Červený Kameň. Za rozprávkou a dravými vtákmi | Tip na výlet

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Červený Kameň je jeden z najzachovalejších hradov na Slovensku. Patril do sústavy stredovekých pohraničných hradov a slúžil na ochranu západných hraníc Uhorska. Hrad postavili v 13. storočí na kremencových skalách červenkastej farby, podľa ktorých dostal aj svoj názov.
Môžete tam zažiť napríklad scénické prevedenie klasických rozprávok i prehliadku remeselných zručností spojenú s hrami pre deti. Každý mesiac sa tam konajú akcie, napríklad festival zabudnutých remesiel, koncerty, samozrejme Deň detí na hrade, pred Vianocami Mikuláš na hrade, či vianočné scénické prehliadky.
Na Červený Kameň sa však oplatí zájsť, aj keď tam práve nie je žiadne podujatie. Vyberme sa tam spolu – dáme vám užitočné informácie, ako sa tam dostať, koľko to stojí a čo tam možno vidieť.

 

Ako sa dostanete na Červený kameň?

Múzeum Červený Kameň sa špecializuje na vývoj bytovej kultúry šľachty a meštiactva na Slovensku. Už samotný areál stojí za návštevu.
Červený Kameň je situovaný v strednej časti Malých Karpát a svojou polohou pekne dotvára ich kolorit. Hrad je ľahko dostupný a už dávno sa stal obľúbenou rodinnou destináciou. V priestoroch hradu žijú aj dravé vtáky, ktoré možno vo vybraných časoch pozorovať. Oddych poskytne príjemné prostredie záhrad, kde nájdete viaceré lavičky, a občerstviť sa môžete v útulnej kaviarni.

K Červenému Kameňu sa dostaneme pešo, bicyklom, autom alebo autobusom z obce Častá alebo Píla, z ktorých nás navigujú informačné dopravné značky, radia autori vo vynikajúcom sprievodcovi Bratislava a okolie pre deti a ponúkajú konkrétne tipy:
Ak idete autom, zaparkujte  priamo na parkovisku pri Červenom Kameni.
Ak prídete autobusom, vystúpte priamo pri hrade na zastávke Častá, Červený Kameň. Ak cestujete autobusom, ktorý prechádza obcou Častá, vystúpte na zastávke Základina, od ktorej pokračujte pešo ešte približne dva kilometre na hrad.
Pešo na hrad prídete po žltej alebo zelenej turistickej značke. Žltá trasa vedie zo Zochovej chaty do Častej a zelená z Modry do Sološnice.
Nižšie nájdete užitočné informácie, koľko stojí vstup na Červený Kameň – na veľký i malý okruh.

hrad Červený Kameň

 

Prehliadka hradu a hradného areálu

Po vstupe do areálu hradu prejdeme v letnej sezóne okolo stánkov so suvenírmi a pokračujeme štrkovým chodníčkom okolo fontány a lavičiek.
Postupne prejdeme bránou von zo záhrad a priamo pred sebou uvidíme vchod do minizoo s dravými vtákmi. Za symbolické vstupné si môžeme prezrieť jednotlivé druhy vtákov, prípadne sa zúčastniť odborného výkladu a prezentácie letu vtákov.
Po návšteve zoo odbočíme doľava a onedlho prídeme k bráne, ktorou prejdeme na ďalšie nádvorie.

Príjemnou lipovou alejou prejdeme ku kamennému mostu, ktorým prejdeme a ocitneme sa na hlavnom nádvorí hradu. Dominuje mu kamenná fontána s plastikou vzpínajúceho sa leva –  symbolu pálffyovského rodu. Nachádza sa tu kaviareň a pokladňa.
Tu sa tiež vstupuje do hradu počas prehliadok.

V ponuke je viacero okruhov. Môžete si pozrieť interiér šľachty z obdobia od renesancie až po secesie. Hradné podzemie, spálne a komnaty, jedáleň i rytiersku sálu.
Dozviete sa, ako sa žilo na hrade, deti poteší návšteva hradnej lisovne, zaujímavá je prehliadka celej severnej bašty a tiež renesančná pevnosť – hradná priekopa, rozľahlé pivnice a unikátne zachovaný obranný systém hradu z 16.storočia.Knihy o Slovensku Dajama

 

Povesť o mudrcoch

Výstavba hradu Červený Kameň je opradená povesťou. Traduje sa, že ešte pred začiatkom stavby sa zišlo 12 mudrcov, ktorí mali rozhodnúť o najlepšom mieste, kde hrad postaviť. Jedenásť mudrcov navrhlo vrch Kukla, ktorý leží naproti vrchu, na ktorom je hrad Červený Kameň postavený.
Najmladší mudrc však navrhol vrch, na ktorom sa hrad nachádza dnes. Jedenástich mudrcov začal presviedčať, že na vrchu Kukla sa stretávajú duchovia a strašidlá a stavebný ruch ich iba rozhnevá. Väčšina však napokon rozhodla pre vrch Kukla a tak sa začalo so stavbou.

