Manuka med. Naozaj je taký liečivý? V čom pomáha a koľko stojí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Už ste niekedy ochutnali manukový med? Nie je u nás taký rozšírený ako klasický kvetový, lesný, lipový, či medovicový. Možno aj preto, že ho nenájdete v každom obchode a tiež je trošku drahší. No rozhodne sa oplatí vyskúšať ho – či už na chlebík s maslom, na lievance alebo palacinky, na zmrzlinu ap. Má totiž mnoho antibakteriálnych vlastností a ďalšie benefity, vďaka ktorým je vo svete čoraz obľúbenejší.
Oplatí sa teda manuka med skúsiť? Kde ho zoženiete, koľko stojí a v čom nám pomáha?

 

Manuka med

manuka medAutorka tohto článku o manuka mede počula, no nikdy ho neskúsila, kým jej ho kamarátka nedoniesla z Austrálie. A okamžite si ho zamilovala 🙂
Názov menu je odvodený od kríka, ktorý včely opeľujú. Leptospermum Scoparium je malý strom, ktorý rastie v Austrálii a na Novom Zélande. Veľmi odolný krík, má špicaté listy a biele alebo ružové kvety. Názov manuka mu dali Maurovia, domorodí obyvatelia tejto oblasti. Využívali listy a kôru na liečbu horúčky, problémy s močením, ako sedatívum či diuretikum.

Manuka med má silné antibakteriálne účinky a to, že dokáže liečiť niektoré infekcie je známe už stáročia. Možno povedať, že jeho širšie využitie zastavilo objavenie antibiotík…ale tie ako vieme, začínajú robiť problémy. Berieme ich príliš mnoho, sme rezistentnejší a menej pomáhajú.

 

Čo obsahuje manukový med?

V prvom rade je to cukor, ako pri klasickom mede. K tomu aminokyseliny, vitamíny B skupiny, železo, draslík, vápnik a zinok. Manuka med je však výnimočný najmä vďaka trom zložkám:

  • Methylglyoxal (MGO): Toto je ten zázrak manuka medu a ukazuje silu antibakteriálnej zložky. Preto si všímajte číslo MGO na zložení, ktoré je od 0 do 1000 mg/kg. Za antibakteriálne sa považuje už nad 100 mg a čím vyššie, tým lepšie (a drahšieJ). My sme ochutnali manuka med s takmer 300 mg MGO.
  • Dihydroxyaceton (DHA): Je to zložka nektáru z kvetov manuky, ktorá sa počas výroby medu mení na MGO.
  • Leptosperin: Zložka nektáru z manuky.

manuka med

 

Liečivé účinky manuka medu

Ako sme povedali, má najmä antibakteriálne účinky. Využíva sa pri niektorých ťažkostiach, najmä na malé ranky a popáleniny. Podľa mnohých pomáha pri liečbe cukrovky, rakoviny, vysokého krvného tlaku, pri infekciách očí, učí, prípadne dutín.

Laboratórne testy dokázali, že manuka med je schopný redukovať cca 60 druhov baktérií, vrátane salmonely alebo E.colli. Výborne tiež pôsobí proti superbaktériám, ako taphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa alebo Helicobacter pylori.

Manuka med sa osvedčil pri bolestiach v krku, žalúdočných vredoch, infekciách horných dýchacích ciest, či hnačke spôsobenej bakteriálnou infekciou.

Ďalšie benefity manuka medu: Liečba rán infikovaných po operácii, prírodný spôsob liečby akné, liečba dermatitídy spôsobenej radiáciou u pacientiek s rakovinou prsníka.

recepty na medové sirupyPrečítajte si tiež
Medové sirupy. 5 receptov, ktoré vám posilnia imunitu.

 

Ktorý manuka med je kvalitný?

Veľa napovie spomínané MGO.
Ale tiež si všímajte označenie UMF rating (Unique Manuka Factor). Ide o prísne normy, udelenie certifikátu podlieha istým podmienkam a testovaná je každá šarža medu. Novozélanďania si kvalitu medu veľmi strážia a sú v tom naozaj svedomití.

Čím vyššie číslo UMF, tým vyššia hodnota MGO, čiže antibakteriálne účinky manuka medu.

  • Keď je MGO 83+ mg / kg, potom je UMF 5+ a to znamená: med je výborným doplnkom výživy.
  • Keď je MGO 263+ mg / kg, potom je UMF 10+, čiže: med užitočný pre udržiavanie zdravia.
  • Keď je MGO 514+ mg / kg, potom je UMF 15+ a to znamená: má veľmi dobré antibakteriálne účinky.
  • Ak je MGO 829+ mg / kg, UMF má hodnotu 20+ a teda: med má výnimočné antibakteriálne účinky.

Ak získate manuka med z Austrálie, môžete to byť 100% čistý med a má označenie AMHA. Môžete si byť istí, že prešiel laboratórnymi testami.

Pozrite si video, v ktorom známy odborník Dr. Josh Axe
vysvetľuje benefity manuka medu.

 

Nevýhody a cena

Manuka med má výborné nutričné hodnoty, mnoho výhod…tak kde je ten háčik, pýtate sa? Jednou z nevýhod môže byť cena, ktorá odradí väčšinu ľudí. Manuka med kúpite v mnohých e-shopoch, hľadajte ho najmä v bio obchodoch, prípadne v lekárňach.
Novozélandský 350 gramový manuka med s MGO 100mg/kg vás vyjde na cca 25€.

Väčšinou sa predávajú v balení po 250 gramov – takýto manuka med s MGO 250+ kúpite za cca 30€, pri MGO nad 400+ je to už 45 eur.
Manuka med 250 gramové balenie s MGO 550+, čo už je kvalita a výrazné antibakteriálne účinky vás vyjde do 70€.

Tento med je však pre ľudí bezpečný (až na tých, čo sú alergický na med a včely). Možno opatrenejšie by mali k nemu pristupovať diabetici a tiež ho nedávajte deťom do 1 roka. Inak je manuka med jeden z najuniverzálnejších a najliečivejších vôbec.

Foto: LepšíDeň.sk, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.