Fazuľu mungo dnes už dostanete kúpiť v rôznych obchodoch, najmä v predajniach so zdravou výživou alebo na internete. Je to fazuľka menšej veľkosti a tmavozelenej farby. V tradičnej ajurvédskej strave v Indii je známa už tisíce rokov, u nás sa dostáva do pozornosti len pomaly. Pritom napríklad v 100 gramoch munga je až 156% dennej odporúčanej dávky kyseliny listovej (ideálna pre tehotné ženy, či v období menštruácie).
Mungo je celkovo mimoriadne zdravá a výživná fazuľa, ktorá obsahuje množstvo vitamínov a minerálov. Prečítajte si, ako si vybrať tú správnu fazuľu, ako pomáha nášmu telu, tiež pridáme pár tipov, ako ju používať a prezradíme, či a ako sa dá vypestovať v našich podmienkach.
Zdravá a výživná fazuľa mungo
Fazuľka mungo skvele detoxikuje telo, ustaľuje hladinu cukru v krvi, znižuje cholesterol, chráni organizmus pred voľnými radikálmi a podporuje imunitný systém. Je výborná pri jarnej očiste, pretože nás zbaví škodlivých usadenín a zároveň nám dodá energiu, aby sme lepšie prekonali jarnú únavu.
Celkovo je fazuľa mungo veľmi hodnotnou potravinou, ktorá obsahuje de facto všetky živiny potrebné pre náš organizmus. Vitamíny aj minerálne látky, komplexné sacharidy. Nájdete v nej exenciálne aminokyseliny ako lyzín, leucín či fenylalalín. Je tiež zdrojom polyfenolov, ktoré majú preukázateľné antioxidačné a protirakovinové účinky.
Mungo je výborné pre tehotné ženy, lebo dodáva im aj plodu dostatok dôležitých živín. Tiež pre celiatikov a diabetikov, keďže je prirodzene bezgluténová. A obsahuje málo kalórií, tak ju pokojne zaraďte do bežného jedálnička. Navyše podporuje trávenie vďaka vláknine a bráni syndrómu dráždivého čreva.
Klíčky fazule, ktoré nájdete zabalené najčastejšie v malých vaničkách skladujte v chladničke a snažte sa ich rýchlo skonzumovať. Mimochodom, čím sú väčšie, tým menej nutričných látok obsahujú.
Ako pripraviť mungu
Semená si môžete naklíčiť alebo tepelne upraviť.
Ak budete mungo namáčať, pred spracovaním tak urobte 15 až 18 hodín vopred. Až potom varte – v novej vode, tú predchádzajúcu zlejte, aby ste odstránili látky spôsobujúci nadúvanie.
Soľte ju až po uvarení, inak by fazuľa stvrdla. Variť ju treba cca trištvrte hodiny.
Z munga môžete pripraviť rôzne polievky a prívarky. Pridávajte ju do šalátov, do ryžových rezancov, rizota, ako prílohu k hlavnému jedlu. Výborná je kaša alebo nátierka z munga.
Vyskúšajte nás recept na
Cícerovo-mungové karí.
Ak chcete mungo nechať len naklíčiť, najskôr fazuľku prepláchnite, potom zalejte vodou a nechajte napučať cez deň. Následne fazuľu zasa prepláchnite vo vlhku je nechajte klíčiť asi 2-3 dni. Každý deň ju raz aj dvakrát prepláchnite čistou vodou, aby ste zamedzili vzniku plesní a hnilobe.
Výhonky budú vhodné na konzumáciu, keď dosiahnu výšku cca 2 cm. Zjedzte ich skôr, ako začnú rašiť malé korienky, ktoré síce nie sú na škodu, ale zbytočne odoberajú fazuľke živiny. Takto naklíčené mungo môžete teda hneď konzumovať, dať si ho na maslový chlebík, ako prílohu k jedlu, alebo si fazuľku uložte v uzatvárateľnej nádobe do chladničky. Vydrží tam pokojne aj päť dní.
Ako si vypestovať mungo?
Mungo sú vlastne semená teplomilnej rastliny vigny zlatej, ktorá sa u nás dá dospestovať len v skleníku. Vo voľnej pôde síce narastú struky, ale semená zvyčajne nedozrejú.
Vigna zlatá je jednoročná teplomilná rastlina, ktorá sa pestuje najmä v Indii, Číne, Thajsku.
Mungo je odolné voči suchu a najlepšie sa mu darí vo výživných priepustných pôdach. Na Slovensku sa uchytí len vo fóliovníku, prípadne skleníku. Plody dozrievajú 2 až 4 mesiace po výseve.
Rastlina je vzpriamená, prípadne popínavá veľká od 15 do 90 cm. Byle a listy sú porastené chĺpkami, listy rastú na asi sedemcentimetrovej stopke po tri listy. Kvety vyrastajú v strapcoch a sú zelenkavé, prípadne mierne žlto zafarbené.
Struky sú previsnuté zelenej, hnedej alebo sivej farby. V 5 až 10 cm struku sa nachádza okolo 10 až 15 olivovozelených semienok veľkosti pol centimetra.
Foto: Pixabay.com, Unsplash.com, Wikimedia/Earth100