Hneď v prvú noc sa udiali čudesné udalosti. Postavené základy boli prenesené na susedný vrch. Robotníci na druhý deň na vrchu Kukla nenašli nič zo základov, ktoré postavili deň predtým. Znova sa teda mudrci zišli a dali za pravdu najmladšiemu mudrcovi. Výstavba hradu sa tak presunula na susedný vrch, kde sa podarilo stavbu hradu úspešne dokončiť.

Stratený poklad
Jedna z povestí hovorí aj o poklade, ktorý zveril hradný pán vernému sluhovi Ondrejovi. Ten raz v noci potajomky vyniesol truhlice so zlatom z hradu, zakopal ich v hore a na svitaní sa vracal späť. Vojaci z hradnej posádky sa cvičili v streľbe a len čo zbadali Ondreja, nahovorili ho, aby sa pretekal s nimi. Ako terč mu určili 50 m vzdialený kríž. To sa Ondrejovi nepozdávalo, ale darmo sa vzpieral. Trvali na svojom. Nakoniec Ondro zamieril, trafil označený cieľ – a v tom okamihu ho postihol boží trest: oslepol. Ku skrýši pokladov už nikdy nenašiel cestu.

 

Zaujímavosti o hrade Červený Kameň

kniha Bratislava a okolie pre detiV spomínanej knihe Bratislava a okolie pre deti nájdete nielen 25 výletov v okolí hlavného mesta – presné trasy, tipy, pikošky, fotografie – ale tiež rôzne zaujímavosti. O hrade Červený Kameň uvádzajú autori Daniel Kollár a Viera Poláková tieto:

 • V 16. storočí vlastnil hrad významný obchodník a bankár Anton Fugger. Keďže obchodoval s meďou a iným tovarom, plánoval z hradu vybudovať obrovský sklad. Takto vznikla pevnosť s obrovskými skladovými priestormi v suteréne, ktorá slúžila ako prekladisko tovaru na obchodnej ceste vedúcej zo stredoslovenských banských miest do západnej Európy.
 • Je pravdepodobné, že na projekte prestavby stredovekého hradu na renesančnú pevnosť sa podieľal geniálny umelec a vzdelanec Albrecht Dürer. Zaviedol tu systém kazemát so špeciálnym odvetrávajúcim systémom. Neskôr bol hrad prestavaný na prepychové panské sídlo.
 • Hrad niekoľkokrát postihol požiar, ale vždy sa ho podarilo obnoviť. V 17. storočí sa z neho stala renesančno-baroková rezidencia. Až do roku 1945 bol hrad obývaný Pálffyovcami. V roku 1949 bol hrad sprístupnený verejnosti a bol vyhlásený za štátny kultúrny majetok. V 20. storočí prešiel hrad rozsiahlou rekonštrukciou.
 • Od roku 1979 je Múzeum Červený Kameň súčasťou Slovenského národného múzea. Jeho stála expozícia je zameraná na kultúru bývania šľachty.

podujatia na hrade Červený Kameň

 

Užitočné informácie

Do Častej alebo Píly sa dostanete autobusom z Bratislavy, Pezinka alebo Trnavy (s prestupom v Pezinku alebo Modre). Autobusová linka chodí pravidelne niekoľkokrát denne. Aktuálny cestovný poriadok je na www.cp.sk.
V prípade, že sa chceme zúčastniť na zaujímavej kultúrnej akcie na hrade Červený Kameň, odporúčame si vstupenky vopred rezervovať, pretože lístky môžu byť tesne pred akciou vypredané.

Otváracie hodiny:

Veľký okruh so sprievodcom (75 minút) a malý okruh (60 minút)

 • október – apríl: utorok – nedeľa 9.30, 11.30, 13.30 a 15.30 hod.;
 • máj: pondelok – piatok 9.30, 11.30, 13.30 a 15.30 hod.,
  sobota – nedeľa od 9.00 do 17.00 hod. (každú celú hodinu);
 • jún – september: pondelok – nedeľa od 9.00 do 17.00 hod. (každú celú hodinu)

Vstupné:

 1. Veľký okruh: dospelí 7 €, mládež od 6 do 18 rokov 3,50 €, deti od 3 do 6 rokov 1 €, deti do 3 rokov zdarma, seniori a ZŤP 4,20 €.
  Rodinné vstupné (dvaja dospelí a dve deti) 15 €.
 2. Malý okruh: dospelí 6 €, mládež od 6 do 18 rokov 3 €, deti od 3 do 6 rokov 1 €, deti do 3 rokov zdarma, seniori a ZŤP 3,60 €.
  Rodinné vstupné (dvaja dospelí a dve deti) 13 €.

slovenskoPozrite si aj ďalšie
Cestovateľské tipy po Slovensku.

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.