Na bicykli z Trnavy k vodnému dielu Kráľová…alebo až do Šale

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Trnava je krásne mesto, ktoré sa oplatí spoznávať pešo, objavovať jeho zákutia, historické pamiatky, nasať jeho atmosféru…ak chcete Slovenský Rím spoznať lepšie, pozrite si náš článok Prechádzka po Malom Ríme. Tipy a užitočné info.
No ak chcete spoznať aj okolie Trnavy, vysadnite na bicykel a ukážeme vám tie správne cestičky. Až sa nechce veriť, aké príjemné miesta sa skrývajú ľuďom pod nosom. V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska a MTBiker vás prevedieme od Trnavy popod R1, cez Sereď až k vodnému dielu Kráľová…prípadne ešte ďalej až do Šale 🙂

Stačí poznať správne cestičky…

Aj v mestách, ktoré sú na prvý pohľad vzdialenejšie od prírody, sa dá nájsť spôsob, ako si užiť cyklistiku mimo premávky. Netreba na to ani veľa, stačí správny výber bicykla a znalosť ciest a cestičiek, ktoré sú najčastejšie ukryté medzi poľami. Dobrý príklad takéhoto miesta je aj moja rodná Trnava.
„Roky som využíval najmä cestný bicykel a o týchto cestách bez áut som nevedel. Všetko sa zmenilo s gravel bicyklom, postupne som pomocou máp našiel spôsob, ako utiecť civilizácii,“ píše Tomáš Cepka.
Ak by ste potrebovali poradiť, aký bicykel sa hodí vám, aj vzhľadom na miesto bývania, tipy a odporúčania sa dajú nájsť na YouTube kanáli MTBIKER.

 

Najprv to bolo dosť o objavovaní, nie všetky cestičky na mape aj skutočne existujú, ale dobrým pomocníkom je sledovanie oficiálnych cyklotrás. Presne takto Tomáš našiel trasu výstižne nazvanú Okolo VN Kráľová. Kto má rád okolie rieky, trstiny, vodné vtáctvo a rovinatý  nenáročný neblatistý terén, príde si na svoje.

Finálnou destináciou cyklovýletu je povodie Váhu za Sereďou. Rieka má po oboch stranách cyklochodníky, ktoré smerujú do Kráľovej k vodnému dielu z osemdesiatych rokov. Bolo vybudované s cieľom energetického využitia rieky, protipovodňovej ochrany priľahlého územia, na ťažbu štrkopieskov, aj ako zásobník zavlažovacej vody. Ale tiež na splavovanie daného úseku Váhu, na chov rýb a ako prostredie na rekreáciu a vodné športy. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády.

na bicykli z Trnavy do Serede

Okolo vodnej nádrže Kráľová

Miesto štartu je vhodné zvoliť si podľa vlastnej výkonnosti. Z Trnavy po Sereď mimo hlavných ciest to je asi 20 km. „Mne najviac vyhovuje začínať v mestskej časti Modranka, odkiaľ vedie Svätojakubská cesta. Tvoria ju asfaltové cestičky v priľahlých poliach, tie využívajú len poľnohospodári a sú bez premávky. Zaujímavý pohľad je z lávky v obci Vlčkovce, ktorá vedie cez rýchlostnú cestu do Nitry,“ popisuje v časopise Krásy Slovenska.

Alternatívou je odbočka na obec Opoj, potom stačí pokračovať smerom na priemyselný park Nový Majer, kde sa už začína Cyklotrasa Sereď.

Dobré miesto na štart je aj obec Šúrovce, kde sa napája Vážska cyklomagistrála, takto sa dá ušetriť energia, ktorú potom využijete pri ďalšom preskúmavaní povodia. Zo všetkých troch spomínaných smerov sú cesty dobre značené a cyklistu dostanú až k Seredskému mostu. Tam sa stačí rozhodnúť, na výber je asfaltový cyklochodník zo strany obce Dolná Streda, Tomáš uprednostnil štrkový povrch od Šintavy.

Kúsok za Sereďou odporúča malú odbočku k Váhu v mieste Šoporňa-Hájik, je tam zaujímavý výhľad na most R1. Cyklista má zvláštny pocit , keď prechádza pod ním podchodom. Ďalej už pokračuje cyklotrasa neprerušene až po vodné dielo, je to k nemu asi 5 km. Približne v polovici hneď pri chodníku sa nachádza ďalšie miesto na malú zastávku, impozantne a industriálne vyzerajú stroje na ťažbu štrku.

z trnavy k vodnej nádrži Kráľová

Vodná nádrž Kráľová

Ideálne by bolo, ak by sa cez vodné dielo Kráľová dalo dostať na druhú stranu, kde je kvalitný asfaltový cyklochodník vhodný aj na cestné bicykle. Takto by ste si spravili okruh…no žiaľ, areál nie je priechodný a verejnosti prístupný. Strana od Šoporne je prevažne štrková, ako doma tu budú krosové alebo gravel bicykle, pre horský bike to bude malina.
Kto by bol v Kráľovej už unavený, späť do Serede sa dá vrátiť aj po ceste cez Šoporňu, kto vyrazil z Trnavy, tak najrýchlejšie to späť bude cez Šúrovce a Zavar.

Zaujímavá výzva by bolo potiahnuť jazdu až do Šale, kde sa dá prekročiť Váh, a takto spraviť ešte väčší okruh, nabáda Tomáš. Na mape je táto možnosť pre cyklistov aj vyznačená, z Dlhej nad Váhom sa dá dostať do Kráľovej nad Váhom a tam sa napojiť na už spomínanú Vážsku cyklomagistrálu.
Z Trnavy sme to mali celodenný rovinatý výlet na 75 km, kto by začínal v Šúrovciach, pripraviť sa treba na 40 km. Dĺžku a počet kilometrov si naplánuje každý podľa chuti a schopností, najlepšie na týchto miestach je samotné prostredie, rieka, vtáctvo a pokoj.

 

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska – predplatné TU.
Zdroj: Tomáš Cepka/Krásy Slovenska, MTBiker.sk
Foto: Marcela Pecárová, sk.mapy.cz

Krásy Slovenska predplatné


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.