Rebarbora – jedna z najzdravších zelenín. Účinky a pestovanie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rebarbora pripomína svojimi listami lopúchy, no od nich ju odlišuje aj dvojmetrové kvetenstvo, ktoré sa objavuje od mája do júna. Z rebarbory viete pripraviť vynikajúcu, kyslú marmeládu. Tiež dodá osviežujúcu chuť rôznym múčnikom. Spracováva sa na kompót a pri ďalších receptoch.
Pre obsah kyseliny šťaveľovej je však rebarbora menej vhodná pre ľudí, ktorí trpia ľadvinovými ochoreniami. Tiež ju nikdy nekonzumujte surovú. Pozor aj na častú konzumáciu. Inak ale rebarbora patrí medzi najzdravšie zeleniny, takže určite ju pridajte do svojho jedálnička.

Odkiaľ prišla rebarbora?
Rebarbora (rheum rhabarbarum) pochádza z oblastí severného Mongolska a Zabajkalu. Má desiatky druhových príbuzných, niektoré sa pestovali už v starej Číne, či antickom Grécku.
Jedna teória hovorí, že rebarboru doviezli do Európy barbari, preto ju začali označovať ako re-barbarum, čiže „vec od barbarov“.

Rebarbora sa veľmi rýchlo udomácnila v Anglicku a najmä vo Francúzsku, kde ju zaradili medzi špenátovú zeleninu. Stonky vyhľadávali ľudia najmä kvôli skvelým kompótom a želé. Neskôr sa rozšírila aj do ostatných krajín Európy.
Rebarbora bola obľúbená najmä pre jej vysokú úrodu. Zároveň dodávala množstvo vitamínu C, provitamínu A a ďalšie dôležité látky.

 

Zdravie z rebarbory

Rebarbora vynikajúco vplýva na zdravý vývoj kostí. Obsahuje totiž veľa vitamínu K, ktorý ich robí pevnejšie. Zároveň je tak prevenciou pred osteoporózou. Lekári ju odporúčajú najmä dievčatám, prípadne deťom, ktoré rýchlo rastú, aby si vytvorili pevný základ kostí.

Rebarbora tiež upokojuje, keďže má množstvo vitamínov. Prostredníctvom antoxidantov čistí telo a chráni nás pred chorobami, ktoré môžu vzniknúť z priveľkého tlaku.
Upravuje trávenie, pomáha pri kŕčoch v žalúdku, pri nafukovaní a najviac ju oceníte, ak mávate problémy so zápchou. Rebarbora totiž podporuje pravidelné vyprázdňovanie a upravuje stolicu.

V súčasnosti trpíme mnohí skrytými zápalmi (prečítajte si napríklad náš článok s expertom na zápaly v tele). Rebarbora je v tomto smere neoceniteľná. Dokáže podporiť a naštartovať imunitu, čím sa rýchlejšie môžete zbaviť zápalu v tele a súvisiacich problémov.

rebarbora stonka

 

Ako rebarboru pripraviť?

Najskôr ju musíte dobre očistiť. Jedlé sú dužinaté listové stopky – najlepšie sú jemné, mladé. Tmavočervené až bordové sú sladšie. Zelené a žlté zasa kyslejšie.

Stiahnite jemnú červenú šupku, ktorú by ste inak nepožuli a mohla by uškodiť vášmu tráveniu. Ideálna na spracovanie je čerstvá rebarbora, aby nemala výrazné vlásočnice. Pokrájajte ju na kocky, posypte cukrom a nechajte pustiť šťavu.
Potom ju ďalej spracujete podľa receptu. Na cesto koláča ju môžete poukladať surovú alebo si ju predvarte. Môžete ju upiecť so zemiakmi, ktorým dodá jedinečnú chuť, uvidíte.

Rebarbora je úžasná v kombinácii s tvarohom, do nákypov aj na kysnuté koláče. Výborne chutí k syru, ako plnka do pečiva. Môžete z nej urobiť nielen kyselkavý džem, ale aj víno, šťavu alebo kompót.

Netradičný kompót z rebarbory
Potrebujete asi pol kila stoniek, 250 gramov cukru, pol litra vody, citrón a klinčeky. Stonky umyte pod studenou vodou, dôkladne ošúpte a nakrájajte na asi dvojcentimetrové kúsky.
Z vody, cukru a klinčekov uvarte cukrový roztok, doň potom pridajte rebarboru a koliesko citrónu. Varte tak dlho, kým stonky naozaj nezmäknú. Môžete podľa potreby ešte pridať vodu alebo prisladiť – je to na vašich osobných preferenciách.
Hotový kompót naložte do misiek a podávajte buď teplý alebo chladený, so šľahačkou a čokoládou.

 

Ako pestovať a zbierať rebarboru?

Rebarbora patrí k najskorším zeleninám. Len čo pôda rozmrzne, okamžite vyženie nad povrch. V týchto začiatkoch jej vytvorte ochranu zo silnej vrstvy rašeliny alebo lístia a mráz už neskôr neprenikne do pôdy. Usledujte si tento čas a nasteľte ju skôr, ako opäť udrú mrazíky, aby rastlinu nepoškodili. Koncom januára býva posledná možnosť.

Starostlivosť o rebarboru ako mrazuvzdornú rastlinu nie je vôbec zložitá. Uprednostňuje hlbokú humóznu pôdu, skôr neutrálnej alebo zásaditej pH hodnoty. Na slniečku rebarbora dozrieva rýchlejšie ako v polotieni. Počas celej doby vegetácie jej doprajte dostatok vlahy, pravidelne odstraňujte kvetenstvo, aby sa rastlina zbytočne nevysiľovala.

Rebarboru zbierame v druhom roku pestovania, najlepšie už od polovice apríla až do polovice júna, resp. do sv.Jána (24.júna, ako odporúčali naše babičky). Neskôr ju už nezbierajte, stopky obsahujú viac kyseliny šťaveľovej, ktorá môže viac dráždiť. Úroda z jednej rastliny môže byť aj do sedem kíl.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.