Fakty a mýty, o ktorých by ste mali vedieť pred opaľovaním

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slnko na jar je pre mnohých nebezpečné, pretože naša pokožka nie je po zime na silné slnečné lúče ešte zvyknutá. Toto obdobie je však dôležité pre dobrý základ. V lete to totiž s opaľovaním mnohí preháňame, “zabúdame sa” a spálený červený vzhľad nie je pre pokožku vôbec dobrý. Čo teda treba vedieť pred opaľovaním?
Existuje niekoľko mýtov a zaujímavých faktov, ktoré je dobré poznať. Veľakrát si uvedomujeme nejaké riziko, napriek tomu akoby sme nedomysleli dôsledky. Najmä v letnej sezóne za spálenú a sčervenanú pokožku môže nadmerné vystavovanie sa slnečnému žiareniu. To pozostáva z UVA žiarenia, ktoré preniká hlboko do kože, poškodzuje ju zvnútra a spôsobuje jej predčasné starnutie.
Poznáme ale aj UVB žiarenie – je ho menej a práve jeho vplyvom vzniká pekné opálenie pokožky, ale aj jej nebezpečné spálenie.

 

Čo treba vedieť pred opaľovaním?

ikona sun slnkoMýtus 1
„Len čo sa opálim dohneda, už viac nemusím používať opaľovací krém.“

Výskumy ukazujú, že bronzové opálenie ľudí, ktorí majú bielu či bledú pokožku, sa rovná maximálne ochrannému faktoru 5. Napriek hnedastej farbe je popálenie kože a poškodenie DNA stále možné. Rovnako ako je reálne riziko vzniku rakoviny kože a starnutia pokožky. Hnedá farba pokožky zároveň môže maskovať prvotné príznaky výskytu rakoviny kože či melanómu.

 

ikona sun slnkoMýtus 2
„Počas lyžiarskej dovolenky sa nepotrebujem krémovať, UV index je nižší.“

Veľká chyba. Obzvlášť na horách by ste mali opaľovacie krémy používať, pretože slnečná radiácia je tu dvakrát vyššia ako v bežnej nadmorskej výške a UV žiarenie až o 30% silnejšie ako pri mori (aj vďaka čistejšiemu vzduchu).
Faktom tiež ostáva, že sneh dokáže odraziť až 80% slnečného žiarenia. Na horách a obzvlášť v zime býva dosť chladno, čo tiež môže pôsobiť mätúco – intenzita žiarenia nemá priamy vzťah k teplote. Slnko v jasný chladný deň môže byť rovnako intenzívne ako na vrchole letnej sezóny.

na čo myslieť pred opaľovaním

 

 

ikona sun slnkoMýtus 3
„Pokožka musí najskôr jemne sčervenať a až potom hnedne.“

Keď pokožka sčervenie počas alebo po opaľovaní, znamená to, že DNA kožných buniek je už viditeľne poškodené. Prípadne sú bunky úplne odumreté. Ak sa to stane častejšie v priebehu mesiacov či rokov, niektoré z poškodených buniek sa môžu stať ložiskom malígnych, zhubných nádorov.
Skutočnosť, že vaša pokožka sčervenie ešte pred zhnednutím znamená, že pleť nie dobre znáša pôsobenie slnka. V takomto prípade pomáha kozmetika na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom (30 a viac), ktorá ju ochráni a „povolí“ aj mierne zhnednutie.

opaľovaniePrečítajte si tiež
Pleť poškodená slnkom. Tipy na starostlivosť.

 

ikona sun slnkoFakt 1
„Opaľovacie krémy z minulého roka už nie sú také účinné.“

Toto môže byť pravda. Opaľovacie prípravky sú v zásade sezónne produkty s určitým dátumom spotreby. A ich účinnosť postupom času klesá. Preto by ste na konci sezóny mali radšej prípravok vyhodiť než riskovať spálenie len preto, že ste chceli šetriť a použili ste zastaraný krém.
Zároveň škodí aj to, ak necháte opaľovací krém na slnku. Ochranný faktor a účinok vtedy klesá a krém akoby starol rýchlejšie. Najlepšie je držať krémy na opaľovanie v tieni a na tmavých miestach.

na čo myslieť pred opaľovaním

 

ikona sun slnkoFakt 2
„Opaľovací krém treba znovu naniesť po 2-3 hodinách.“

Hoci krémy majú tendenciu pôsobiť niekoľko hodín, väčšinou to nebýva vždy v plnej sile. Okrem toho situácii nenahrávajú ani momenty, keď sa človek ide namočiť do vody, utiera sa uterákom alebo si mení plavky. Pri všetkých týchto činnostiach dochádza k masívnemu stieraniu opaľovacieho krému, preto je potrebné vrstvu po každej takejto akcii znovu naniesť na telo. Len tak si budete istí, že ochranná vrstva je dostatočná a vaša citlivá pokožka je chránená.

— PR článok —


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.