Vedeli ste, že k obnove nervových vlákien pomáha vitamín B? Že mnohé bolesti vieme potlačiť, alebo im zabrániť vhodnou stravou? Že pri nedostatku vitamínu B sa môžu objaviť poruchy centrálnej nervovej sústavy, poruchy pamäti, rovnováhy a kožné zmeny?
Podľa odborníkov spôsobuje nevhodné zloženie stravy až 90% ochorení!
Dá sa teda bojovať jedlom proti bolesti? Uľaviť si tu a teraz, keď nás pobolieva chrbát, kĺby alebo nám treští hlava? Netreba hneď siahať po tabletkách a liekoch. Skúste to inak – vhodnejším jedálničkom.
Investícia do zdravie nie je klišé. Naše telo si pamätá, ako sa stravujeme, čo jeme a potom nám to raz spočíta. Často práve aj bolesťami, novými problémami, ktoré sme dovtedy nemali. „Príde nám do ambulancie pacient, my mu nameriame vysoký krvný tlak 220 na 150 a on sa zaprisaháva, že nikdy taký nemal. Vždy mal nízky tlak. Áno, ale nikdy neprechádzal krivkou starnutia a naozaj, náš organizmus si pamätá, ako sme sa k nemu správali a čím sme ho kŕmili,” tvrdí MUDr. Adriana Ilavská v podcaste Knižný kompas, kde hovorí aj o tom, aké robíme chyby, ako nás ničí junkfood a prečo nepočúvame odborníkov, ale skôr vypočujeme pochybných výživových poradcov na sociálnych sieťach.
Jedlom proti bolesti
Tak napríklad bolesti chrbta – na nich sa vo veľkej miere podieľajú poškodené nervové vlákna. Môže to byť prílišný tlak, zápal, zlé prekrvenie a všetky tieto príčiny sa môžu kombinovať. Takže lekári radia – treba naštartovať obnovu nervových vlákien, aby ste si uľavili od bolesti.
Ako to urobiť?
Veľkým pomocníkom je vitamín B, ktorý je súčasťou rôznych enzýmov zapojených do procesov regenerácie buniek a získavania energie. Preto béčko pôsobí regeneračne na nervové vlákna. A najnovšie sa tiež zistilo, že vo vyššej dávke majú vitamíny B aj protibolestivý efekt. Tak zosilňujú pôsobenie iných analgetík, čiže liekov proti bolesti.
A ak beriete viac vitamínu B, znižuje sa nutnosť brať vysoké dávky liekov, čo je pozitívny efekt. Zaujímavé tiež je, že béčko využívajú neurológovia napríklad pri bolestivom pásovom opare, pri syndróme karpálneho tunelu alebo pri polyneuropatii, čo je poškodenie periférnych nervov. Tie najčastejšie poškodzujú dolné a horné končatiny.
Doprajte si dobrú rybu
Zaujímavé je, že proti bolestiam pomáhajú aj ryby.
Znie to čudne, však? 🙂
Nemecký autor Bas Kast analyzoval stovky štúdií, výskumov a zhrnul ich do knihy Stravovací kompas. Tam okrem iného píše, že odborníci, lekári odporúčajú mastnú rybu a omega-3 mastné kyseliny. Konzumácia rýb totiž znižuje nebezpečenstvo početných chorôb staroby, od rakoviny cez kardiovaskulárne ochorenia až po duševný úpadok.
Mastná ryba a omega-3 kapsuly rozvíjajú podľa vedcov pri zápalových ochoreniach svoj blahodarný účinok, napríklad pri bolestivých zápaloch kĺbov vyskytujúcich sa vo veku 40 až 50 rokov (reuma alebo reumatická artritída). Ryby a kapsuly s rybím olejom určite nie sú všeliekom. Môžu však byť cennou podporou v kontexte všeobecne zdravého životného štýlu.
Nápoje a bolesti
Ďalším dobrým krokom proti začínajúcim bolestiam je dostatočný pitný režim.
Nedostatok vody spôsobuje zlú hydratáciu organizmu, najmä v mäkkým tkanivách, kam patria aj svalové bunky. Slabým zavodnením ich poškodzujete a navyše sa zmenšuje ich objem. To spôsobuje napínanie väzivových štruktúr, v ktorých sú bunky takpovediac zavesené a následne k dráždeniu receptorov v týchto štruktúrach. A to aj vrátane mozgových blán. Preto je jedným z dôsledkov dehydratácie bolesť hlavy.
Kedysi sa používal na zmiernenie bolesti alkohol. Napríklad pri amputácii končatiny, pri otvorenej rane, ktorú bolo treba zašiť ap. Išlo o utlmenie pacienta, zmiernenie šoku z bolesti. Alkohol ovplyvňuje vnímanie bolesti aj v oblasti mozgových štruktúr, ale ako opakovaný liek ho rozhodne neodporúčame 🙂
Kde nájdem vitamín B?
Rozdeľme si ich na 3 hlavné vitamíny:
B1, čiže tiamín nájdete v zemiakoch, mäse, ľadvinkách, para orechoch, pečeni, vo fazuli, v semienkach a tiež v hnedej ryži. Denná dávka pre dospelého je 1mg, čo pestrá strava hravo spĺňa.
Vitamín B6, pyridoxín, hľadajte najmä v bielkovinách, ako sú vnútornosti, ryby, vajcia, hydinové mäso. Tiež v zemiakoch, orechoch, v sóji, celozrnnom pečive. Denná dávka pre dospelého je 1,4 mg (toľko sa nachádza povedzme vo veľkej porcii lososa).
Vitamín B12, kobalamín, môžete nájsť v rybách, či vajíčku – už porcia bielej ryby alebo jedno vajce pokryje dennú dávku B12.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com