Prerušovaný pôst – ktorá metóda je najlepšia a naozaj funguje?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Intermittent fasting. Prerušovaný pôst.
Jeden z najmódnejších stravovacích trendov za posledné roky. Najčastejšie je to diéta 5 : 2, pri ktorej päť dní v týždni jete normálne a zvyšné dva dni nejete takmer nič. (Túto metódu vyskúšala aj autorka tohto článku, za pol roka zhodila 10 kíl a odvtedy si už takmer 7 rokov udržiava danú hmotnosť…bez nutnosti držať pôst 5:2).
Obľúbená je aj metóda 16 : 8, keď šestnásť hodín z dňa hladujete úplne a zvyšných osem hodín jete, čo len chcete. A tiež môžete vyskúšať hladovanie každý druhý deň, pri ktorom jeden deň jete, koľko sa vám zachce, a ten druhý nejete nič.
Sú tieto metódy efektívne a predovšetkým neškodné?

 

Prerušovaný pôst

Fakty, experimenty a viaceré štúdie dokázali, že prerušovaný pôst prináša veľké zdravotné benefity. „Okrem toho, že sa z nej chudne, spomaľuje starnutie a znižuje riziko rakoviny, srdcových chorôb, cukrovky, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, prečisťuje hlavu a celkovo prináša zdravší život,“ popisuje Graham Lawton vo svojej vynikajúcej Knihe, ktorá vám možno zachráni život.

Cieľom týchto diét je dostať telo do metabolického stavu, pri ktorom si opravuje bunky a zbavuje sa odpadu. Máme čoraz viac dôkazov o tom, že pri pravidelnom hladovaní sa naše telo dostáva do núdzového stavu, v ktorom šetrí energiu, opravuje sa a uprednostňuje tie fyzické a mentálne funkcie, ktoré zvyšujú našu schopnosť nájsť jedlo.

Je to ideálne pre ľudí s nadváhou, keďže pri týchto metódach pravdepodobne schudnú a tým znížia riziko cukrovky a srdcovo-cievnych problémov. Ďalším benefitom je zlepšenie výkonnosti, ostražitosť, rýchlejšie reakcie. Mnohí zástancovia prerušovaného pôstu tvrdia, že majú jasnú myseľ a lepšie sa sústredia.
Tu sú zdravotné benefity prerušovaného pôstu:

  • zníženie tvorby zápalových látok v organizme
  • zlepšenie krvného tlaku
  • zníženie hladiny inzulínu
  • zlepšenie metabolizmu
  • naštartovanie bunkovej reparácie, odstraňovanie poškodených buniek
  • zdravšia pokožka a zníženie tvorby akné

prerušovaný pôst

 

Metóda 16:8

Najjednoduchšia a najpružnejšia je metóda 16 : 8. Ráta sa aj spánok, takže môžete začať s pôstom napríklad o ôsmej hodine večer a prestať na druhý deň na obed. Čiže akoby ste vynechali raňajky.
Takýto režim môžete nasadiť kedykoľvek, ale čím častejšie, tým väčší efekt – tvrdia zástancovia hladovania.

 

Metóda 5:2

Pri metóde 5 : 2 je v pôstne dni dovolené zjesť iba jedno jedlo, aj to s maximálne 600 kalóriami (u žien len 500 kalóriami). Čiže musíte trošku počítať, čo však nie je žiadny problém – autorka tohto článku mala na tieto dni už naplánovaných niekoľko jedál, ktoré mala kaloricky prepočítané a len ich striedala.
Dobrou pomôckou je kniha Nová diéta 5:2 z roku 2013 z vydavateľstva Príroda, ku ktorej vyšla aj
Odporúčame – zrozumiteľne vysvetlené, ako pochopiť tento spôsob stravovania a životný štýl. Založené na výskumoch a radách odborníkov.

Výskum na obéznych mužoch zistil, že ak sa držali metódy 5 : 2 počas šiestich mesiacov, dosiahli rovnaký úbytok hmotnosti ako pri konvenčnejších redukčných diétach, pri ktorých sa museli držať nakrátko nonstop. Pri hladovaní mali zároveň lepšie výsledky pri udržiavaní hladiny cukru v krvi.

ako zdravo jesť bez mäsaPrečítajte si tiež
Ako jesť zdravo aj bez mäsa? 15 mäsových náhrad.

 

Postenie obdeň

Pre mnohých pomerne sparťanská metóda, ktorej cieľom je držať takýto pôst každý druhý deň.

Všetky tieto režimy sa dajú zaviesť príležitostne alebo opakovať na týždennej či mesačnej báze. Počas hladovania môžete piť vodu a iné nápoje bez kalórií, ako čierny čaj, káva (bez cukru a bez mlieka) alebo diétne malinovky (prirodzene bez kalórií). Alkohol je prísne zakázaný.

 

Naše skúsenosti?

Pre niektorých môže byť dobrovoľné hladovanie príliš náročné. Aj my sme mali problém v prvých dňoch metódy 5:2, no stačí mať pevnejšiu vôľu, odolať a rýchlo si na prerušovaný pôst zvyknete. Dokonca sme sa potom už počas pôstu a po ňom cítili plnší energie, ostražití a nabudení.

Odporúčané potraviny počas pôstu:

  • Ovocie a zelenina (čerstvé, ale aj mrazené či konzervované)
  • Celozrnné produkty
  • Strukoviny, orechy a semená
  • Zdravé tuky (olivový olej, ryby, avokádo ap.)
  • Nízkotučný tvaroh, tofu, vajíčka
  • Chudé zdroje bielkovín ako napríklad hydina

prerušovaný pôst

 

Aké sú negatíva?

Hladovanie môže mať aj negatíva. Výskumníci evidujú aj prípady ľudí, ktorí sa bez jedla cítili krátkodobo veľmi zle, pričom hlásili príznaky ako zastretá myseľ, únava, rozmazané videnie a bolesti žalúdka.

Niektorí ľudia tvrdia, že mali pri prerušovanom pôste problémy so spánkom – spôsobuje to príliš skoré „stravovacie okno“. Keď potom idete do postele, ste veľmi hladný. To môže viesť okrem horšieho spánku k nervozite, nesústredenosti ap.
Ojedinelým negatívom môžu byť problémy s trávením (zápcha, nadúvanie najmä u ľudí, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva). Bežný je pocit hladu, škvŕkanie v žalúdku, mierna podráždenosť a väčší zápach z úst.

Zdroje: knihy Nová diéta 5:2 a Kniha, ktorá vám možno zachráni život, eatthis.com,
healthline.com, pôst 16:8 na MedicalNewsToday.com.
Foto: vecteezy.com, unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.