Lámu sa vám nechty? Zistite príčinu a potom najlepšie riešenie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mať pekné nechty je vizitka každého, nielen žien. Čisté, správne zastrihnuté, prípadne pekne nalakované…častým problémom je však lámavosť nechtov. Začne sa to na jednom miestečku a zrazu sa vám drobia, objavujú sa malé praskliny, prípadne lámu sa vám nechty na jednom či viacerých prstoch. Prečo k tomu dochádza a čo s tým robiť?

Existuje viacero dôvodov. Môže to spôsobovať napríklad nesprávna životospráva, nedostatok niektorých vitamínov, či živín. Nechty potrebujú dostatok vápnika, biotínu, zinku, kremíka, horčíka a ďalších minerálov. Ženám neraz chýba železo, čo sa prejavuje okrem iného na krehkejších nechtoch.
Vegáni zasa mávajú nedostatok vitamínu B12, takže treba na to myslieť a doplniť ho z iných zdrojov. Práve vďaka tomuto vitamínu má necht svoj tvar, zafarbenie a nevysušuje sa.

Ďalšie príčiny lámavosti

Zvýšenú lámavosť nechtov a prípadne suchú kožičku okolo nich môže spôsobovať nesprávna, často znížená funkcia štítnej žľazy.
Dôvodom môžu byť rôzne ochorenia ako je psoriáza, poruchy metabolizmu, autoimunitné ochorenia alebo Raynaudov syndróm, pri ktorom sa nedostatočne prekrvujú periférne časti tela, najčastejšie práve končeky prstov.
Tiež ochorenia pečene a obličiek, rakovina kože, rôzne druhy infekcií, najmä hubových. Čiže lámavosť nechtov nie je len estetický problém, ale môže signalizovať aj zdravotné problémy. Preto je dobré poradiť sa s odborníkom.

Nechty sa prirodzene oslabujú aj vekom, pričom nechty na nohách naopak práve stvrdnú.

Nechty tiež poškodzujú vonkajšie vplyvy, povedzme prílišné používanie odlakovača na nechty s acetónom, alebo rôzne čistiace prostriedky. Ak musíte používať chémiu pri prácach v domácnosti alebo v zamestnaní, snažte sa chrániť ruky čo najčastejšie rukavicami.

lámu sa mi nechty - čo robiť

Lámu sa vám nechty – čo s tým?

ikona zdvihnutý palecV prvom rade je to teda v pestrej a vhodnej strave, ktorá vyživuje aj nechty. Prospievajú im banány, strukoviny, tekvicové semienka, mrkva, brokolica, celozrnné potraviny, vajcia, zelenina, orechy, ryby, citrusy, či vnútornosti.

ikona zdvihnutý palecDôležitý je pravidelný a dostatočný príjem tekutín, najmä čistej vody, aby ste nechty hydratovali aj zvnútra.

ikona zdvihnutý palecManikérky odporúčajú namiesto nožničiek používať pri strihaní špeciálne malé kliešte a následne na dobrúsenie papierový pilníček. Prirodzený tvar nechtu je oválny, preto ho treba strihať na 3-4 krát, nie jedným ťahom, aby sa neštiepil. Začnite od kraja po stred a potom na opačnú stranu.

ikona zdvihnutý palecVhodné je občas dopriať nechtom hydratačný kúpeľ, do ktorého dáte olej a šťavu z pomaranča.

zádery okolo nechtovPrečítajte si tiež
Robia sa vám zádery okolo nechtov? 8 osvedčených tipov.

ikona zdvihnutý palecVečer pri sledovaní televízie si vmasírujte do všetkých nechtov aj okolia kvapku olivového alebo mandľového oleja.

ikona zdvihnutý palecNezabudnite si tiež natierať ruky prírodnými krémami, ktoré obsahujú vyživovací esenciálny olej. V zime chráňte ruky pred mrazom rukavicami.
Dobrý je aj špeciálny vyživujúci lak – väčšinou bezfarebný a používa sa ako podklad. Nechty nielen spevní, ale dodá mu aj výživu a zamedzí rozšíreniu poškodenia, ak už sa začal lámať.

ikona zdvihnutý palecPri lakovaní nechtov používajte spevňujúci podkladový lak. Ak ste boli naučené na umelé nechty, na tie radšej zabudnite. Najmä ak máte sklon k lámavosti nechtov.

ikona zdvihnutý palecUmelé nechty síce vyzerajú efektne, vedia zaujať, ale pravé nechty pod nimi sa časom viac oslabujú, začnú vyzerať nezdravo a majú skon lámať sa.

lak na nechty užitočné trikyPrečítajte si tiež
16 praktických tipov, ako využiť lak na nechty.

Zdroj a foto: prozeny.cz, zdravie.sk, alza.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.