Obľúbené, chutné, v rôznych príchutiach a zdravé. Taká je predstava o jogurtových nápojoch, ktoré majú efektnú reklamu a prezentované prospešné účinky na naše zdravie. Je to však naozaj pravda? Predstavujú jogurtové nápoje dennú porciu zdravia alebo ide len o dobrý marketingový ťah? Viete, aké je ich zloženie? Že majú v sebe poriadnu dávku cukru a akosi sa zabúda na ovocnú zložku?
Jogurtové nápoje sú výborným osviežením nášho pitného režimu. Biely jogurt zriedený vodou a doplnený o ovocie nielen chutí, osvieži, ale aj mierne zasýti a zaženie smäd. Takýto jogurtový nápoj odporúča aj odborníčka na výživu MUDr. Alžbeta Béderová – pre deti na raňajky ako súčasť ukážkového jedálneho lístka.
Avšak to, čo vidíme v obchodoch, nie je klasický jogurtový nápoj, ale skôr ovocný jogurtový nápoj s pridaným cukrom a ďalšími zložkami. Samozrejme, záleží od značky a kvality.
Nižšie vám ponúkneme jednoduchý recept na domáci jogurtový nápoj.
Jogurtové nápoje a cukor
Niektoré značky obsahujú neuveriteľných 12 kociek cukru v jedinej pollitrovej fľaške. A tú pokojne vypijeme za deň, prípadne dáte dieťaťu na desiatu v domnienke, že robíte niečo pre jeho zdravie. A pritom ho zahltíte škodlivým cukrom. Tých 12 kociek zistili pre testoch jogurtových nápojov pri jedinej značke, ostatné mali však od 5 kociek po viac ako 9 kociek cukru, takže tiež žiadna sláva.
Pre predstavu – 12 gramov cukru sú viac ako 2 kocky. Čiže ak ide o 300 ml nápoj, má 36 gramov cukru a teda viac ako 7 kociek. Vždy si uvedomte, že výrobca uvádza objem cukru na 100 ml výrobku, čiže musíte počet násobiť celkovým objemom (ak vypijete v daný deň celý jogurtový nápoj).
Podľa šéfkuchára Patrika Havlíčka by mali byť jogurtové nápoje zdravé, ale podľa veľkého obsahu cukru to naozaj tak nevyzerá.
Ovocná zložka
Jej obsah v jogurtových nápojoch sa líši, ale väčšinou ide len o jednotky percent. Ako zistil časopis dTest v prieskume, s ovocím sa v nich príliš nepočíta.
Ťažko sa totiž presne určuje daný obsah, keďže je súčasťou tzv. ochucujúcej zložky a tá má viacero zložiek.
Napríklad ochucujúca zložka tvorí v jednom nemenovanom jogurtovom nápoji len 15%. A to je nielen ovocie (= pomarančová šťava je 30%), ale aj cukor, citrónová šťava, zahusťovalo, pektín, paprikový extrakt, prírodná aróma…keď si to prerátate, koľko je danej ovocnej zložky v nápoji? Žalostne málo.
Alebo matematicky presnejšie: 30% pomarančovej šťavy v 15% ochucujúcej zložky je 4,5% ovocia (15 x 0,3 = 4,5).
Probiotické kultúry a iné zložky
Ak už neodoláte kupovanému jogurtovému nápoju, hľadajte taký, ktorý obsahuje živé kultúry.
Čiže probiotické jogurtové nápoje. Aby však mali tieto kultúry správny efekt, aby posilňovali imunitu a pomáhali pri trávení, musia byť vo vysokom množstve. Odborníci sa zhodujú na dávke 108 v 1 mililitri, čo však spĺňa len malá časť probiotických výrobkov. Podľa nutričného špecialistu Pavla Suchánka je pri jogurtových nápojoch takéto množstvo len ťažko dosiahnuteľné.
Čítajte etikety a všímajte si nielen podiel ovocia a koľko má cukru, prípadne či má živé kultúry. Dávajte pozor aj na ďalšie zložky pre „vylepšenie“ nápoja, ako je guma alebo škrob, čo znižuje obsah základných živín aj prospešných látok. Tiež sa tam objavujú éčka a arómy (ak ide o nesyntetické, prírodné arómy, je to plus).
Zahusťovadlá alebo tiež stabilizátory nájdeme v takmer všetkých výrobkoch, kde sa nachádza ovocná zložka.
Prečítajte si tiež
Rastlinné mlieka. Zdravá alternatíva, či len marketingový tip?
Stačí premiešať kvalitný biely jogurt so živou kultúrou (odporúčame napríklad pravý grécky jogurt) s vodou a pridať roztlačené ovocie. Môže to byť banán, jahody, ale aj citrusové ovocie ako pomaranč či mandarínky. K nim môžete pridať trošku škorice a klinčeka, a dostanete vianočnú verziu 🙂
Kvalitný jogurt má vysokú nutričnú hodnotu, dodáva energiu a je komplexným zdrojom základných a ochranných živín na zvládanie stresu, takže jogurtové nápoje sú ideálne pre deti pred školou, pred skúškami, pre manažérov pred náročným dňom ap.
Ilustračné obrázky: LepšíDeň.sk a Pixabay.com