Kegelove cviky. Pomôžu pri zdravotných problémoch a zregenerujú svaly (VIDEO)

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kegelove cviky sú cvičenia určené na posilnenie svalov panvového dna. Mnohí ich majú zapamätané len ako cvičenia pre ženy, ale pravdou je, že môžu pomôcť výrazne aj mužom. Cvičenia na posilnenie panvových svalov sú pomenované po Dr. Arnoldovi Kegelovi, ktorý ich popularizoval v polovici 20. storočia.
Pomôžu vtedy, keď už máte nejaké zdravotné problémy (nižšie si povieme, aké), ale aj ako prevencia. Jednoducho na posilnenie svalstva a ako účinné predchádzanie ťažkostiam, ktoré môžu prísť s vekom, alebo po nejakých operačných zákrokoch.
Nižšie si môžete pozrieť aj VIDEO s tromi základnými cvikmi.

Kegelove cviky

Panvové dno tvorí  skupina svalov, ktoré majú viacero funkcií. Význam majú z hľadiska močenia, vyprázdňovania, držania tela, priebehu pôrodu aj dosiahnutia orgazmu. Už z tohto je zrejmé, aké sú dôležité a prečo sa oplatí poznať Kegelove cviky.

Kedy sa dajú a majú cvičiť tieto cviky?
Po problémoch, ktoré môžu nastať napríklad po pôrode, dvíhaní ťažkých bremien, po záťažových športoch, ale tiež keď máte problémy so zápchou, chronické problémy s vyprázdňovaním. Prípadne ste prekonali hemoroidy alebo ste absolvovali zákrok na análnu fisúru (trhlinu).
Tiež môže dôjsť k problémom po chronickom kašli, astme, fajčení, nadváhe až obezite, alebo len ako dôsledok nedostatku pohybu.

Na to všetko pomáhajú Kegelove cviky. Vznikli niekedy v roku 1948, no postupom času sa vylepšujú, zefektívňujú a mnohé sa zameriavajú práve na účinnú prevenciu. Tu sú niektoré spôsoby, ako fungujú Kegelove cviky a ako môžu pomôcť:

kegelove cviky

Posilnenie panvových svalov

Kegelove cviky sú zamerané na posilnenie svalov v oblasti panvy, vrátane svalov, ktoré kontrolujú močenie, pohlavný styk a stolice. Ich pravidelné vykonávanie môže posilniť tieto svaly a zlepšiť kontrolu nad nimi.

Prevencia a liečba inkontinencie

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Kegelove cviky často odporúčajú ženám, je prevencia a liečba určitých foriem inkontinencie, najmä stresovej inkontinencie. Posilnenie panvových svalov môže zlepšiť kontrolu nad močením.

Zlepšenie sexuálneho zážitku

Pre ženy aj mužov môže posilnenie panvových svalov prispieť k lepšiemu sexuálnemu zážitku. Silnejšie panvové svaly môžu zvýšiť citlivosť a dosahovať lepšiu erekciu u mužov.

Po pôrode

Pre ženy, ktoré nedávno porodili, môžu byť Kegelove cviky prospešné pri obnove svalov panvy, ktoré môžu byť oslabené po pôrode.

Ako cvičiť Kegelove cviky

Aby boli Kegelove cviky účinné, je dôležité ich vykonávať správne a pravidelne. Správna technika je kľúčová na dosiahnutie optimálnych výsledkov. Ak máte pochybnosti alebo problémy, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo špecialistom na fyzioterapiu, ktorí vám môžu poskytnúť presné pokyny a odporúčania.
Pozrite si video 3 najúčinnejšie cviky na posilňovanie panvového dna:

 

Odporúča sa držať 10 sekundovú kontrakciu svalov panvového dna, kým jemne vydychujete ústami a potom 10 sekundovú relaxáciu.
Mali by ste opakovať 15 opakovaní 3x denne. A naozaj každý deň – pokojne niektoré cviky môžete robiť nielen doma, ale aj v práci na stoličke, pri ceste v električke, alebo keď stojíte v aute na červenej.

Existujú aj mnohé ďalšie cviky, spomeňme aspoň niektoré:

  • V ľahu na chrbte zdvíhate jednu nohu nahor, vystriete k stropu a pomaly vrátite späť na podložku. Opakujte pre ľavú i pravú nohu 4x.
  • Dýchanie v pozícii mostík: ležíte na podložke, odlepíte driek a chrbticu smerom hore, lopatky sú na zemi, ruky položené vedľa tela. V tejto pozícii stiahnete svaly panvového dna, nádych, a uvoľnenie výdych. Opakujte 6x.
  • Ľahnite si na brucho, nohy pokrčte v kolenách a medzi členky si dajte loptičku. S výdychom napnite sedacie svaly a svaly stehna, odlepte ich mierne od podložky a chvíľu vydržte.

Obvykle trvá 3 až 6 mesiacov, kým sa posilnia svaly panvového dna, ktoré boli či už kvôli pôrodu alebo iným zdravotným ťažkostiam uvoľnené. Pokojne ich však cvičte preventívne. Zbavíte sa mnohých problémov a rýchlejšie zregenerujete svaly.

cviky na budovanie silyPrečítajte si tiež
4 účinné cviky na budovanie sily a lepšej výkonnosti.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.