a takto to opakujte 3 dni. Semienka by mali byť vlhké, mokré, ale nemali by plávať v množstve vody.

Už po pár dňoch uvidíte prvé klíčne lístky (najskôr jemné koreňové chĺpky) a o týždeň budú úplne vyvinuté, čiže majú cca 5 až 8 cm. Ak máte klíčky v tmavej miestnosti, budú klíčky viac do žlta, ak ich chcete zelené, vytiahnite ich na kuchynskú dosku alebo parapet, aby boli vystavené slnečnému žiareniu. To naštartuje tvorbu chlorofylu.

Brokolicové klíčky môžete rozmixovať do smoothie, posypať nimi chlebík, hamburger, pridať ako zeleninu k hlavnému jedlu, či do šalátov. Jedzte ich surové, môžete priamo z pohára. Ak nezjete všetky, dajte zvyšok do chladničky a zjete ich neskôr.

Foto: maxlugavere.com, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.