Permanentný mejkap. Výhody a nevýhody. Ako prebieha a koľko vydrží?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

eď odsúhlasíte Možno nemáte ráno čas a priestor, ale aj tak chcete vyzerať atraktívne a stále upravené? Nechce sa vám maľovať na dovolenke alebo vám mejakp robí problémy? Čoraz obľúbenejší permanentný mejkap je dobrou voľbou. Tiež sa nazýva permanentné líčenie alebo trvalý make-up. Je to kozmetický postup, pri ktorom sa aplikuje make-up trvalými pigmentmi na pokožku tváre.

Nemusíte tak strácať čas líčením, ale prípadne len dotiahnete pár drobností a môžete bežať. Tiež sa hodí pre dámy, ktoré pracujú v prostredí so zvýšenou vlhkosťou, nemôžu sa maľovať kvôli nejakej alergii, alebo vidia ostro len s okuliarmi, no s nimi sa zasa nevedia dokonale nalíčiť. Permanentný mejkap je tiež dobrý, ak rada chodíte do sauny, plávate alebo sa potápate. Takáto mikropigmentácia vie zároveň podporiť sebavedomie a tiež zaváži pri pracovnom pohovore, či rokovaní.

Ako sa robí permanentný mejkap?

Postup zahŕňa vstrekovanie pigmentu do vrchných vrstiev pokožky pomocou ihly, podobne ako pri tetovaní. Špeciálny prístroj a mikroihličky zabezpečia absolútnu presnosť. Do hornej vrstvy pokožky (epidermy) sa vpichuje na dané miesto farbivo. Niekedy sa používajú aj rôzne techniky, ako sú microblading (pre obočie) alebo microshading (pre obočie a očné tiene), aby sa dosiahol prirodzený vzhľad. Pigmenty sa zvolia tak, aby čo najlepšie korešpondovali s prirodzenými farbami pleti a tiež s farbami bežne používanými v bežnom mejkape.

Na rozdiel od tetovania sa pri permanentnom líčení používajú ľahké prírodné farbivá a aj vstrekovanie je plytkejšie, cca 1,5 mm.

Postup a koľko to vydrží?

Pred začatím „tetovania“ sa plánované línie a kontúry naznačia ceruzkou. Keď odsúhlasíte tvar a farbu, odborníčka sa pustí do práce. Po procedúre sa zvyknú objaviť na mieste vpichu šupinky, ale netreba sa obávať, ak sú farebnejšie ako zvolený odtieň. Po niekoľkých dňoch odpadnú a objaví sa vybraná farba. Opuchnutie zmizne asi po dvoch dňoch. A netreba sa báť ani bolesti, pretože pri zákroku sa zvykne používať lokálne anestetikum.

Niekedy sa musí postup opakovať, nepodarí sa to hneď na prvý raz. Väčšinou sa korekcia robí po mesiaci, skôr nie, aby sa pokožka zahojila a upokojila.

Hoci sa to volá permanentný mejkap, nevydrží „permanentne“. Spolu s prirodzenou obnovou pokožky farebné pigmenty pomaly vystupujú do vrchných vrstiev pokožky a strácajú farebnú intenzitu. Záleží teda na type pokožky a použitej metóde, ale zvyčajne je to 2 až 5 rokov. Potom treba procedúru zopakovať.

permanentný make-up

Pre koho a čo si dať urobiť?

Permanentný mejkap sa hodí pre ženy, ktoré nemajú čas alebo chuť sa každý deň maľovať, ale chcú vyzerať upravené. Tiež je to možnosť pre dámy, ktoré majú trvalé problémy s pletou, ako napríklad strata obočia alebo rias, a chcú ich znovu vytvoriť.

Najžiadanejšia je úprava obočia, potom úprava očí a pier. Robí sa to buď technikou tieňovania, kedy výsledok vyzerá akoby zvýraznený púdrom, alebo vláskovania (microblading), pri ktorom sa dokresľujú jednotlivé chĺpky. Môžete si nechať vytetovať aj očné linky – hornú alebo dolnú, a kontúrovať, či farbou zvýrazniť celé pery.

Zakrytie estetických hendikepov

Permanentný make-up je dobrý nielen na to, aby sme sa nemuseli líčiť, ale tiež neraz vyrieši estetické problémy. Dobre dokáže zakamuflovať napríklad rázštep pery alebo poškodené obočie po nejakej nehode, úraze ap. Významným pomocníkom je tiež pre ľudí po onkologickej liečbe, ktorým napríklad vypadalo obočie. Opticky zvýrazní oči bez rias, prípadne prsné dvorce po náhrade pŕs.

Určite si však dajte námahu a vyhľadajte naozaj kvalifikovaného profesionála s potrebným školením a skúsenosťami, Minimalizujete tak riziká. Tiež zvážte všetky možné výhody a nevýhody trvalého mejkapu.

kruhy pod očami tipyPrečítajte si tiež
Kruhy pod očami.
5 dôvodov, prečo ich máme a ako sa ich zbaviť?

Čo sa oplatí vedieť a nezabudnúť?

  • S permanentným mejkapom sa dobre chráňte pred slnkom, používajte krém s vysokým ochranným faktorom.
  • Vyhnite sa kozmetickým procedúram, ktoré by urýchlili blednutie pigmentu (napr. chemický peeling).
  • Ak ste nespokojné s permanentným mejkapom, dá sa to odstrániť laserom, ale treba na to niekoľko opakovaní.
  • Medzi kontraindikácie permanentného mejkapu patrí sklon ku koloidným jazvám, ochorenia kože (seboroická dermatitída, opar, lupienka…), alergia na lieky a anestetiká, užívanie antibiotík, zvýšená alebo znížená zrážanlivosť krvi.
  • Tiež zvážte trvalý mejkap, keď ste nachladené (kašeľ, bolesť v krku), počas tehotenstva a dojčenia, ak máte diabetes, ochorenie štítnej žľazy, vysoký krvný tlak a zvýšený vnútroočný tlak.

Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.